Przyspieszamy metabolizm

Ciągle jesteś na diecie i nie chudniesz ani grama? Twój metabolizm zwolnił i wymaga naprawy. Mamy dla ciebie nową sprawdzoną dietę, na której jesz dużo, ale chudniesz. I to trwale!

Żeby schudnąć, trzeba jeść!
Żeby schudnąć, trzeba jeść!123RF/PICSEL

Jesteś na niskokalorycznej diecie, a waga ani drgnie. Nie pomagają też regularne ćwiczenia. Niesprawiedliwe? Nie do końca. Twój organizm po prostu broni się przed ciągłymi niedoborami pożywienia. Niestety, jeśli mało jesz, metabolizm zwalnia, a wszystko, co zjesz, zamienia się w tłuszcz.

Co to jest metabolizm i dlaczego jest kluczowy, gdy próbujesz schudnąć? Metabolizm, inaczej przemiana materii, to szereg reakcji chemicznych mających na celu utrzymanie procesów życiowych. Od jego działania zależy, co stanie się z przyjmowanymi przez nas pokarmami - czy zostaną zużyte do budowy tkanek, mięśni i kości czy zmagazynowane w postaci tłuszczu.

Jeśli jemy regularnie, dostarczając odpowiednich wartości odżywczych, organizm racjonalnie dysponuje pożywieniem. Ale każde "obcięcie" racji, wprowadza stan alarmowy: głód, trzeba robić zapasy! Dlatego często, kiedy kończymy dietę, waga wraca z nawiązką. Wtedy znów jemy mniej kalorii, aby schudnąć, ale organizm wcale nie spala tłuszczu, tylko mięśnie, a zapasy odkłada w formie tłuszczu na brzuchu i biodrach.

Jak naprawić metabolizm? Mamy dobrą wiadomość: musisz zacząć jeść, i to dużo. Trzeba to jednak zrobić z głową. Haylie Pomroy, dietetyczka z Hollywood, opracowała specjalny program naprawczy i opisała go w książce "Dieta przyspieszająca metabolizm". Stosujące tę dietę gwiazdy, weteranki diet, nie tylko przestały tyć, ale schudły!

Program trwa 28 dni i składa się z 3 faz: węglowodanowej, białkowej i tłuszczowej. Podczas każdej fazy jemy inne produkty i wykonujemy odpowiedni trening.

Faza 1: węglowodanowa

Przez dwa dni jemy posiłki bogate w węglowodany złożone (brązowy ryż, kasza jęczmienna, komosa ryżowa), owoce i warzywa. Do tego umiarkowane ilości białka (gotowane mięso i ryby). Zero tłuszczu, nawet do smażenia! Obowiązkowo jemy 5 posiłków, w tym 3 dania główne i 2 przekąski. Ważna jest regularność - czyli posiłki co trzy godziny.

Przykład: śniadanie - owsianka z owocami, przekąska - jabłko, lunch - ryż brązowy, gotowana pierś z kurczaka, brokuły, przekąska - gruszka, kolacja - zupa z indyka (bez skóry), białej fasoli i jarmużu. Przynajmniej jednego dnia podczas tej fazy wykonujemy ćwiczenia cardio (bieganie, dłuższy spacer, jazda na rowerze, aerobik).

Faza 2: białkowa

Przez dwa kolejne dni trzy główne posiłki i 2 przekąski będą składać się z białka (chude mięso, ryby) i zielonych warzyw (brokuły, jarmuż, szpinak, sałata, cukinia). Bez tłuszczu, owoców i zbóż! Przykład: śniadanie - polędwica z indyka z selerem naciowym, przekąska - wędzony łosoś z ogórkiem, lunch - papryka faszerowana tuńczykiem w sosie własnym, przekąska - plastry wołowiny ze szpinakiem, kolacja - stek z surówką z kapusty pekińskiej.

Proteiny są nam potrzebne do budowania mięśni, więc podczas tej fazy powinnyśmy wykonać jeden trening siłowy, np. ćwiczenia z ciężarkami, pompki. Dużo mięśni równa się szybki metabolizm. Nawet jeśli nie są w ruchu, spalają tłuszcz.

Faza 3: rozniecanie ognia metabolicznego

To faza tłuszczowa. Przez 3 dni jemy produkty bogate w zdrowe tłuszcze (orzechy, awokado, humus, masło migdałowe), umiarkowane ilości białka (np. tłusta ryba morska, warzywa strączkowe: soczewica, ciecierzyca, fasolka), umiarkowane ilości nierafinowanych węglowodanów (owsianka, kasza jęczmienna, komosa ryżowa, dziki lub brązowy ryż), zielone warzywa i owoce o niskim indeksie glikemicznym (maliny, jagody, grejpfrut).

Przykład: śniadanie - owsianka z jagodami, przekąska - pasta z białej fasoli i oliwek, lunch - pieczony łosoś z dzikim ryżem, przekąska - 1/2 awokado z solą morską, kolacja - sałatka z 3 jajek z sałatą, pomidorami i oliwą. W czasie tej fazy wykonujemy trening relaksacyjny, np. godzinę jogi lub tai chi.

Fazy muszą być stosowane w wyznaczonej kolejności. Każdą powtarzamy 4 razy, czyli przez pierwsze dwa dni jemy produkty z fazy 1, następnie przez 2 dni mamy jadłospis fazy 2, a przez kolejne 3 dni jemy wedle reguł fazy 3 i znów wracamy do fazy 1. Po 28 dniach, kiedy metabolizm zacznie działać prawidłowo, możemy wrócić do normalnego, zdrowego odżywiania. Warto spróbować!

Żelazne zasady

1. PODCZAS TRWANIA DIETY NIE MOŻNA: pić alkoholu, kawy, herbaty, soków owocowych, jeść soi, produktów mlecznych zawierających cukier, pszenicę, kukurydzę, suszonych owoców, sztucznych słodzików - blokują naprawę metabolizmu. Do słodzenia można używać wyłącznie stewii lub ksylitolu (naturalny cukier z brzozy). Nie kończ diety przed upływem 28 dni!

2. PODCZAS TRWANIA DIETY TRZEBA: wypić tyle wody, ile wynosi 1/3 twojej wagi podzielona przez 10, jeść zgodnie z fazą co 3-4 godziny, nie pomijając żadnego z 5 posiłków, ćwiczyć stosownie do fazy, jeść mięso bez azotanów. Zamiast kupować wędliny w sklepie, sama ugotuj polędwicę lub upiecz filet z indyka.

3. WIELKOŚĆ PORCJI zależy od tego, ile ważysz, oraz ile kilogramów chcesz zrzucić. Im więcej ważysz, tym więcej jesz. Porcja dla kobiety to 120 gramów mięsa, szklanka ugotowanych ziaren (faza 1), pół szklanki ziaren (faza 2), warzywa bez limitu.

4. ŻEBY WYTRWAĆ NA DIECIE, ułatw sobie życie. Przygotuj większą ilość potraw i zamroź je. To sposób na szybki obiad i ochrona przed zgubnymi odstępstwami.

Show
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas