Uwielbiała prowadzić samochód. Elżbieta II nauczyła się tego w dramatycznych okolicznościach

Elżbieta II wprawiła w osłupienie księcia Arabii Saudyjskiej, gdy zasiadła za kierownicą samochodu (kobiety w Arabii nie mogły wówczas kierować autami czy mieć prawa jazdy). Tym samym królowa stała się jedyną kobietą na świecie, która kiedykolwiek prowadziła samochód saudyjskiego króla. Brytyjska władczyni nigdy nie miała prawa jazdy (i nie musiała go mieć), uwielbiała natomiast kierować samochodami. Umiejętność tę nabyła w niezwykle dramatycznych okolicznościach.

Królowa Elżbieta II w wieku 95 lat prowadzi samochód
Królowa Elżbieta II w wieku 95 lat prowadzi samochódMax Mumby/Indigo / ContributorGetty Images

Księżniczka, która nie miała zostać królową

Elżbieta Windsor przyszła na świat przez cesarskie cięcie 21 kwietnia 1926 r., pierwotnie jej przeznaczeniem było życie jako bratanica króla Anglii, jednak ponieważ wuj Edward VIII abdykował na rzecz swojego brata — Jerzego VI, Elżbieta stała się pretendentką do tronu. Jako księżniczka, członkini rodziny królewskiej miała do wypełnienia wiele obowiązków, szczególnie w tak ciężkich czasach, jakie spadły na Europę w 1939 r.

Książę Jerzy i księżna Elżbieta pozują z niedawno narodzoną Elżbietą Aleksandrą Marią
Książę Jerzy i księżna Elżbieta pozują z niedawno narodzoną Elżbietą Aleksandrą MariąGetty Images

14-latka, która uspokaja naród

W chwili wybuchu II wojny światowej Elżbieta miała 13 lat. Początkowo, pomimo oficjalnego wypowiedzenia wojny III Rzeszy 3 września 1939 r., Francja i Anglia w walki się nie zaangażowały (oficjalnym powodem była niegotowość do wojny). Wielka Brytania poczuła, czym jest II wojna światowa dopiero w 1940 r., kiedy niemieckie samoloty zaczęły bombardować Londyn. Wówczas przed zaledwie 14-letnią księżniczką (podobnie jak przed innymi członkami rodziny królewskiej) postawiono zadanie utrzymywania wiary w zwycięstwo i łagodzenia strachu w narodzie.

Księżniczki Elżbieta i Małgorzata podczas przemówienia w radiu w czasie II wojny światowej
Księżniczki Elżbieta i Małgorzata podczas przemówienia w radiu w czasie II wojny światowejTopical Press Agency / StringerGetty Images

Elżbieta stanęła na wysokości zadania i dzięki przemówieniom w radiu kierowanym do dzieci oraz spotkaniom z nimi, podnosiła je na duchu. Król Jerzy i jego rodzina byli wówczas dla Anglików widomym symbolem niezłomności ich państwa. Żyli, działali, spotykali się z poddanymi. To był jasny przekaz: monarchia działa, zatem i Anglia nie może się poddać.

Na przemówieniach w radiu działalność Elżbiety Windsor podczas II wojny światowej jednak się nie kończyła. Jako szesnastolatka w 1942 r. odbyła swoją pierwszą wizytację wśród wojskowych oddziałów.

Prowadzić nauczyła się w Pomocniczej Służbie Terytorialnej Kobiet

Gdy skończyła 18 lat, czyli w 1944 r. wstąpiła do Auxiliary Territorial Service, czyli Pomocniczej Służby Terytorialnej Kobiet. Była to jednostka utworzona w 1938 r. Z zamysłu miał to być sposób na wykorzystanie ochotniczek, które chciałyby przysłużyć się armii i wesprzeć kraj w walce. To właśnie w ATS przyszła królowa Elżbieta nauczyła się prowadzić samochód. Podobno potrafiła kierować nie tylko autami, ale także ciężarówkami i karetkami ratunkowymi.

Księżniczka Elżbieta w czasie II wojny światowej była mechanikiem
Księżniczka Elżbieta w czasie II wojny światowej była mechanikiemMirrorpix / ContributorGetty Images

W ramach ATS następczynię tronu traktowano jak szeregową ochotniczkę — a przynajmniej tak głosiła monarchistyczna propaganda. Przydzielono ją do oddziału mechaników, gdzie oprócz prowadzenia pojazdów, nauczyła się także je naprawiać. Podobno Elżbieta Windsor chwaliła się nawet swym arystokratycznym znajomym umazanymi smarem, czarnymi paznokciami. Jej pracę w Pomocniczej Służbie Terytorialnej Kobiet bardzo skutecznie wykorzystano propagandowo. Elżbiecie zrobiono wówczas wiele zdjęć na tle ciężarówek, a rodzice — król i królowa Wielkiej Brytanii, odwiedzili córkę na służbie. Dzięki Elżbiecie znacznie wzrosło zainteresowanie kobiet ATS i pojawiło się wiele nowych ochotniczek.

Cały świat opłakuje królową Elżbietę IIAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas