Reklama

Zioła na ciążowe dolegliwości

Łagodnie i skutecznie uporają się ze zgagą czy nudnościami. Poznaj naturalną moc leczniczych roślin i ciesz się dobrą formą!

Zmęczenie, zaparcia, zgaga czy poranne mdłości potrafią zmącić radość oczekiwania na maleństwo. Wiele mam znosi pokornie przykre dolegliwości, obawiając się zażywania leków. W takiej sytuacji warto wykorzystać dobroczynne działanie ziół.

- Poradzą sobie z większością przykrych objawów ciąży. Oprócz tego zawierają cenne witaminy i mikroelementy, które wzmacniają organizm mamy i dziecka - mówi lek. med. Andrzej Janus, ekspert z zakresu medycyny naturalnej. Zanim rozpoczniesz ziołową kurację, skonsultuj się z ginekologiem. Zachowaj ostrożność. - Preparaty ziołowe należy kupować tylko w sklepach i aptekach, a także stosować je według zaleceń - dodaje ekspert Sprawdź zatem, kiedy i po jakie zioła sięgnąć.

Reklama

Nudności i wymioty

• Imbir - jest bogaty w wapń, magnez oraz fosfor. Na nudności najlepiej pomaga napój sporządzony ze startego, świeżego korzenia (sproszkowany nie działa). Wiórki korzenia imbiru zalej wodą, gotuj 15-20 minut. Przecedź. Możesz dodać cytrynę i miód. Wypijaj nie więcej niż dwie szklanki dziennie.

• Mięta pieprzowa - herbatka z mięty nie tylko zmniejsza nudności, ale także łagodzi niepokój.

• Mniszek - herbatki ziołowe na bazie mniszka wspomagają trawienie. Działają także lekko moczopędnie, zapobiegając obrzękom ciała.

Na co uważać? W III trymestrze ciąży zwykle odradza się picie mięty i imbiru, ponieważ mogą wywołać zgagę.

Wzdęcia i zaparcia

• Siemię lniane - dzięki zawartości błonnika jest wskazane przy zaparciach. W aptekach i sklepach zielarskich dostaniesz sproszkowane siemię, które trzeba zalać ciepłą wodą i mieszać przez kilka minut (aż do uzyskania śluzowatej konsystencji). Tak powstały kleik dodawaj do zup, jogurtu, płatków śniadaniowych.

• Koper włoski - łagodzi ból wywołany wzdęciami, przywraca prawidłowy przebieg procesów trawiennych. Herbatka z kopru dodatkowo obniża ciśnienie krwi. Świeży koper nadaje się do sałatek i zup.

Na co uważać? Koper włoski można stosować od III trymestru ciąży. Wcześniej nie jest wskazany, bo działa rozkurczowo, co stwarza ryzyko poronienia.

Zgaga

• Kminek - ułatwia trawienie oraz pomaga na skurcze żołądkowo-jelitowe. Możesz dodawać go np. do sałatek. Nie przesadzaj jednak z ilością, bo ma bardzo intensywny smak. Lekarze zalecają kminek również po ciąży, ponieważ wspomaga laktację.

• Majeranek - na zgagę dobrze działa wypicie naparu. Stołową łyżkę majeranku zalej dwiema szklankami wrzątku, odstaw naczynie i przykryj je. Po 15 minutach napar jest gotowy. Możesz też łyżeczkę majeranku chwilę pożuć w ustach, połknąć, a potem popić wodą.

Na co uważać? Kminek i majeranek mogą nasilać działanie leków przeciwbólowych i na przeziębienie, nie należy więc ich łączyć.

Niedokrwistość

• Pokrzywa - dzięki zawartości związków żelaza zwiększa ilość czerwonych krwinek. Pozwala także pozbyć się nadmiaru wody z organizmu. Zaleca się pić nie więcej niż 1-2 szklanki herbatki dziennie.

Na co uważać? Pokrzywę można łatwo przedawkować, a wtedy występują objawy alergiczne, m.in. zaczerwienienie i puchnięcie oczu.

Żylaki i hemoroidy

• Kasztanowiec - Stosuj herbatki lub tabletki z wyciągiem z tego zioła (dostępne w aptekach). Mają działanie przeciwzapalne i zapobiegają tworzeniu się zakrzepów w naczyniach. Możesz też stosować maść z kasztanowca, która zapobiega powstawaniu żylaków.

• Kora dębu - kąpiel lecznicza w odwarze z tego zioła pomaga przy hemoroidach. Pięć łyżek sproszkowanej kory dębu trzeba zalać dwoma litrami wody i gotować ok. 10 minut (uwaga: nie doprowadzając do wrzenia!). Potem odcedzić i wlać do wanny, wypełnionej do 1/3 wodą (o temp. 35-37°C). Kąpiel ma trwać ok. 15 minut. W odwarze z kory dębu można też moczyć gaziki i przykładać je do odbytu - to złagodzi ból.

Na co uważać? Herbatka z kasztanowca pita w nadmiarze może podrażniać żołądek i prowokować wymioty.

Stres, bezsenność

• Melisa - zawiera olejki eteryczne, które relaksują i ułatwiają zasypianie. Podczas parzenia herbatki z melisy trzeba przykryć filiżankę, aby olejki się nie ulotniły.

• Rumianek - herbatka z tego zioła działa uspokajająco. Dodatkowo pomaga przy różnych rodzajach bólu (np. łagodzi bolesność sutków czy nóg).

Na co uważać? Zarówno melisa, jak i rumianek mogą wywoływać uczulenie, które zwykle objawia się swędzeniem i zaczerwienieniem skóry.

Zmęczenie, brak energii

• Nagietek - wzmacnia organizm przyszłej mamy, reguluje pracę serca. Zawiera magnez oraz witaminę C. Szczególnie polecany w pierwszej połowie ciąży, bo zapobiega poronieniom. Najlepiej pić dwie szklanki herbatki nagietkowej w ciągu dnia.

Na co uważać? Nie należy przekraczać ustalonej dawki, ponieważ działa silnie moczopędnie i może doprowadzić do odwodnienia.

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy