Reklama

Właśnie urodziłaś i...

Pierwsze dni po urodzeniu dziecka bywają trudne. Nawet zwykłe czynności, takie jak chodzenie czy siadanie, mogą sprawiać ci ból. Podpowiadamy, w jaki sposób przetrwać ten czas i poprawić swoje samopoczucie.

Dokonałaś czegoś wspaniałego: urodziłaś małego człowieczka! Czujesz dumę i radość, ale emocjom tym towarzyszy nie najlepsze samopoczucie fizyczne. Właśnie wróciłaś do domu ze szpitala, chcesz zajmować się maluszkiem, a tymczasem trudno ci siadać, chodzić, bolą cię piersi, krwawisz...

Nic dziwnego: ciąża i poród były wielkim wysiłkiem dla twojego organizmu. Potrzebujesz czasu, by wrócić do formy sprzed ciąży. Stanie się to w ciągu najbliższych 6-8 tygodni (czyli w tzw. okresie połogu).

Wytrzymaj - dolegliwości, których teraz doświadczasz, z dnia na dzień będą się zmniejszać. A tymczasem sprawdź, jak sobie radzić, gdy...

Reklama

...masz obfite krwawienie z dróg rodnych

Dlaczego tak się dzieje? Twój organizm prawdopodobnie właśnie pozbywa się tzw. odchodów połogowych. To mieszanina krwi oraz produktów rozpadu tkanek (rozrośniętej błony śluzowej macicy) wydostających się z dróg rodnych kobiety podczas obkurczania się macicy.

Pojawienie się odchodów połogowych świadczy o tym, że wnętrze macicy goi się po porodzie. Przez pierwsze 2-3 dni odchody połogowe są krwiste. Po kilkunastu dniach zmieniają się na śluzowe, a w 5. - 6. tygodniu po porodzie zazwyczaj zanikają.

Co ci pomoże?

Karmienie piersią i umiarkowana aktywność fizyczna przyspieszają oczyszczanie i obkurczanie się macicy. W trakcie tego procesu powinnaś szczególnie dbać o higienę, gdyż ryzyko pojawienia się infekcji intymnej jest większe.

Dlatego zmieniaj regularnie podpaski, a przy każdej zmianie podmywaj się (rób to również po skorzystaniu z toalety). Jeżeli nagle zauważysz różnicę w wyglądzie wydzieliny (np. pojawienie się w niej dużych skrzepów krwi), powinnaś iść do lekarza.

...silnie kłuje cię w dole brzucha

Dlaczego tak się dzieje? Bóle i skurcze w dole brzucha, które mogą ci teraz dokuczać, wiążą się ze zwijaniem się mięśnia macicy.

Nie są one powodem do niepokoju. Oznaczają po prostu, że macica obkurcza się i regeneruje, tak jak trzeba. W ciągu kilku tygodni połogu macica ważąca około 1 kg zmniejsza się do 50-70 g.

Co ci pomoże?

Dla złagodzenia skurczów połogowych możesz zastosować techniki oddechowe z pierwszego okresu porodu. W czasie skurczu nabieraj powietrza przez nos tak, by brzuch się unosił.

Następnie powoli i spokojnie wydychaj powietrze ustami tak, aby brzuch stopniowo opadał. Wydech powinien być dłuższy niż wdech.

Staraj się również więcej pić i częściej oddawać mocz, gdyż opróżniony pęcherz sprawia, że macica kurczy się skuteczniej, co sprawia mniej bólu. Przystawiaj dziecko do piersi przynajmniej co 3 godziny.

Karmienie maluszka powoduje większe wydzielanie hormonu oksytocyny. Nasila on co prawda skurcze, ale sprawia też, że macica szybciej wraca do normalnego stanu.

...czujesz ciągnięcie w kroczu

Dlaczego tak się dzieje? Jeżeli podczas porodu miałaś nacinane krocze, w miejscu nacięcia możesz odczuwać ból oraz uczucie drętwienia. Może być ci trudno siedzieć oraz chodzić. Musisz po prostu przetrwać ten czas. Zwykle gojenie się krocza trwa około 10 dni.

Co ci pomoże?

Regularnie zmieniaj podpaski, używaj wyłącznie bawełnianych. Często wietrz ranę: odpoczywaj na plecach, z nogami ugiętymi w kolanach, bez bielizny z podpaską lub podkładem pod pośladkami. Siadaj na specjalnej poduszce poporodowej lub zastąp ją dmuchanym kółkiem do pływania.

Ulgę przyniesie ci okład z lodu owiniętego w kawałek płótna lub okład z oczaru wirginijskiego, z Altacetu lub Rivanolu przyłożony do okolic krocza. Możesz również delikatnie masować okolice intymne, używając maści arnikowej lub nagietkowej.

...twoje piersi są bolesne i obrzmiałe

Dlaczego tak się dzieje? W 2. - 6. dobie po porodzie występuje fizjologiczne nagłe zwiększenie ilości pokarmu (jest to tzw. nawał). Pod wpływem hormonu prolaktyny szybko przybywa mleka w piersiach, w wyniku czego stają się one pełne i ciężkie. Mogą być również ciepłe oraz tkliwe.

Co ci pomoże?

Podawaj maluszkowi pierś częściej niż dotychczas, szczególnie wtedy, gdy czujesz, że piersi są mocno przepełnione. W opanowaniu produkcji nadmiaru pokarmu pomocne będą zimne okłady.

Przykładaj je po karmieniach. Jeśli piersi nadal będą napięte, powinnaś je rozluźniać przez odciągnięcie pokarmu, ale tylko do momentu uczucia ulgi (niech to będzie 5-10 ml).

Najlepiej zrobić to po wcześniejszym zastosowaniu na pierś ciepłego okładu lub pod ciepłym prysznicem, kierując strumień wody na przepełnioną pierś .

...trudno ci oddać mocz lub się wypróżnić

Dlaczego tak się dzieje? Trudności w oddawaniu moczu lub zaparcia są spowodowane rozciągnięciem i przejściowym zwiotczeniem mięśni dna miednicy. Ustępują po kilku dniach po porodzie.

Co ci pomoże? W przezwyciężeniu tego typu problemów pomocna będzie umiarkowana aktywność fizyczna (np. lekka gimnastyka, spacery) oraz picie dużej ilości płynów.

Jeżeli kłopoty z wypróżnianiem nie będą z czasem ustępować, możesz zastosować czopki glicerynowe.

...odczuwasz ból oraz pieczenie w odbycie

Dlaczego tak się dzieje? Najprawdopodobniej masz hemoroidy, czyli żylaki odbytu. Mogły się one pojawić u ciebie już w ciąży, ale czasem dają o sobie znać dopiero po porodzie.

W jego trakcie naczynia krwionośne znajdujące się w odbycie wypełniają się krwią pod dużym ciśnieniem. Pod wpływem parcia następuje ich zaciśnięcie, co utrudnia odpływ krwi z naczyń. Dochodzi więc do ich poszerzenia i powstania żylaków.

Co ci pomoże?

Staraj się zapobiegać zaparciom, gdyż mogą nasilić twoje dolegliwości. Po każdym wypróżnieniu myj bolące miejsce chłodną wodą i delikatnym mydłem.

Świąd i pieczenie odbytu złagodzą dostępne w aptece bez recepty maści i czopki, np. Hemorol, Neo-Asculan, czopki propolisowe. Preparaty te są bezpieczne dla matek karmiących.

...ciągle jest ci smutno, często płaczesz

Dlaczego tak się dzieje? To objawy tzw. baby bluesa, czyli spadku nastroju, który pojawia się 3-4 dni po porodzie. Przyczyną są wahania hormonalne, ale też zmiany w ciele i zmęczenie porodem.

Co ci pomoże?

W przezwyciężeniu przygnębienia pomocne będzie wsparcie partnera i innych kobiet (mamy, siostry, przyjaciółki). Poproś bliskich o pomoc przy dziecku, a sama wykorzystuj każdą chwilę na odpoczynek.

Gdy nabierzesz sił, zły nastrój minie, a ty uwierzysz, że dasz radę sprostać nowym obowiązkom. Jeśli jednak twój stan się nie poprawia, porozmawiaj z terapeutą - to może być depresja poporodowa.

Kiedy trzeba iść do lekarza?

W czasie połogu może również dojść do różnego rodzaju powikłań, które wymagają interwencji lekarskiej. Powinnaś więc zachować czujność i w razie wystąpienia pewnych objawów zgłosić się do specjalisty.

Zrób to koniecznie, jeżeli:

✔ Podczas zmiany podpaski zauważysz, że zapach odchodów połogowych zmienił się z mdłego na gnilny.

✔ Po kilku dniach ustabilizowanego krwawienia nagle stanie się ono bardzo intensywne, z dużą ilością skrzepów krwi lub kawałków tkanek.

✔ Krwawienie z dróg rodnych nagle się zatrzyma (odchody nie pojawią się np. przez 12 godzin).

✔ Poczujesz tępy, narastający ból w miejscu nacięcia krocza lub rany po cesarskim cięciu.

✔ Nagle zaczniesz gorączkować, a temperatura przekroczy 38˚C.

✔ Poczujesz ostry, tępy ból w pochwie lub odbycie.

✔ Twoje piersi staną się zaczerwienione, obrzmiałe i nadmiernie ciepłe, a tym objawom będzie towarzyszyć uczucie ogólnego rozbicia i podwyższona temperatura.

Tekst: Izabela Lenkiewicz - lekarz, założycielka internetowej szkoły rodzenia www.przedPORODEM.pl

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: połóg
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy