Eric i gwiazda

"Podoba mi się Grażyna, ale nie przepadam za Szapołowską", mówi SHOW życiowy partner pięknej aktorki.

Po raz pierwszy Eric Stępniewski (58) opowiada historie ich niezwykłego, owianego tajemnicą związku.

Reklama

To babcia przepowiedziała Grażynie Szapołowskiej (55) tę miłość. "Dopiero jak będziesz starsza, zobaczysz, czym jest prawdziwa miłość, jaki ma smak", mówiła. "Widzę, że to piękna prawda", przyznała po latach aktorka. Od siedmiu lat jest szczęśliwie zakochana we Francuzie polskiego pochodzenia, Ericu Stępniewskim. Na takie właśnie uczucie czekała całe życie.

Trzy razy ślub

Zanim w życiu Szapołowskiej pojawił się Eric, piękna aktorka trzykrotnie stawała na ślubnym kobiercu. Już jako młoda dziewczyna wzbudzała duże zainteresowanie płci przeciwnej. Jednym z jej pierwszych adoratorów był Eryk Fitkau, brat Agnieszki Fitkau-Perepeczko, którego pani Grażyna poznała na ulicy. "Skoro ma pan tak diabelskie oczy, to pewnie duszę ma pan anielską", miała wtedy powiedzieć świeżo upieczona studentka warszawskiej PWST. Zaczęli się spotykać. Oboje jednak nie byli jeszcze wystarczająco dojrzali, by stworzyć stały związek i po około roku rozstali się.

Aktorka nie była długo sama. Już po drugim roku studiów wyszła za mąż za Marka Lewandowskiego, jednego z najprzystojniejszych wówczas aktorów w Polsce. Związek ze starszym o siedem lat kolegą z branży nie okazał się udany. Już następne wakacje spędzali osobno, a późniejszy rozwód był tylko formalnością.

I znów w życiu Grażyny Szapołowskiej pojawił się nowy mężczyzna, tym razem "prywaciarz", jak wówczas nazywano przedsiębiorców. Andrzej Jungowski, by zdobyć serce pięknej aktorki, ponoć codziennie wręczał jej bukiet 27 róż. Starania przyniosły pożądany skutek i niedługo po skończeniu PWST Grażyna Szapołowska ponownie stanęła na ślubnym kobiercu. W 1979 roku przyszła na świat jedyna córka aktorki - Katarzyna. Ale i ten związek jej sławnej matki nie przetrwał próby czasu. "Mój mąż kazał mi wybierać: małżeństwo albo scena. Wybrałam to drugie. Nasz związek rozleciał się, gdy Kasia miała trzy lata. Myślę, że byliśmy zbyt młodzi i za mało doświadczeni, by się porozumieć. (...) Po rozwodzie przez 12 lat nie wychodziłam za mąż", wspominała tamten okres. Gdy Kasia zaczęła dorastać, w życiu aktorki znów pojawił się mężczyzna - młodszy o osiem lat Paweł Potoroczyn, z wykształcenia filozof, wówczas właściciel pubu. Aktorka wyszła za niego, a trzy lata później zdecydowali się na wyjazd do Los Angeles, gdzie Potoroczyn otrzymał stanowisko konsula polskiego. W środowisku dziwiono się, że Szapołowska godzi się na przerwę w zawodzie i bycie tłem dla męża dyplomaty. Na każdym oficjalnym przyjęciu to jednak piękna pani konsulowa błyszczała i przyciągała spojrzenia gości.

Latem 1998 roku wróciła na plan, by zagrać Telimenę w "Panu Tadeuszu" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Podczas premiery chyba po raz ostatni widziano ją w towarzystwie męża. Wkrótce potem para się rozstała. Kiedy w 2001 roku aktorka jechała na festiwal do Gdyni, nie przypuszczała, że pozna tam mężczyznę, którego za kilka lat będzie nazywać mężem.

Od drugiego wejrzenia

"Był wrześniowy poranek. Razem z Pawłem Delągiem jedliśmy śniadanie w sopockiej kawiarni u Hermana. I przyszła Grażyna Szapołowska. Zostaliśmy sobie przedstawieni. Od razu rzuciła mi się w oczy jej uroda", opowiada SHOW Eric Stępniewski. Oboje byli wówczas wolnymi ludźmi, po rozwodach z poprzednimi partnerami. On - zamożny biznesmen urodzony w Paryżu, syn polskich emigrantów wojennych, właściciel stadniny koni w podwarszawskim Józefinie. Ona - wielka dama polskiego kina, grająca u największych reżyserów: Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego, Filipa Bajona, Sylwestra Chęcińskiego... Jedna z najpiękniejszych Polek. Z początku nic nie zapowiadało, że przypadkowe spotkanie w sopockiej kawiarni może przerodzić się w coś głębszego. "To nie była miłość od pierwszego wejrzenia. Utrzymywaliśmy ze sobą kontakt, ale spowodowany on był sprawami zawodowymi. Miałem pewne plany producenckie na polskim rynku", opowiada SHOW Eric Stępniewski.

Dowiedz się więcej na temat: para | ślub | miłość | show | aktorka

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje