Reklama

Trenuj wyobraźnię z POLSAT JimJam

Prezentujemy serię zabaw z bohaterami programu„Percy i jego opowieści”, które pobudzą kreatywność twojego dziecka.

Wyobraźnia jest wyraźnie niedoceniana we współczesnym systemie wychowania i edukacji dzieci. Winne jest temu spłycenie jej znaczenia do samej zdolności fantazjowania dziecka i częstą reakcją dorosłych jest "nie bujaj w obłokach - skup się". Tymczasem to właśnie wyobraźnia ma ogromne znaczenie w procesie uczenia się. Umożliwia bowiem przewidywanie procesów, tworzenie rozwiązań, uzupełnianie i odtwarzanie docierających do mózgu informacji.

KLIKNIJ TU A SPRAWDZISZ ZABAWY PRZYGOTOWANE WE WSPÓŁPRACY Z PSYCHOLOGIEM

Reklama

Niekonwencjonalne pytania stymulują dziecko

W rozwijaniu wyobraźni malca świetne są niekonwencjonalne pytania stymulujące dziecko do pokombinowania i przedstawienia swoich przemyśleń (do tego jest to dobra metoda na spędzanie czasu z dzieckiem w sposób wartościowy, np. podczas jazdy samochodem, czy zajmując je rozmową na zakupach): Jak Twoim zdaniem smakują chmury? Co by się stało, gdyby gwiazdka spadła z nieba? Skąd się wzięły kolory?

Rodzice sami mogą wymyślać pytania, im bardziej abstrakcyjne i otwarte na bogactwo fantazji, tym lepiej! Co by było gdyby Ziemia była kwadratowa, wszystko było zrobione z marmolady, albo gdyby wszyscy chodzili na rękach - to tylko kilka przykładów spośród  nieograniczonego oceanu możliwości, jakie daje nam wyobraźnia. Z manualnych ćwiczeń można zachęcić dziecko do kapnięcia kilku kropli farb w różnych kolorach i złożenia symetrycznie kartki na pół, by utworzył się rysunek w stylu testu Rorschacha. Następnie można dyskutować z dzieckiem, co nam przypomina kształt, który powstał po odbiciu kropli.

Wspieraj rozwój dziecięcej wyobraźni!

Śmieszną zabawą plastyczną są nazywane tak przeze mnie "dziwaki" - na kartce papieru rodzic rysuje jedną figurę (koło, kwadrat czy trójkąt - dowolnie), a zadaniem dziecka jest dorysowanie różnych elementów, które sprawią, że powstanie najdziwniejszy stwór na świecie. Następnie można z dzieckiem fantazjować czym on się zajmuje, do czego mu służą konkretne części, co lubi, a czego się boi, itd. Zachęcam do wypróbowania różnego typu zabaw wspierających rozwój dziecięcej wyobraźni. Będzie to świetna rozrywka dla całej rodziny oraz szansa na budowanie więzi i pożyteczne spędzenie czasu z pociechą.

Katarzyna Scheibe, psycholog dziecięcy


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy