Nos, brzuch i piersi - do poprawy

Nieodpowiedni nos, obwisły brzuch oraz za małe i mało jędrne piersi - to powody największych kompleksów uczestniczek programu "Chcę być piękna". Mówi o nich w rozmowie z INTERIA.PL dr Andrzej Sankowski, specjalista chirurg plastyk z Kliniki Chirurgii Plastycznej, w której uczestniczki programu poddawane są operacjom.

fot./ Borys Czonkow
fot./ Borys CzonkowMWMedia

Dr Andrzej Sankowski: Dużo chcą zmieniać, dlatego zgłosiły się do tego programu. Jednak najczęściej największym problemem dla tych pań są: nieodpowiedni nos, obwisły brzuch - w większości pozostałości po ciąży oraz za małe i mało jędrne piersi. Większość pań chce też mięć większe usta - to jest już chyba taki mundurek Polki. Zresztą tak jest na całym świecie, że panie chcą mieć duże usta.

Czy te 6 tygodni, które uczestniczki programu mają na pełną metamorfozę jest wystarczającym okresem na zmianę?

Jest to krótki okres, ale musimy się sprężyć i tak wszystko zorganizować, żeby po 6 tygodniach pacjentka wyglądała dobrze. Jednak na pewno po dłuższym okresie od operacji ta pacjentka będzie wyglądała jeszcze lepiej. My w programie w wersji polskiej mamy 6 tygodni na metamorfozę uczestniczek, w programach zagranicznych ten czas wynosił 3 miesiące. I z całą pewnością po tych 6 tygodniach od operacji np. nosa, wygląd tego nosa nie będzie ostatecznym, ale będzie wyglądał dobrze.

Nos po operacji zmienia się w okresie pierwszych 6 miesięcy. Operacja polega na zmianie kości i chrząstek, skóra się obkurcza, układa i taki ładny efekt jest w ciągu 3 do 6 miesięcy. Tutaj w programie "Chcę być piękna" po 6 tygodniach panie na pewno będą miały ładniejsze nosy, niż miały przed operacją .

Czy panie biorące udział w programie chcą zmieniać w sobie z pańską pomocą więcej, niż jedną część ciała?

Tak. Każda pacjentka, która przychodzi do mnie na pierwszą wizytę doznaje pewnego zachłyśnięcia tym, że te wszystkie zmiany swojego wyglądu poprzez operacje plastyczne może mieć za darmo. W związku z tym panie przychodząc do mnie mówią: "panie doktorze, proszę mi zrobić wszystko, absolutnie wszystko". Chcą, żeby w nich zmienił, poprawił całość - od czubka głowy po pięty. Jednak po tym pierwszym etapie zaczynamy rozmawiać. Pytam pacjentkę czego naprawdę oczekuje, co jest jej największym problemem. Następnie wyjaśniam jej co można zmienić, co jest realne dla operacji plastycznej, a co może zmienić odpowiednią dietą i ćwiczeniami. Na szczęście pacjentki akceptują moje sugestie.

Co najczęściej motywuje kobiety do poprawienia wyglądu operacją plastyczną?

Najczęściej lustro. To ono wymusza zmiany. Panie stając przed lustrem chcą widzieć siebie zgrabnymi i pięknymi. Niestety często odbicie jest takie - przynajmniej one tak to widzą, że nie mogą już dłużej na siebie patrzeć. Pacjentki czują, że z tym co mają nie mogą egzystować tak jak by chciały, czują że to jak wyglądają utrudnia im życie. Dyskomfort spowodowany nieodpowiednim według tych pań wyglądem sprawia, że czują się mniej pewne siebie, niedowartościowane. Podejmując decyzje o poddaniu się operacji plastycznej najczęściej robią to same dla siebie. Zdarza się, że motywacją jest też partner.

Czy operacje plastyczne są bezpieczne?

Każda operacja niesie w sobie ryzyko. Nie ma operacji, która nie niosłaby w sobie ryzyka powikłań. Oczywiście to ryzyko może być niewielkie, powikłania zdarzają się rzadko, ale zdarzyć się mogą . W tej chwili popularność operacji plastycznych jest olbrzymia i nadal rośnie. Chirurgia plastyczna idzie niezwykle szybko do przodu. Te operacje są coraz bezpieczniejsze, pacjentki są monitorowane i jest cały szereg specjalistów, którzy o nie dbają.

W jaki sposób wybrać dobrego specjalistę, aby operacja plastyczna rzeczywiście poprawiła nasz wygląd, a nie zaszkodziła nam?

Wybierając specjalistę trzeba być bardzo ostrożnym. Zainteresowanie operacjami jest bardzo wielkie, ale też miesza się ze strachem. Co jakiś czas media dostarczają nam informacji o tragicznych historiach osób poddających się operacjom plastycznym w niepewnych gabinetach, u nieprofesjonalnych lekarzy, często nawet nie lekarzy. Bardzo trudno wybrać dobrego specjalistę w zatrzęsieniu gabinetów oferujących usługi z zakresu chirurgii plastycznej. Chcąc poddać się operacji plastycznej trzeba sprawdzić gabinet i lekarza, który ma operację przeprowadzać. Sprawdzić, czy lekarz ma kwalifikacje, czy jest profesjonalistą. Należy zwrócić uwagę na to jak wygląda gabinet, jaki jest w nim sprzęt i czy jest dużo pacjentów.

Czy mężczyźni równie chętnie jak kobiety poddają się operacjom plastycznym?

Z mężczyznami jest inaczej. Oni stanowią jak na razie tylko 10 procent osób poddających się operacjom plastycznym. Panowie strasznie się boją. Bardzo często to żony przyprowadzają swoich mężów. Mężczyźni są mniej skłonni do poddawania się operacjom plastycznym. Może są mnie krytyczni w ocenie swojego wyglądu.

A jeśli już panowie decydują się na operację plastyczną, to co najczęściej chcą zmienić?

Grupą, która jest najbardziej liczna i nieszczęśliwa z powodu swojego wyglądu i żąda operacji to są młodzi chłopcy, którzy mają przerośnięte piersi, czyli cierpią na ginekomastię. Następnie najczęściej wykonywane operacje wśród młodszych panów to operacje odstających uszu i zniekształconych w wypadkach nosów. Jeśli chodzi o panów nieco starszych - tatusiów, to ich problemem są duże brzuchy, które im zmniejszamy. Ci panowie chcą być atrakcyjni dla swoich ładnych żon i uważają, że bez dużego brzucha tacy będą. U panów operujemy też opadające powieki oraz wykonujemy zabiegi odmładzające twarz.

Dziękuję za rozmowę.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas