5 ciekawostek, których nie wiedziałeś o szparagach

Białe, zielone, fioletowe – szparagi! Kto z nas nigdy ich nie próbował? Ich zgrabne, długie pędy coraz częściej goszczą na polskich stołach w postaci przystawek, dodatku do sałatki czy dania głównego. Choć sezon na te warzywa trwa zaledwie od maja do czerwca, a ich dostępność jest ograniczona, cieszą się dużą popularnością - zwłaszcza wśród wielbicieli zdrowej i niskokalorycznej żywności.

Słowo szparag wywodzi się od greckiego „asparagus” oznaczającego „młody pęd”
Słowo szparag wywodzi się od greckiego „asparagus” oznaczającego „młody pęd”Picsel123RF/PICSEL

Szparagi są jednym ze zdrowszych i smaczniejszych warzyw dostępnych w porze letniej. Można je nabyć na targu lub sklepie, a ich przygotowanie nie zajmuje dużo czasu. Zdają się nie mieć przed nikim tajemnic. Czy jednak wiesz o nich wszystko?

1. Szparagi prosto z Włoch

Słowo szparag wywodzi się od greckiego "asparagus" oznaczającego "młody pęd". Warzywa te pojawiły się na terenie Imperium Rzymskiego prawie 4 500 tysiąca lat temu, gdzie szybko zyskały popularność. Kolejnym krokiem w ich karierze był podbój dalszej części Europy, gdzie stały się ulubionym przysmakiem lokalnych elit. Obecnie uprawiane są przez większość krajów na świecie, jednak ich głównym producentem są Chiny i Peru. W Polsce plantacje szparagów  skupiają się w obrębie województwa wielkopolskiego oraz dolnośląskiego.

2. Zielony i fioletowych nie trzeba obierać

Szparagi występują w trzech odmianach - białej, zielonej i fioletowej. Jeśli preferujesz łagodny smak, a obieranie warzyw nie stanowi dla Ciebie problemu, biały szparag będzie odpowiedni. Miłośnicy bardziej wyrazistego i orzechowego smaku wybiorą kolorowe pędy (fioletowe lub zielone). Dojrzewają one ponad ziemią, przez co ich skórka jest delikatniejsza i nie wymaga usunięcia. Szparagi najsmaczniejsze są zaraz po zerwaniu, ponieważ z biegiem czasu tracą smak i aromat. Zastanawiasz się jak poznać świeży produkt? Zwróć uwagę na główkę szparaga, która powinna być zamknięta i nieposzarpana, jego nasadę - ściśnięta powinna puścić sok. Warzywo nie może mieć też żadnych przebarwień. Zaletą tych warzyw jest prostota ich przygotowania. Umyte i podcięte wkładamy do podłużnego garnka z posoloną wodą, tak aby główki wystawały ponad taflę. Białe szparagi gotujemy do 15 min, kolorowe ok. 5-8 min. Po sprawdzeniu miękkości są gotowe do zaserwowania.

3. Szparag, szynka i ser, czyli z czym to się je

Najbardziej popularnym przepisem na szparagi jest przygotowanie ich w towarzystwie masła i bułki tartej. Otoczone szynką, zapieczone i podane pod serową pierzynką prezentują się ciekawiej, a ich przyrządzenie nie jest skomplikowane. - Świeże warzywa idealnie komponują się z serami. Niezależnie od sposobu ich podania, należy pamiętać aby ser żółty był jedynie dodatkiem i nie dominował swoim smakiem. Do delikatnych sezonowych potraw wybierzmy ser o łagodnym aromacie i taki, który łatwo się topi, np. ser Gouda MSM Mońki - doradza Ewa Polińska, ekspert Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej MSM Mońki. Nie trudno zgadnąć, iż ze względu na pochodzenie śródziemnomorskie ich nieodłącznym dodatkiem powinien być...kieliszek wina.

4. Tylko 18 kalorii w 100 gramach!

Nie od dziś wiadomo, że warzywa są źródłem witamin. Czy wiesz co zyskasz włączając do swojej diety różnokolorowe pędy? Ich niskokaloryczność i obecność wysokiej ilości błonnika zainteresuje osoby dbające o linię. 100 g tego produktu ma ich jedyne 18 kcal! Zawartość witamin C i E ma wpływ na kondycję włosów, paznokci i skóry, natomiast wapń, fosfor i potas przyczyniają się do prawidłowego stanu tkanek kostnych. Szparagi powinny zostać uwzględnione także w diecie kobiet planujących ciążę, zawierają bowiem kwas foliowy - element niezbędny do właściwego rozwoju płodu. Udowodniono, że jedzenie szparagów może minimalizować również ryzyko wystąpienia nowotworu oraz pozytywnie działa na samopoczucie i nastrój.

5. Zakochaj się w szparagach

Szukając naturalnych sposobów pobudzających libido, najczęściej przychodzą nam na myśl ostrygi, banany, awokado. A szparagi? Otóż tak! Szparag zyskał miano jednego z ciekawszych afrodyzjaków dzięki zawartych w nim fitoestrogenów, które zwiększają popęd płciowy kobiet działając podobnie jak estrogen - jeden z żeńskich hormonów. 

Szparagi to niewątpliwie wyjątkowe warzywo, a ciekawych przepisów z kolorowymi pędami w roli głównej nie brakuje. Aby zachęcić do ich bliższego poznania i odkrycia nowych połączeń smakowych, przedstawiamy dwa przepisy ze szparagami w roli głównej!

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas