Reklama

Rozszerzanie diety maluszka krok po kroku

Żywienie w trakcie 1000 pierwszych dni życia dziecka ma duży wpływ na jego rozwój. Właśnie dlatego tak ważne jest, by rodzice odpowiednio zaplanowali wprowadzanie produktów do jadłospisu maluszka. Poznaj wskazówki, które pomogą Wam prawidłowo rozszerzać dietę.

W trakcie 1000 pierwszych dni życia dziecka programuje się jego metabolizm. Kształtują się też preferencje smakowe i nawyki żywieniowe malucha.

Intensywnie rozwijający się maluszek ma coraz większe potrzeby, dlatego w pewnym momencie konieczne staje się urozmaicenie jego diety.

Na etapie rozszerzania jadłospisu przydatny jest schemat żywienia niemowląt w 1. roku życia - to drogowskaz, który informuje co i kiedy należy wprowadzić do diety.

Delikatny organizm maluszka potrzebuje specjalnej, dostosowanej do jego potrzeb żywności - jej znakiem rozpoznawczym jest wskazanie wieku na opakowaniu. Intensywny rozwój od samego początku Szczególnie ważnym okresem dla kształtowania się organizmu jest 1000 pierwszych dni życia, ponieważ wtedy rozwój przebiega najintensywniej.

Reklama

Już w trakcie ciąży wybory żywieniowe mamy mają wpływ na programowanie metabolizmu maluszka. To samo tyczy się następnych etapów, jakimi są karmienie piersią i rozszerzanie diety. Wtedy u dziecka kształtują się nawyki żywieniowe i preferencje smakowe, a podejmowane przez rodziców decyzje dotyczące żywienia niemowlęcia mają kluczowe znaczenie dla tego procesu.

Kiedy rozpocząć rozszerzanie diety?

Potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci znacznie różnią się od potrzeb dorosłych. Wynika to z tego, że układ pokarmowy maluszków dojrzewa, metabolizm się programuje, a nawyki żywieniowe kształtują. Właśnie dlatego istotna jest różnorodność i bezpieczeństwo pokarmów uzupełniających, które powinny pojawić się w diecie maluszka nie wcześniej niż po ukończeniu przez niego 17. tygodniu życia i nie później niż w 26. tygodniu. Wtedy mleko mamy przestaje zaspokajać rosnące zapotrzebowanie dziecka na składniki odżywcze, energię czy składniki mineralne.

To ciekawe!

Badania wykazują, że 50-60 proc. preferencji żywieniowych wykształconych w wieku 2-3 lat może przetrwać nawet do 17.-22. roku życia. Właśnie dlatego już od samego początku warto uczyć maluszka prawidłowych zwyczajów żywieniowych. To zaprocentuje w przyszłości ich utrwaleniem!  

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: niemowlę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama