Reklama

Trądzik niemowlęcy czy uczulenie?

Córeczka (1 miesiąc) ma na buzi krostki. Słyszałam, że niektóre noworodki mają trądzik, który bywa mylony z uczuleniem np. na mleko. Jak poznać, czy to trądzik, czy alergia?

Rzeczywiście, nie zawsze jest to jednoznaczne. Choć są to zupełnie inne zmiany skórne, czasami nawet lekarz może je pomylić. Trądzik niemowlęcy pojawia się często zaraz po urodzeniu.

Zmiany widoczne są głównie na nosku, policzkach, czasem na szyi, a rzadziej - w innych miejscach. Krostki z białym czubkiem przypominają trochę potówki. Zmiany nasilają się w czasie niepokoju dziecka, a są nieco mniej widoczne podczas spokojnego snu.

Zwykle nie wymagają specjalnego leczenia i często ustępują same po 3-6 tygodniach. Zmiany na skórze można przemywać roztworem nadmanganianu potasu lub smarować maścią z cynkiem. Przyczyna niemowlęcego trądziku nie jest dokładnie znana.

Reklama

Zmiany na skórze prawdopodobnie wynikają z nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych i działania hormonów, które niemowlę otrzymało od matki. Typowe problemy alergiczne zwykle pojawiają się później, ok. 3. miesiąca życia.

Skóra jest wtedy sucha, łuszcząca. Rumień, plamki i krostki też najpierw występują na buzi, ale - jeśli nie są leczone - rozprzestrzeniają się na inne miejsca: szyję, tułów, kończyny.

Skazowe zmiany skórne objawiają się zwykle u maluchów w rodzinach obciążonych alergią. Mogą być one związane z nieodpowiednią dietą mamy karmiącej piersią. Aby jednoznacznie ustalić, co dolega dziecku, proszę pójść do lekarza.


Odpowiedzi udzieliła: lek. med. Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra, neonatolog z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy