Seks po 40. Odkryj na nowo swoje silne strony

Jakie przemiany seksualne zachodzą u kobiet po czterdziestce?

article cover
Wydawnictwo Laurum

Seks po menopauzie może stać się przyjemniejszy
Jeśli przed menopauzą seks sprawiał ci przyjemność i nadal masz okazję do regularnej aktywności seksualnej, nie ma żadnego powodu ku temu, by kochanie się nie było dla ciebie nadal co najmniej równie satysfakcjonujące jak w czasach, gdy byłaś młodsza.

Lata po menopauzie mogą zbiec się w czasie z wyprowadzeniem się twoich dzieci z domu. Daje to tobie i twojemu partnerowi więcej prywatności i więcej okazji do uprawiania seksu i sprawia, że znika uczucie nieustannego przemęczenia związane z opieką nad małymi dziećmi.

Ponadto, w czasach, kiedy byłaś płodna, martwiłaś się być może o to, że możesz zajść w ciążę. Ponieważ menopauza eliminuje to ryzyko, może to oznaczać dla ciebie większą swobodę seksualną.

Niektóre kobiety nie lubią kochać się podczas miesiączkowania lub czują w takich chwilach dyskomfort. Dla takich kobiet zanik menstruacji może być wyzwalający i oznaczać większe możliwości przyjemnego i beztroskiego uprawiania seksu.

Ponadto po czterdziestce wiele kobiet odkrywa, że teraz mają luźniejsze podejście do seksu. W pierwszych latach swojej aktywności seksualnej wiele kobiet musiało zmagać się ze swoim antyseksualnym wychowaniem. Często były wtedy niedoświadczone (...), bały się eksperymentować i nie były do końca pewne, jak zadowolić siebie lub swoich partnerów.

Na przykład przed trzydziestką lub czterdziestką wiele kobiet nie uczy się, jak osiągnąć orgazm. Odkrycie orgazmu jest dopiero początkiem uczenia się wielu różnych technik, dzięki którym kochanie się sprawia większą przyjemność. Gdy kobieta staje się lepszą kochanką, a seks staje się dla niej coraz przyjemniejszy, z reguły traci (...) wiele zahamowań. Zazwyczaj też stara się dowiedzieć czegoś więcej o swojej seksualności. Z tych właśnie powodów kobiety po czterdziestce, które są szczęśliwe ze swoimi partnerami seksualnymi, często odkrywają, że ich życie erotyczne daje im więcej satysfakcji niż w czasach, gdy były młodsze.

Już znasz swoje potrzeby

Jako kobieta po czterdziestce z pewnością jesteś bardziej pewna siebie w sprawach seksu i lepiej znasz swoje reakcje fizyczne. Ciągle poprawiałaś swoje umiejętności w łóżku, na przestrzeni lat pozbywałaś się stopniowo zahamowań w tej dziedzinie i nauczyłaś się poznawać swoje potrzeby i preferencje seksualne. Teraz czujesz się być może swobodniej, próbując nowych technik, takich jak stymulacja oralna, lub nowych pozycji podczas stosunku. Choć kiedy byłaś młodsza, niechętnie mówiłaś partnerowi, co lubisz w łóżku, teraz prawdopodobnie stałaś się bardziej otwarta i potrafisz lepiej się komunikować. Mimo to nie powinnaś jednak ignorować faktu, że jako kobieta po czterdziestce przechodzisz pewne fizjologiczne przemiany, które mogą mieć wpływ na twoją seksualność.

Podczas menopauzy twój poziom hormonów gwałtownie znika

W poprzednich rozdziałach omawialiśmy stopniowe zmiany fizyczne zachodzące w ciele mężczyzny oraz to, w jaki sposób mogą one wpłynąć na jego reakcje i pożądanie seksualne. Opisałem też, że z upływem lat poziom testosteronu, który jest głównym hormonem odpowiedzialnym za seksualność u mężczyzn, powoli spada. To oraz inne, niedostrzegalne zmiany związane z wiekiem sprawiają, że przemiany seksualne u mężczyzny mają charakter stopniowy, a nie gwałtowny.

Natomiast kobieta - oprócz powolnych przemian związanych z wiekiem - doświadcza również gwałtownego, a wręcz dramatycznego spadku poziomu żeńskiego hormonu płciowego, zwanego estrogenem. Zjawisko to ma miejsce w okresie menopauzy.

Menopauza pojawia się w naturalny sposób w wieku około pięćdziesięciu lat, jednak spadek estrogenu jest jeszcze gwałtowniejszy, jeśli kobiecie w młodszym wieku trzeba usunąć jajniki, na przykład w przypadku zabiegu histerektomii. Jeśli u takiej kobiety nie uzupełni się poziomu estrogenu, doświadcza ona gwałtowniejszych przemian fizycznych dotyczących narządów płciowych, niż ma to miejsce u mężczyzn. Z drugiej strony, ponieważ estrogen nie jest bezpośrednio odpowiedzialny za pożądanie, taka kobieta nie doświadcza z reguły spowolnienia reakcji seksualnych ani zmniejszonego pożądania, tak jak mężczyźni.

Wrażliwość na bodźce seksualne i poziom satysfakcji pozostają takie same

Testosteron (który u kobiet produkowany jest przez nadnercza oraz jajniki) odpowiada za pożądanie zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Te nieliczne kobiety, które doświadczają utraty pożądania w okresie menopauzy, mogą to prawdopodobnie przypisać spadkowi poziomu testosteronu, a nie zmniejszonej produkcji estrogenu. Niedobór estrogenu zmniejsza pożądanie tylko wówczas, gdy spowodowane przez niego zmiany fizyczne sprawiają, że uprawianie seksu staje się mniej komfortowe.

Fragment książki Saula H. Rosenthal, Seks po 40: Odkryj na nowo swoje silne strony, wydawnictwo Laurum, Warszawa 2009

Wydawnictwo Laurum
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas