Reklama

Jak długo trzeba przechowywać dokumenty

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Paragony, faktury, potwierdzenia zapłaty? Zawalają szuflady i domowe szafki. Warto zrobić z nimi porządek. Podpowiadamy, które można już spokojnie wyrzucić, a które trzeba jeszcze koniecznie zachować.

Zdjęcie

Podpowiadamy ile należy przechowywać dokumenty
Podpowiadamy ile należy przechowywać dokumenty
Rozliczenia ze skarbówką

Dokumenty skarbowe musisz trzymać przez 5 pełnych lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło rozliczenie (do końca br. trzeba zachować dokumenty za 2003 r.) W tym czasie fiskus może cię skontrolować i jeśli się okaże, że ich nie masz, zapłacisz karę. Będziesz też musiała zwrócić (wraz z odsetkami) kwoty, które odliczyłaś od podatku. Pilnuj więc: kopii PIT-ów (potwierdzonych przez urząd) lub dowodów wysłania PIT-ów pocztą, rachunków i faktur, na podstawie których korzystałaś z ulg i odliczeń np. za Internet.

Reklama

Paragony i karty gwarancyjne

• Faktury za kupiony towar, np. sprzęt RTV i AGD, warto przechowywać przez 2 lata od daty ich wystawienia. To na wypadek, gdyby towar okazał się wadliwy i chciałabyś go zareklamować "z tytułu niezgodności towaru z umową", czyli w sklepie.

• Karty gwarancyjne trzymaj tak długo, jak długo trwa ochrona. Jeżeli wynosi 3 lata, tyle czasu powinnaś przechowywać dokument. Uwaga! Gwarancja ważna jest tylko z dowodem zakupu. Warto więc podpiąć do niej fakturę lub rachunek.

Umowy na usługi

Umowy na prowadzenie konta w banku, zakupu telefonu komórkowego z abonamentem, kablówkę i internet itp. powinnaś przechowywać do czasu, aż zrezygnujesz z tych usług. Tam znajdują się bowiem ważne zapisy, m.in. dotyczące reklamacji oraz warunki określające rozwiązanie umowy.

Umowy z fachowcem, np. na remont domu, trzymaj (na wypadek reklamacji) rok od zakończenia prac.

Ubezpieczenia majątkowe

Polisy mieszkaniowe (choć ważne są rok) trzymaj przez 3 kolejne lata. Gdyby towarzystwo ubezpieczeniowe dopatrzyło się jakichś braków, będziesz miała dowód, że opłacałaś składki.

Umowy ubezpieczeń obowiązkowych, np. OC, zachowaj przez 10 lat. W razie zmiany ubezpieczyciela udowodnisz np. bezszkodową jazdę i zachowasz zniżki.

Dowody wpłat za gaz, energię

Potwierdzenia zapłaty za tzw. świadczenia okresowe, czyli np. czynsz, gaz, energię internet, kablówkę, trzeba trzymać przez 3 lata. W tym czasie wystawca faktury może domagać się potwierdzenia, że zapłaciłaś rachunek. Okres ten liczy się od dnia, w którym zapłaciłaś rachunek - jeżeli więc np. 12 września br. zapłaciłaś za telefon, rachunek powinnaś zatrzymać do końca września 2012 r.

Dokumenty bankowe

Umowy kredytowe (i ewentualnie aneksy do nich), a tak.e dowody spłaty rat kredytu przechowuj do czasu, aż dostaniesz z banku potwierdzenie na piśmie, że nie masz wobec niego żadnych zobowiązań. Samo potwierdzenie spłaty zadłużenia zachowaj jeszcze przez 10 lat. Bowiem dopiero po takim czasie roszczenia banku lub innej instytucji finansowej ulegają przedawnieniu.

Potwierdzenia z bankomatów oraz terminali płatniczych trzymaj do chwili otrzymania comiesięcznego wyciągu z konta. Zanim je jednak wyrzucisz, sprawdź na wyciągu, czy wszystko się zgadza. Sam wyciąg możesz wyrzucić od razu po sprawdzeniu, czy wymienione w nim operacje bankowe rzeczywiście przeprowadziłaś.

Jeżeli np. nie zgadza ci się kwota wypłaty, to potwierdzenia i wyciąg są podstawą do reklamacji.

Tych dokumentów nie wyrzucaj nigdy

• Akty stanu cywilnego: metryki urodzenia i chrztu, akty ślubu, orzeczenia o rozwodzie, akty zgonu najbliższych członkow rodziny.

• Dokumenty szkolne: świadectwa ukończenia kolejnych etapow edukacji (przede wszystkim maturalne), dyplom ukończenia studiow, potwierdzenia zdobytych kwalifikacji zawodowych, ukończenia kursow specjalistycznych, językowych itp.

• Dokumenty zawodowe: świadectwa pracy (i to koniecznie z całej kariery zawodowej), a także legitymacje ubezpieczeniowe, zwłaszcza jeśli zawierają potwierdzenia okresów zatrudnienia i otrzymywanych wynagrodzeń, druki RMUA przekazywane co miesiąc przez pracodawcę. Przydadzą się w przyszłości do udowodnienia prawa do emerytury i obliczania jej wysokości.

• Dokumenty majątkowe: np. akty kupna lub sprzedaży nieruchomości (domy, działki,

garaże), przydziały mieszkania, umowy darowizny, umowy o rozdzielności majątkowej (intercyzy), a także polisy ubezpieczeniowe na życie (wraz z aneksami).

Piotr Kos

Więcej informacji znajdziesz w najnowszym numerze poradnika "Kobieta i życie" - już w sprzedaży!

Artykuł pochodzi z kategorii: Kobieta i życie

Więcej na temat:faktura | internet | akty | rachunek

Zobacz również

  • Hormony na huśtawce

    Mało jesz, a tyjesz. Ciągle chce ci się spać i nie możesz się na niczym skupić. Albo jadasz za dwóch, a chudniesz i wszystko cię denerwuje. To mogą być objawy złej pracy tarczycy. więcej

Reklama

Skomentuj artykuł: Jak długo trzeba przechowywać dokumenty

Przejdź do forum »

Wyróżnij ten komentarz spośród pozostałych, niech zobaczą go wszyscy!

Aby wyróżnić ten komentarz

wyślij SMS o treści KOLOR na numer

7152

I wpisz otrzymany kod w polu poniżej

Ok

DBAMY O JAKOŚĆ! WYROŻNIJ ZA 1,23 PLN

Koszt całkowity SMS 1,23 PLN Nota prawna

? O co chodzi z wyróżnieniem

Wasze komentarze (9)

Dodaj komentarz
Bartek

~Bartek -

Witam serdecznie, takie mamy prawo i te wszystkie świstki musimy zbierać a z bałaganem w dokumentach uporałem się po wielu latach. Trafiłem na firmę Archipak, i po problemie. Oferują system SAD, proste zestawy na domowe dokumenty. Taki zestaw zawiera pudło zbiorcze, pudło systemowe i kilka teczek z opisem dokumentacji, dodatkowo wydruk jakie dokumenty i jak długo przechowywać. Podstawowa zaleta to funkcjonalność i cena, jakieś 20 - 50 złotych. Pozdrawiam.

zrozpaczony

~zrozpaczony -

Należy odwrócic rolę w tym kraju. To firma lub Tow. Ubezp. powinna udowodnić nam , że nie opłaciliśmy faktury, a nie my. W tym kraju wszystko postwione jest na głowie. Każde mieszkanie to archiwum makulatury. Dlaczego ciagle musimy udowadniać , że nie jesteśmy wielbłądami.

GG

~GG -

Polska i Ci którzy nią rzdzą są tak chorzy że niedługo wymyślą ustawę żeby przechowywać przez 5 lat papier toaletowy, którym się podcieramy,żebyśmy kiedyś mogli udowodnić że to nasze główno.

miki01111

~miki01111 -

za 2003 rok rozliczenie nastąpiło w 2004, czyli 5 lat to: 2005, 2006, 2007, 2008 i 2009 - więc chyba już można wyrzucić 2003 ????

art

~art -

to dla piszącego artukuł to chyba jeszcze 2009!!!

Reklama

Reklama