Reklama

Sposób na szybkie odprężenie

Życie dorosłych jest pełne obowiązków i trudnych sytuacji. Wielu z nas "żyje w stresie" i musi sobie z nim radzić każdego dnia. Dzieciom, które rozpoczęły naukę szkolną też nie jest lekko. Odpytywanie, klasówki, konflikty z rówieśnikami - to typowe wydarzenia dziecięcego świata, które mogą powodować silne i nieprzyjemne emocje. Dzieci nie zawsze wiedzą jak sobie z nimi poradzić.

W szkole nie ma rodziców, którzy wytłumaczą, pocieszą, podsuną rozwiązanie. Tupanie, krzyk lub płacz tu nie zadziała i nie zostanie dobrze przyjęte przez otoczenie. Lepiej nie liczyć na taryfę ulgową i litość nad uczniem, który pod wpływem stresu nie potrafi przypomnieć sobie prawidłowej odpowiedzi, albo nad dzieckiem, które w przypływie silnej złości zbije koledze okulary. Kontrolowanie silnych emocji, takich jak lęk lub gniew jest ważną umiejętnością, bez której bardzo łatwo można popaść w kłopoty.

A zatem jak w szybki sposób obniżyć poziom lęku lub złości? Jak uzyskać odprężenie w trudnej sytuacji? Istnieje kilka technik relaksacji, które warto w domu przećwiczyć z dzieckiem:

Reklama

1. Głębokie oddychanie. Wytłumacz i zademonstruj dziecku, jak powoli wciągać i wypuszczać powietrze. Niech skoncentruje się przez kilka minut tylko na tej jednej aktywności.

2. Napinanie i rozluźnianie mięśni. W pierwszym wariancie dziecko powinno wyobrazić sobie, że jest robotem i spróbować napiąć na 15 sekund wszystkie mięśnie. Następnie niech udaje, że jest szmacianą lalką i rozluźni wszystkie mięśnie przez 15 sekund. I tak na zmianę przez kilka minut. W drugim wariancie chodzi o napinanie i rozluźnianie małych grup mięśni, zaczynając od dolnych części ciała i przechodząc coraz wyżej (osobno mięśnie łydek, ud, brzucha, klatki piersiowej, ramion, szyi, twarzy). Ostatecznym efektem jest rozluźnienie całego ciała.

3. Wizualizacja. Zadaniem dziecka jest tu wyobrażenie sobie lub przypomnienie jakiejś odprężającej lub zabawnej sceny np. miejsca, w którym było na wakacjach. Warto poprosić dziecko, aby spróbowało "poczuć" obraz wszystkimi zmysłami, np. usłyszeć szum fal, poczuć ciepło słońca itp.

Opanowanie każdej z technik wymaga wielu ćwiczeń, ale skutecznie pomaga zredukować napięcie fizyczne i osiągnąć stan odprężenia. Aby dziecko mogło z nich prawidłowo korzystać powinno już umieć rozpoznawać i nazywać swoje emocje.

Małgorzata Kamińska

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szkoła
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy