Reklama

Przygotuj ciało na zmiany

Mówi się, że ciąża dodaje kobiecości. To prawda! Sprawdź, w jaki sposób odmienny stan wpłynie na twój wygląd i co możesz zrobić, by po porodzie szybko wrócić do formy.

Rosnący brzuszek to nie jedyna zmiana, jaka cię czeka. Za sprawą hormonów ciążowych twoje ciało przejdzie prawdziwą metamorfozę. Nie obawiaj się - niektóre z tych zmian będą bardzo korzystne! Inne jednak mogą pozostawić po sobie "pamiątki". Dlatego już na samym początku ciąży powinnaś zatroszczyć się o ciało.

Pierwszą i najważniejszą sprawą będą racjonalne odżywianie i niewielka dawka ruchu, np. codzienne spacery. Dzięki nim nadmiernie nie utyjesz - a ma to duże znaczenie nie tylko dla twojego zdrowia, ale też dla kondycji skóry. Reszta będzie zależała już tylko od właściwej pielęgnacji. W dalszej części tekstu wyjaśniamy, jak ciąża wpływa na urodę i w jaki sposób powinnaś postępować, aby z okresu oczekiwania na dziecko zachować wyłącznie miłe wspomnienia.

Reklama

Rozsądnie walcz z niedoskonałościami

Zwiększone wydzielanie estrogenu, jednego z hormonów ciążowych wpływa na wygląd cery. Powoduje, że w skórze zbiera się więcej pigmentu zwanego melaminą. Dlatego karnacja ciemnieje. Niekiedy na czole i w okolicach ust mogą pojawić się ciemniejsze plamy. To tzw. ostuda ciężarnych, która zwykle nasila się po wpływem słońca. Na szczęście całkowicie znika po porodzie. Zmiany hormonalne mogą też wpłynąć na typ cery.

Czasami staje się ona wrażliwa i skłonna do podrażnień. Zdarza się też, że u przyszłych mam pojawia się trądzik.

Nasze rady: Kiedy spodziewasz się dziecka, powinnaś zaufać kosmetykom dla kobiet w ciąży, np. Ziaja, Perfecta mama, Pharmaceris M, itp. Działają na typowe w tym okresie problemy i mają bezpieczny skład. Niektóre substancje ze "zwykłych" preparatów nie są dla ciebie wskazane.

Powinnaś być ostrożna w stosowaniu peelingów, kremów czy środków myjących np. z retinolem (prowitaminą A), kwasem salicylowym oraz triklosanem (konserwant,składnik mydeł przeciwbakteryjnych). Substancje te przez skórę przenikają do krwi, a następnie do łożyska. Mogą działać toksycznie na płód, więc lepiej je odstawić na czas ciąży.

Uważaj też na preparaty przeciwsłoneczne i kremy z filtrami UV. Najlepiej używaj tych, które są przeznaczone dla niemowląt i zawierają wyłącznie filtry mineralne. Niektóre z filtrów chemicznych tzw. przenikających, mają bowiem działanie podobne do hormonów.

Zatroszcz się o zęby oraz dziąsła

W okresie ciąży organizm potrzebuje więcej wapnia. Jeśli tego pierwiastka brakuje w diecie, jest on pobierany z zapasów, zgromadzonych m.in. w kościach i zębach, co może je osłabiać. Dodatkowo hormony ciążowe rozpulchniają dziąsła, które mogą krwawić np. podczas jedzenia i szczotkowania.

Nasze rady: Wybierz się do stomatologa. Jeśli okaże się, że masz ubytki, będziesz mogła je wyleczyć. Zarówno borowanie, jak i zakładanie plomby są bezpieczne dla dziecka. Możliwe jest też znieczulenie (specjalista dobiera lek, który działa miejscowo i nie przenika do łożyska). Pamiętaj, że próchnica nie tylko szpeci, ale też wpływa na przebieg ciąży (może nawet prowadzić do przedwczesnego porodu).

Poradź się stomatologa, jeśli krwawią ci dziąsła (czasem stoi za tym stan zapalny). Na co dzień używaj łagodnej pasty i szczoteczki z miękkim włosiem.

Umiejętnie pielęgnuj włosy

W okresie ciąży zwiększa się wydzielanie sebum. Jest to naturalna substancja natłuszczająca produkowana przez skórę. Wpływa ona na kondycję skóry i włosów. Jeżeli więc dotychczas miałaś delikatne, suche kosmyki - jest duża szansa, że teraz staną się mocniejsze i bardziej lśniące. Jeśli jednak do tej pory miały one tendencję do przetłuszczania, problem niestety może się czasowo nasilić.

Nasze rady: Przede wszystkim dobierz sobie właściwy szampon i łagodną odżywkę, która nie będzie nadmiernie obciążała włosów. Jeśli je farbujesz, używaj farb bez amoniaku. Najlepiej jednak ogranicz ich stosowanie. Dobrym rozwiązaniem jest np. zrobienie balejażu, który nie będzie wymagał częstego farbowania włosów.

Szczególnie zadbaj o większy biust

Już na samym początku ciąży twoje piersi staną się bardziej tkliwe i powiększą się o jeden rozmiar. W ostatnim trymestrze mogą stać się jeszcze większe. Około 5. miesiąca może pojawić się w nich siara (pierwszy pokarm). Na brodawkach często występują niewielkie, przypominające gęsią skórkę grudki. To gruczoły łojowe, których wydzielina w okresie karmienia ma chronić brodawki przed pękaniem.

Nasze rady: Przede wszystkim powinnaś kupić nowy, miękki stanik, który będzie dobrze podtrzymywał twoje piersi. Może to być dobrej jakości model sportowy - taki, który nie uciska pod piersiami. Jeśli w piersiach pojawi się wydzielina, możesz kupić wkładki laktacyjne, które będą chroniły bieliznę przed zabrudzeniem.

W żadnym wypadku nie powinnaś wyciskać mleka z sutków, ani grudek na ich powierzchni. Jeśli w wyglądzie piersi coś cię zaniepokoi, zgłoś to lekarzowi. 

Intensywnie nawilżaj skórę na brzuchu

Ciąża jest największym wyzwaniem dla skóry na brzuszku. To właśnie w tym miejscu najbardziej się ona rozciąga. Niestety, hormony ciążowe nie ułatwiają jej tego zadania. Pod ich wpływem włókna kolagenu stają się mniej sprężyste. Kiedy brzuch się powiększa, pękają. Wówczas na skórze pojawiają się pionowe, przypominające blizny kreseczki. Początkowo są fioletowawe, z czasem stają się perłowobiałe. To osławione rozstępy, z którymi na szczęście można powalczyć.

Nasze rady: Już od 2. miesiąca ciąży, zanim jeszcze brzuch stanie się widoczny, systematycznie pielęgnuj go preparatami przeciwko rozstępom. Specyfiki dla przyszłych mam zawierają naturalne olejki i inne substancje, które poprawiają sprężystość skóry, dzięki czemu stanie się ona bardziej odporna na rozciąganie.

Powstrzymaj cellulit na biodrach i udach

Okres ciąży to czas, kiedy organizm magazynuje tkankę tłuszczową. Najczęściej zbiera się ona w okolicy talii, bioder i ud. Wówczas może się pojawić tzw. pomarańczowa skórka. Jej nasilenie jest przede wszystkim zależne od tego, jak wiele przytyjesz.

Nasze rady: Jak pisaliśmy we wstępie, staraj się racjonalnie odżywiać i ruszać. Pij też ok. 2-3 litrów niegazowanej wody mineralnej, by zapobiec obrzękom tkanek. Newralgiczne partie ciała smaruj preparatami przeciw rozstępom - taki masaż zapobiega zastojom limfy i cellulitowi.

Wzmacniaj mięśnie placów

Rosnący brzuszek zmienia środek ciężkości ciała. "Ciągnie" sylwetkę do przodu, co powoduje wygięcie kręgosłupa w okolicy lędźwiowej i uwypukla pupę. Przy takim ustawieniu mięśnie pleców mocniej się napinają. Dlatego wiele przyszłych mam, szczególnie po cięższym dniu, skarży się na bóle w krzyżu.

Nasze rady: Jeżeli masz taką możliwość, zapisz się na basen i korzystaj z niego 2-3 razy w tygodniu. Jeśli nie - staraj się kilka razy dziennie ćwiczyć tzw. koci grzbiet. Dla wytchnienia siadaj po turecku i prostuj plecy. Kiedy układasz się do snu, spróbuj odciążyć kręgosłup, leżąc na boku, z poduszką wsuniętą pomiędzy udami.

To powinien wyjaśnić lekarza

Niektóre zmiany w wyglądzie lub dolegliwości np. skórne, mogą świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych. Koniecznie zgłoś się do swojego ginekologa, jeśli będziesz odczuwała lub zauważysz:

● Obrzęki - twarzy i rąk, zwłaszcza gdy towarzyszą im bóle głowy. Mogą one wskazywać na tzw. stan przedrzucawkowy związany z podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi. Jest on groźny dla ciebie i maluszka.

● Silne swędzenie skóry - szczególnie dłoni i stóp (najczęściej jest odczuwane w III trymestrze). Takie objawy mogą wskazywać na tzw. cholestazę ciężarnych. To dolegliwość spowodowana nieprawidłową pracą wątroby oraz dróg żółciowych. Wymaga ona leczenia w szpitalu.

● Guzek w piersi - nawet jeżeli jest niewielki. Nie martw się, może to być łagodna lub fizjologiczna zmiana. Każda jednak wymaga diagnozy.


Konsultacja: Barbara Jaworska, położna środowiskowa. Tekst: Ewa Kania

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: ciąża
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy