Reklama

Zagrożona ciąża: Sprawdź, jak przetrwać trudne chwile

Co czwarta przyszła mama słyszy od lekarza, że musi się oszczędzać lub nawet położyć do łóżka i w ten sposób dotrwać do porodu. Jesteś w podobnej sytuacji? Sprawdź, co robić, by czas oczekiwania na maluszka szybko minął.

Gdy usłyszałaś słowa specjalisty: "Ciąża jest zagrożona, musi pani leżeć", zabrzmiało to jak wyrok. Z jednej strony jesteś gotowa na każde poświęcenie, byle tylko maluszek urodził się zdrowy. Z drugiej - nie wyobrażasz sobie spędzenia kilku następnych miesięcy w łóżku.

Owszem, przez kilka dni może byłoby to nawet przyjemne, ale boisz się, że gdy już odeśpisz, przeczytasz zaległe książki i obejrzysz ulubione seriale, czas będzie ci się niemiłosiernie dłużył i poczujesz się we własnym domu jak więzień... Głowa do góry! Pomyśl o tym, że wiele kobiet jest w podobnej sytuacji.

Reklama

- Niektóre przyszłe mamy muszą leżeć, bo pojawiają się u nich krwawienia i plamienia. Inne ciężarne są zmuszone do leżenia dlatego, że łożysko umiejscowiło się u nich w dolnej części macicy i zakrywa wewnętrzne ujście jej szyjki. Odpoczynek w łóżku jest też zalecany przyszłym mamom, u których następuje nagły wzrost ciśnienia krwi. Wiąże się to z ryzykiem wystąpienia u nich licznych komplikacji, np. zahamowania wzrostu płodu i niedoboru płynu owodniowego. Niebezpieczeństwo niedonoszenia ciąży pojawia się również wtedy, gdy kobieta ma niewydolność szyjki macicy, co oznacza, że zbyt wcześnie się ona skraca i rozwiera - wyjaśnia dr Leszek Lewandowski, ginekolog położnik.

Niektóre ciężarne muszą leżeć przez kilka tygodni, inne nawet przez parę miesięcy. W każdym wypadku jest to spore poświęcenie, jednak celem jest życie i zdrowie maluszka. Podpowiadamy, co możesz zrobić, by dni spędzone w łóżku były łatwiejsze do zniesienia.

➽Zmień swoje nastawienie

Kiedy zdasz sobie sprawę z tego, jak będą wyglądały twoje najbliższe dni czy tygodnie, możesz odczuwać lęk i przygnębienie. Przecież masz jeszcze tyle spraw do załatwienia! Niestety, wszystko, co do tej pory było tak istotne, musi zejść na drugi plan. Taka zmiana myślenia jest bardzo trudna.

Kiedy czas będzie ci się dłużył, pewnie nie raz zadasz sobie pytanie: "Dlaczego muszę ciągle leżeć i tak się poświęcać?!". Odpowiedź jest prosta: w imię miłości do swojego maleństwa. - Gdy przyszła mama leży, polepsza się przepływ krwi przez macicę i łożysko, zmniejsza się nacisk na szyjkę macicy oraz obniża ciśnienie krwi. Krótko mówiąc: w tej pozycji szanse na to, że maluszek będzie zdrowy i urodzi się w wyznaczonym terminie, a nie przed czasem znacznie się zwiększają - wyjaśnia ginekolog.

NASZA RADA:

● Wypełniaj polecenia lekarza i myśl o tym, co cię czeka za jakiś czas, kiedy będziesz tulić w ramionach swoje maleństwo. Ono pojawi się na świecie dzięki twojej determinacji i poświęceniu!

➽Nie wpędzaj się w poczucie winy

Masz teraz dużo czasu na myślenie i analizowanie, więc jest wielce prawdopodobne, że zaczniesz obwiniać się o to, że ciąża jest zagrożona i wyrzucać sobie: "Gdybym tylko bardziej o siebie dbała, lepiej się odżywiała, nie brała sobie tylu spraw na głowę...". Czasu nie cofniesz, a takie "gdybanie" nie ma sensu i tylko źle wpływa na twoją psychikę.

- Zagrożonej ciąży nie da się przewidzieć, ani jej zapobiec. Owszem, niezdrowy styl życia, palenie papierosów czy picie alkoholu zwiększają ryzyko poronienia czy porodu przedwczesnego. Pamiętajmy jednak, że ciąża może być zagrożona również z innych przyczyn, np. wieku kobiety, niektórych chorób przewlekłych (np. astmy, cukrzycy). Dlatego nie wolno wpędzać się w poczucie winy z jej powodu. Smutek i przygnębienie mamy nie służą ani jej, ani dziecku. Jeśli utrzymują się długo, warto iść do psychologa - mówi dr Lewandowski.

NASZA RADA:

● Jeżeli trudno ci uniknąć smutnych refleksji, staraj się pozytywnie je wykorzystać. Pomyśl, co mogłabyś zmienić w dawnym trybie życia, by czuć się lepiej i mieć więcej energii? Po urodzeniu dziecka będziesz miała okazję, by to zrobić. Maluch potrzebuje silnej i sprawnej mamy!

➽Szukaj wsparcia u bliskich

Kiedy jesteś przykuta do łóżka, bardziej niż zwykle oczekujesz od swojego partnera, rodziny i przyjaciół empatii, zrozumienia, ciepłych słów, troski i pomocy. Jeśli do tej pory byłaś zaradna i niezależna, może być ci trudno o nie prosić, ale przełam się. - Wiele aktywnych kobiet, które ciąża nagle zmusiła do leżenia, czuje się zepchnięta na boczny tor.

A to przecież wcale nie znaczy, że nie mogą cieszyć się macierzyństwem! Ubranka czy akcesoria dla maluchów można teraz kupować przez internet, więc przyszła mama może robić to, co robią inne ciężarne, których ciąża nie jest zagrożona, i wcale nie musi czuć się "gorsza" - mówi ginekolog. Wiele mam szuka też wsparcia na forach dla ciężarnych.

- Takie forum pomaga, gdy mama czuje się samotna. Pamiętajmy jednak, by filtrować zamieszczane tam informacje. Tak to już jest, że ludzie zwykle chętniej opisują smutne historie, o szczęśliwych rzadko kto wspomina. Warto więc zachować zdrowy dystans, by nie martwić się na zapas i nie wymyślać tragicznych scenariuszy, które mogą nam się przydarzyć. A jeśli mamy jakieś wątpliwości lepiej spytać swojego lekarza, niż przeszukiwać "dr. Google'a". Zawsze to powtarzam moim dociekliwym pacjentkom - mówi dr Lewandowski.

NASZA RADA:

● Zmień sposób funkcjonowania swojej rodziny. W obecnej sytuacji twoje obowiązki muszą przecież przejąć inni domownicy. Pozwól zatem im się wykazać. Jeśli będą mieli jakieś wątpliwości, zawsze możesz służyć im radą. A jeśli bliscy nie zauważają, że coś się zmieniło i będą musieli cię zastąpić? Musisz im wyłuszczyć, jakie są twoje oczekiwania. Dzięki temu unikniecie wielu nieporozumień, pretensji i rozczarowań.

➽Znajdź skuteczny sposób na nudę

To, że lekarz zalecił ci, abyś się oszczędzała i nie pozwolił wychodzić ci z domu, nie znaczy, że przez najbliższe kilka miesięcy musisz się nudzić. Właśnie teraz potrzebujesz częstszych kontaktów z bliskimi oraz rozrywek, oczywiście takich, które nie zaszkodzą dziecku.

- Wszelka aktywność fizyczna w przypadku zagrożonej ciąży jest zakazana. Ale przyszła mama może robić wiele innych rzeczy - czytać, oglądać filmy, surfować po internecie - mówi dr Lewandowski.

NASZA RADA:

● Wykorzystaj wolny czas na rozwijanie pasji i zainteresowań. Zawsze chciałaś nauczyć się hiszpańskiego albo zrobić mężowi sweter na drutach? Właśnie teraz masz okazję! Twórcze zajęcia sprawią, że miesiące leżenia szybciej miną:)

Pamiętaj

Jeśli lekarz stwierdził, że ciąża jest zagrożona, należy się ściśle stosować do jego zaleceń: unikać aktywności fizycznej, zrezygnować ze współżycia. Najlepiej leżeć na lewym boku, ponieważ w tej pozycji do dziecka dociera najwięcej tlenu. Należy również ostrożnie obchodzić się z brzuchem.

Lepiej nie przesadzać z wklepywaniem kremów, ponieważ dotykanie i głaskanie brzucha pobudza macicę do skurczów. Warto też myśleć pozytywnie: nawet jeśli ciąża na początku była zagrożona, nie znaczy to, że zagrożenie nie minie. Większość kobiet, które były w takiej sytuacji, zwykle rodzi zdrowe, dobrze rozwinięte dzieci.

Zadbaj o swój komfort

Jeśli przez większość dnia jesteś w domu sama, postaw przy łóżku stolik. Poproś partnera, by znalazły się na nim:

● przekąski i woda do picia

● gazety, pilot od telewizora

● witaminy i potrzebne lekarstwa

● laptop, telefon.

Dzięki temu będziesz miała mniej powodów, by chodzić po mieszkaniu:)

Konsultacja: dr Leszek Lewandowski, specjalista ginekolog-położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Tekst: Blanka Wolniewicz

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama