Reklama

Stres w wodach płodowych

Długotrwały stres w czasie ciąży "przenika" do wód płodowych i ma niekorzystny wpływ na rozwój płodu - informują naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu. Ich wnioski publikuje pismo "Stress".

Życie w napięciu, brak równowagi, poczucie, że zawsze o wszystko trzeba martwić się samemu - wszystko to może być przyczyną przewlekłego stresu, który w przypadku kobiet w ciąży może zwiększać ryzyko rozwoju problemów zdrowia fizycznego i psychicznego w późniejszym życiu dziecka (jak choroby układu sercowo-naczyniowego czy ADHD). Dokładny mechanizm, za którego pośrednictwem stres "przenika" do płodu nie został jednak jeszcze poznany - piszą autorzy. 

W odpowiedzi na stres organizm wydziela hormony, takie jak kortykoliberyna (CRH, hormon uwalniający kortykotropinę). Skutkuje to wzrostem poziomu kortyzolu, którego niewielka ilość dostaje się do płynu owodniowego oraz wpływa na metabolizm płodu. 

Reklama

Badania prowadzone na modelu zwierzęcym wykazały, że podwyższony poziom kortyzolu może przyspieszać rozwój płodu, a co za tym idzie zwiększać szanse na przeżycie w przypadku przedwczesnych narodzin. Może jednak również przyczyniać się do nieprawidłowego wykształcenia narządów. 

Obecnie naukowcy rekrutowali do badań 34 zdrowe kobiety w ciąży, u których w ramach diagnostyki prenatalnej wykonano aminopunkcję. Procedura ta stanowi zazwyczaj dla kobiety sytuację krótkotrwałego stresu. By sprawdzić, czy hormony stresu wydzielane są również w łożysku, badacze porównali poziom kortyzolu w ślinie kobiet z poziomem CRH w wodach płodowych. Okazało się, że krótkotrwały stres nie wpływał negatywnie na środowisko rozwoju dziecka. 

Sytuacja, gdy kobieta jest narażona na stres przewlekły jest zupełnie inna. Poziom kortykoliberyny w wodach płodowych rośnie i wpływa na metabolizm rozwijającego się płodu. Rola CRH w tym procesie jest złożona, dlatego niezbędne jest prowadzenie dalszych badań, by lepiej ją zrozumieć - komentują naukowcy.

PAP Nauka

PAP
Dowiedz się więcej na temat: stres
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy