Reklama

Zabezpieczamy mieszkanie przed dzieckiem

Mieszkanie to dla małych pociech nie tylko oaza bezpieczeństwa i własny kąt z zabawkami ale przede wszystkim przestrzeń, która staje się królestwem najróżniejszych przygód. Powinniśmy zadbać, by nasz dom był jak najbardziej bezpieczny.

Zacznijmy od kuchni, która przyciąga do siebie malucha nie tylko zapachem i pysznym posiłkiem, ale przede wszystkim najróżniejszymi fascynującymi urządzeniami typu zmywarka, kuchenka, mikrofalówka, stanowiącymi olbrzymie zagrożenie.

Groźna kuchnia

Obecnie wielu producentów urządzeń AGD stosuje w swoich rozwiązaniach specjalne blokady, tzw. zabezpieczenia przed dziećmi, które pozwalają ustrzec nasze pociechy przed przykrymi oparzeniami czy odkręceniem kurków przy kuchence gazowej. Warto pamiętać także o wyłączeniu z sieci danego urządzenia po skończeniu pracy.

W sklepach coraz częściej dostępne są tzw. metalowe płotki ochronne, które zapobiegają ściągnięciu na siebie garnków z gorącą zawartością. Płotki takie można odpowiednio dopasować do wielkości kuchenki. Bezpiecznym rozwiązaniem jest przymocowanie płotka na stałe do ściany.

Reklama

- Ważne jest także aby ostre narzędzia, reklamówki, zapałki, chemikalia, leki i najróżniejsze szklane przedmioty, które potencjalnie mogą wyrządzić krzywdę dziecku znajdowały się w miejscach niewidocznych i niedostępnych dla dzieci - uważają eksperci z portalu RynekPierwotny.com. Warto więc pomyśleć także o przykryciu pokrywką kosza na śmieci.

Uwaga! Prąd!

Kolejnym poważnym zagrożeniem czyhającym na nasz dzieci są występujące w każdym pomieszczeniu gniazdka elektryczne. W mieszkaniu w którym przebywają dzieci gniazdka elektryczne powinny posiadać specjalną klapkę, uniemożliwiającą dziecku bezpośrednie umieszczenie w gniazdku rąk i niebezpiecznych przedmiotów.

Przydatnym rozwiązaniem w pokojach jest specjalna blokada drzwi i okien a także drzwi zamykane na klucz. Szafki, których zwartość jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci powinny być dodatkowo zabezpieczone przed otwieraniem np. za pomocą blokad magnetycznych. Pamiętajmy również o odpowiednim ustawieniu mebli, kanap, stołków, krzeseł, foteli, w taki sposób aby nie ułatwiały one malcowi niebezpiecznych wspinaczek i zabaw. Meble powinny być na stałe przytwierdzone do podłogi, by nie przewróciły się na dziecko, które spróbuje się po nich wspinać. Ponadto jeśli nasze meble posiadają ostre kanty, powinniśmy dodatkowo zabezpieczyć ich rogi, tak by w ferworze zabawy dziecko nie rozbiło sobie głowy.

Groźna podłoga

Wszelkie dywaniki i chodniczki powinny znajdować się zawsze na podkładkach antypoślizgowych. Poza tym pamiętajmy, że są one materiałem łatwopalnym. Szczególną ostrożność należy zachować również w momencie, gdy podłogi są mokre lub też świeżo zapastowane. Z kolei wybierając powierzchnie wyłożoną płytkami, zwróćmy uwagę by była ona antypoślizgowa. W przeciwnym razie nawet w niewielkim kontakcie z wodą, chociażby tą, przypadkowo wylaną z butelki, staje się ona niezwykle niebezpieczna.

W pomieszczeniach dwu lub kilkupoziomowych niezwykle ważnym elementem są bezpieczne schody. Absolutną podstawą są tutaj solidne barierki, zamontowane na szczycie i dole schodów na tyle wysokie, aby dziecko nie mogło przez nie przejść i same sobie otworzyć. Schody ze względu na małe pociechy nie powinny być też ażurowe i strome. W przypadku schodów dodatkowo powinniśmy zadbać o antypoślizgowe podkładki i jasne, przejrzyste oświetlenie.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama