24 gwiazdy 50 metrów nad ziemią

Nie ma tu miejsca na przypadek. Nie tylko dlatego, że łączą świat sportu, muzyki, filmu, polityki, show businessu, czy mediów, ale przede wszystkim dlatego, że każde z nich z potrzeby serca wspiera Drużynę Szpiku i jej podopiecznych walczących z chorobą nowotworową. 24 gwiazdy wzięły udział w wyjątkowej sesji fotograficznej pod samym dachem stadionu Klubu Lech Poznań, by w ten sposób pokazać, że trzeba zawsze sięgać wyżej, patrzeć dalej i walczyć najmocniej.

Zdjęcia wykonał Adam Ciereszko
Zdjęcia wykonał Adam Ciereszkomateriały prasowe

24 GWIAZDY

Każda z nich - jedyna w swoim rodzaju, utalentowana, z sukcesami. Ale, jak same mówią, to nie one tym razem błyszczą, a raczej przekazywać nadzieję. Przełamując ograniczenia gwiazdy weszły na najwyższy punkt stadionu, na którym na co dzień gra Lech Poznań. To tam powstały wyjątkowe zdjęcia sesji fotograficznej "Drużyna Szpiku. Never Give Up", które mają trafić na wystawę.

- Nie odmawiają i gdy tylko mogą, jako ambasadorzy Drużyny Szpiku, wspierają akcje charytatywne, biegają w koszulkach z logo, przychodzą na oddział, by zwyczajnie przysiąść na skraju łóżka i pocieszyć, opowiedzieć o swojej pracy, pograć w planszówki, uśmiechnąć się - mówi Dorota Raczkiewicz, szefowa Drużyny Szpiku.

Aktorka Kasia Bujakiewicz, dziś i dawniej związani ze światem sportu: Piotr Reiss (Kapitan Drużyny), Bartosz Bosacki, Łukasz Trałka, Marcin Fehlau, Marcin Urbaś, Damian Wrzesiński, Szymon Ziólkowski. Muzycy: Mezo, Kasia Wilk, Magda Steczkowska, Liber, Doniu, Dj Decks, Kaczor, Maciek Balcar, Grzegorz Skawiński. Projektantka Sylwia Majdan. Będą też Tomasz Zimoch i Bartek Jędrzejak związani ze środowiskiem mediów.

Jak mówią w Drużynie Szpiku: nie zmienimy świata, nie możemy zabrać choroby, ale możemy czasem spełnić czyjeś marzenie, pobyć z kimś lub sprawić, że w oczach zabłyśnie płomień nadziei. Na stadionie pojawią się też dzieci, które wygrały tę najtrudniejszą walkę.

- "Nigdy się nie poddawaj" to hasło, które przyświeca dzieciakom z onkologii. Dzisiejszy dzień i sesję dedykujemy właśnie im i ich bliskim. Chcemy pokazać moc Drużyny, jej różnorodność, siłę i radość życia - mówiła Dorota Raczkiewicz podczas sesji. - Zdecydowaliśmy się zrobić zdjęcia niemal na dachu stadionu, by jasno i głośno powiedzieć, że w życiu trzeba sięgać jak najwyżej, walczyć o to, co wydaje się być niemożliwe i by żyć z całych sił.

Magda Steczkowska
Magda Steczkowskamateriały prasowe

50 METRÓW NAD ZIEMIĄ

O godz. 12.00 19 kwietnia gwiazdy wyposażone w specjalistyczne uprzęże, jakich używają alpiniści, wspinały się pod dach stadionu. W dosłownym znaczeniu ten element sesji miał charakter wspinaczki, ponieważ do pokonania będzie kilkaset stopni schodków i szczebli drabinek prowadzących na tzw. pomosty techniczne biegnące nad trybunami poznańskiego obiektu. W najwyższym punkcie muzycy, artyści i sportowcy znajdowali się na 56 m n.p.m.

Tuż przed godz. 14.00 cały team gwiazd wspierających Drużynę Szpiku przeniósł się na zewnętrzną część trybuny 1., a później na promenadę biegnącą wokół stadionu, gdzie wszyscy razem zakończyli dzień zdjęciowy, a następnie część gości pojechała na oddział onkologii, by odwiedzić dzieciaki.

Mezo
Mezomateriały prasowe

KILKA TYSIĘCY

Kilka tysięcy osób należy dziś do Drużyny Szpiku. Pomaga, propaguje, wspiera. Na bieżąco funkcjonuje grupa około 300 osób, która aktywnie organizuje eventy, zbiórki, spotkania z chorymi. W całym kraju w maratonach i półmaratonach w drużynowych barwach startują Mezo, Kasia Bujakiewicz i setki osób, które pokonują kilometry z logo na koszulce.

Fundacja im. Anny Wierskiej "Dar Szpiku" powstała w 2008 roku w Poznaniu. Inspiracją była sama Ania, która ostatnie 2 lata swojego życia walczyła z białaczką, próbując znaleźć dawcę szpiku kostnego i poświęciła je na przekonywanie innych, jak ważną kwestią jest problem dawstwa szpiku.

Niedługo po powstaniu fundacji, 26 maja 2008 roku powstała Drużyna Szpiku - grupa wolontariuszy, która pomaga realizować wszelkie działania fundacji. W tym także wspieranie osób chorych i ich rodzin oraz szczególnej pomocy w przeciwdziałaniu ich wykluczeniu społecznemu. Ale dba także o pomoc materialną i finansową, bo niejednokrotnie chorzy znajdują się w bardzo trudnych sytuacjach życiowych.

Więcej: www.druzynaszpiku.pl/fundacja

Selfie autorstwa Magdy Steczkowskiej
Selfie autorstwa Magdy Steczkowskiejmateriały prasowe

MILION 100

Gdy Drużyna Szpiku rozpoczynała swoje działania, w Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej znajdowało się 30 tys. osób. Dziś jest ich 1,1 mln.

Głównym celem fundacji jest maksymalne zwiększenie liczby osób zarejestrowanych, a tym samym zwiększenie szans na wyzdrowienie osób dotkniętych chorobą nowotworową, dla których przeszczep szpiku kostnego od dawcy niespokrewnionego jest szansą na wyzdrowienie. Wyzwanie to udaje się realizować z sukcesem - pod koniec roku 2013 było już ich ok. 540 tysięcy. Zamierzeniem docelowym jest minimum 2 miliony zarejestrowanych potencjalnych dawców szpiku.

Projekty, które realizuje fundacja to m.in. "Dni Mamy Onkologicznej" i "Metamorfozy Mam", których celem jest wniesienie nowych emocji i wzmocnienie psychiczne mam, które miesiącami przebywają na oddziale. "Podziel się życiem" - akcja edukacyjna dla młodzieży, która w tym roku szkolnym objęła 35 poznańskich szkół. Wolontariusze i firmy wspierające każdego roku przygotowują kilkadziesiąt paczek dla onkologicznych rodzin, zarówno tych, które walczą o zdrowie i tych, które pozostały w żałobie. Ponad 250 maratończyków regularnie bierze udział w największych imprezach biegowych propagując ideę dawstwa szpiku. Drużyna Szpiku współpracuje z klubami sportowymi, osobami publicznymi i prywatnymi, firmami i instytucjami.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas