Reklama

Wiek, w którym twoje dziecko sięgnie po alkohol ma znaczenie

Wiek, w którym dzieci po raz pierwszy sięgają po kieliszek, ma kluczowe znaczenie dla ich przyszłych, ewentualnych, kłopotów alkoholowych.

Najnowsze wyniki badań naukowców z Uniwersytetu w Heidelbergu, które zostaną opublikowane w październikowym numerze czasopisma "Alcoholism: Clinical & Experimental Research" pokazują, że szczególnie niebezpieczny jest wiek dojrzewania, około 12 - 14 lat. 

Alkohol w okresie dojrzewania



Zdaniem niemieckich naukowców okres dojrzewania, w którym w mózgu kształtują się połączenia nerwowe ośrodka nagrody, odpowiedzialne za wrażliwość człowieka na alkohol, czy narkotyki, jest kluczowy. Badania prowadzone na blisko 300-tu osobach pokazały, że ci, którzy mieli pierwsze doświadczenia alkoholowe w tym właśnie wieku, byli potem bardziej zagrożeni, w przyszłości spożywali alkohol częściej i w większych ilościach.

lepiej poczekać z tym do pełnoletności

Choć trudno w to uwierzyć, spożywanie alkoholu jeszcze wcześniej, na przykład w 10 roku życia, okazywało się w sumie mniej szkodliwe. Z oczywistych względów badacze i tego jednak nie polecają. Tym bardziej, że samo dojrzewanie u różnych dzieci może przebiegać w nieco odmiennym wieku. Do osiągnięcia pełnej dojrzałości nie można z pełnym przekonaniem zakładać, że alkohol dziecku nie zaszkodzi.

Grzegorz Jasiński

Reklama

Informacja własna

RMF24.pl
Dowiedz się więcej na temat: alkohol | rozwój | nastolatek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy