Smaczne przetwory domowe

Przetwory z warzyw i owoców, informacje ogólne - to, co powinniśmy wiedzieć:

article cover
Printex

Metalowe nakrętki nawet z drobnymi uszkodzeniami najlepiej wymieniać na nowe, pełnowartościowe. W ostateczności, można wyłożyć denko folią termoodporną lub pergaminem. Jeśli chodzi o trwałość przetworów, to te mniej trwałe umieszczać należy w małych słoikach, a bardziej trwałe - w średniej wielkości lub większych. Na słoikach przyklejamy naklejkę (może być plaster) z nazwą i datą zrobionego przetworu.

Jeśli chodzi o wykorzystywanie butelek, to najlepsze są półlitrowe, do zamykania których stosować najlepiej gumowe korki (lub korkowe, zalewane lakiem lub parafiną, ale te mogą być tylko jednokrotnego użycia), które są najpraktyczniejsze, zapewniające sterylną czystość. Jeśli nie korki, to mogą być używane bardzo szczelne zakrętki.

Małe słoiczki po musztardzie czy majonezie można wykorzystywać tylko do przetworów konserwowanych znaczną ilością soli, np. liście pietruszki lub koper, ponieważ nie wymagają one zamknięcia hermetycznego.

Jeśli chodzi o opakowania do większych ilości solanek, kwaszonek czy dużych porcji powideł, to najlepsze są garnki z kamionki (nigdy gliniane), wewnątrz polewane, które zamykamy celofanem lub pergaminem.

W jakich okresach - jakie przetwory.

- Sezon przetwórczy zwykle zaczyna się w maju, kiedy możemy zakonserwować szparagi i młody szczaw, bo właśnie liście młodego szczawiu są najsmaczniejsze.

- Więcej pracy czeka nas w czerwcu, gdy zaczynają dojrzewać czereśnie, truskawki, poziomki leśne i ogrodowe, poza tym słabo dojrzały agrest, buraki ćwikłowe, boćwina, szpinak. Zwykle już wówczas dostatecznie dojrzały jest koperek, którego używamy do suszenia i solenia. Wtedy go zbieramy i przerabiamy jak najwięcej, aby mieć zapas na późniejsze przetwory.

- Tak na dobre, sezon rozkręca się w lipcu, kiedy można już pasteryzować na przykład młodą marchewkę, kalafiory, fasolkę szparagową i zielony groszek.

Przetwory z tych warzyw wymagają dwukrotnego ogrzewania, dlatego są bardzo pracochłonne. Ale możemy też zakonserwować warzywa jako mrożonki.

Jeśli chodzi o owoce, to możemy wówczas robić dżemy, kompoty, konfitury, galaretki z dojrzałego agrestu, moreli, malin, porzeczek, wiśni, późniejszych czereśni czy czarnych jagód.

- Sierpień to miesiąc, kiedy najwięcej przetworów robi się z pomidorów w postaci soków, past, przecierów. Przetwarzanie pomidorów trwa nawet czasem do końca września. Poza tym dokonujemy kwaszenia ogórków, suszymy lub solimy liście selera naciowego, liście pietruszki, kopru. W sierpniu dojrzewają niektóre późne odmiany moreli, brzoskwiń, wiśni, jeżyny, antonówki czy winogron.

- We wrześniu i październiku sezon przetwórczy nie jest już tak intensywny.

Dojrzewają głównie gruszki, śliwki węgierki i późniejsze odmiany jabłek. Warto też nie zapomnieć o owocach dzikiej róży posiadających duże zapasy witaminy C. Jeśli chodzi o warzywa, to mamy do dyspozycji dojrzałe brokuły, kalafiory, bakłażany, cukinie. Z ogórków pożółkłych, przerośniętych możemy robić pikle, a z małych korniszony. Mogą poza tym pojawiać się już grzyby, o ile pogoda dostarczy w międzyczasie odpowiednich opadów deszczu.

Kolejność czynności związanych z przygotowaniem przetworów:

- zakup owoców

- przejrzenie słoików, jakie mamy do dyspozycji, ewentualnie zakup nowych.

Należy zrezygnować ze słoików (lub pokrywek) uszkodzonych.

- dokładne umycie słoików w wodzie z odpowiednim środkiem czyszczącym, staranne opłukanie, następnie wygotowanie ich lub wyprażenie w piekarniku

- przebranie, oczyszczenie i umycie owoców

- ugotowanie zalewy do każdego litrowego słoika

- umieszczenie owoców w wyparzonych słoikach i zalanie ich gorącą zalewą do poziomu ok. 2 cm od górnego brzegu słoika i szczelne zamknięcie słoików. Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na staranne ułożenie uszczelek gumowych w słoikach typu wek, których nie można odwracać do góry dnem przed pasteryzacją. Natomiast słoiki typu twist sprawdzamy, odwracając je do góry dnem, obserwując czy nie ma wycieków.

- wstawienie zamkniętych słoików do kotła z wodą, która powinna posiadać taką samą temperaturę jak przetwór w słoiku. W przypadku słoików typu twist, poziom wody powinien być poniżej nakrywek, natomiast w wekach woda powinna sięgać nieco ponad pokrywkę.

- wodę w kotle podgrzewamy do temperatury ok. 90 stopni C i utrzymujemy taką temperaturę przez odpowiedni czas, zależnie od konkretnego przepisu

- słoje wyjmujemy z kotła, dokręcamy nakrętki twist, sprawdzając szczelność poprzez odwrócenie słoików do góry dnem, a w przypadku słoików wek przed sprawdzeniem szczelności słoiki studzimy. Po zdjęciu sprężynek w tych słoikach, pokrywki powinny przylegać na tyle mocno, aby nie można było ich zdjąć ręką.

- ostudzone słoiki opisujemy, naklejając informację z nazwą przetworu i datą jego przygotowania, po czym umieszczamy słoiki w spiżarni.

Printex
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas