5 tajemnic kiełków

Młodziutkie pędy są prawdziwą kopalnią substancji odżywczych. Zwłaszcza wiosną!

Kiełki można jadać na wiele sposobów
Kiełki można jadać na wiele sposobów© Panthermedia

2. Kiełki to skoncentrowane witaminy. We wszystkich gatunkach kiełków znajduje się pełen zestaw witamin, różnią się one jedynie ilością. Przykładowo szczególnie dużo witaminy A zawierają kiełki fasoli mung i adzuki, rzodkiewki, gorczycy, soi, soczewicy, lucerny, słonecznika. W witaminę B1 bogata jest pszenica i soja. Witaminy B2 najwięcej jest w kiełkach soi i gorczycy. Witaminy PP i B6 znajdziemy w kiełkach soi, pszenicy i fasoli, a biotynę - w kiełkach lucerny i rzodkiewki.

3. Rosną naturalnie - do ich produkcji nie używa się środków ochrony roślin ani nawozów. Mogą je bezpiecznie spożywać wegetarianie i makrobiotycy. Spożywając skiełkowane ziarno dostarczamy organizmowi zharmonizowane składniki odżywcze w naturalnej postaci. Warto zauważyć, że kiełki są podstawą prawidłowo zbilansowanej diety wegetariańskiej. Ze względu na zawartość składników odżywczych są polecane przy różnego rodzaju dietach odchudzających i prozdrowotnych.

4. Kiełki należy odpowiednio przechowywać. Najlepiej kupować skiełkowane nasiona w sklepach, w których przechowuje się je w chłodni. Przed spożyciem warto je przepłukać pod bieżącą wodą. Kiełki roślin strączkowych należy zalać na 2-3 minuty wrzątkiem. Świeże kiełki, wyhodowane w domu, możemy przechowywać w lodówce w przykrytym naczyniu nie dłużej niż 5 dni.

5. Kiełki można jadać na wiele sposobów. Po ścięciu stanowią zdrowy dodatek do rozmaitych dań. Doskonale komponują się z owocami, twarożkiem, jogurtem, kefirem i warzywami. Możemy również wzbogacać nimi zupy oraz farsze do pierogów lub krokietów, kanapki i sałatki. Doskonale smakują z jajkiem na twardo i jajecznicą, w zupie i spaghetti, w pastach i twarożkach. Jeśli dodajemy je do dań gotowanych i smażonych, kiełki należy wrzucać na końcu i wymieszać.