Bez ciasta nie ma Świąt

Aktualizacja

Każdy z nas ma swoje ulubione bożonarodzeniowe ciasto, bez którego nie wyobraża sobie świąt. Idealny makowiec, którego receptura przekazywana jest w rodzinie z pokolenia na pokolenia. Albo ciasto na domowe pierniczki, które z pieczołowitością przygotowujemy już miesiąc wcześniej… To świąteczne pewniaki! A może w tym roku warto przełamać tradycję odrobiną nowoczesności i przygotować ciasta, które nie tylko wizualnie zachwycą gości, ale będą przede wszystkim doskonale smakować? Jak to zrobić? Wystarczy dodać do nich bakalie: suszone owoce i chrupiące orzechy nadadzą ciastom doskonałego smaku i aromatu.

Wieniec z ciasta
Wieniec z ciastamateriały prasowe

Wieniec z ciasta francuskiego z bakaliami

Sposób przygotowania

Ciasto rozkładamy na papierze do pieczenia. W rondelku przygotowujemy nadzienie. Masę makową, żurawinę i rodzynki mieszamy z miodem i delikatnie podgrzewamy przez ok. 2 minuty. Masę przekładamy na ciasto i przykrywamy drugim prostokątem ciasta. Następnie ciasto tniemy na równie paski, które przekładamy na przemian. Gotowe ciasto formujemy w okrąg i smarujemy delikatnie żółtkami. Wkładamy do nagrzanego do 200 stopni piekarnika, pieczemy przez ok. 15 minut aż ciasto się zarumieni. Gotowe ciasto możemy dodatkowo ozdobić świeżymi owocami np. żurawiną lub porzeczką.

Czekoladowe ślimaczki z ciasta francuskiegoInteria Kulinaria
Blok czekoladowy
Blok czekoladowymateriały prasowe

Doskonały blok czekoladowy z pistacjami i suszoną żurawiną

Sposób przygotowania

Masło roztapiamy w rondelku, dodajemy cukier, wodę, kakao. Dokładnie mieszamy i podgrzewamy aż rozpuści się cukier. Następnie całość odstawiamy do wystudzenia. Do większego garnka wsypujemy mleko, dodajemy żurawinę oraz posiekane pistacje i herbatniki. Dodajemy roztopioną masę maślaną i całość przelewamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia (np. do keksówki). Schładzamy, podajemy kiedy masa całkowicie stwardnieje. Gotowy blok ozdabiamy według upodobań. 

Jak zrobić blok czekoladowy?Interia Kulinaria
Cynamonowe bułeczki
Cynamonowe bułeczkimateriały prasowe


Cynamonowe bułeczki z żurawiną i orzechami włoskimi

Sposób przygotowania

Przepis na masę żurawinowo - cynamonową

Roztopione i wystudzone masło mieszamy z brązowym cukrem i cynamonem, dodajemy konfiturę i suszoną żurawinę całość miksujemy. Na koniec dodajemy posiekane orzechy. Dokładnie mieszamy. 

Przepis na ciasto

Mąkę mieszamy z drożdżami, dodajemy mleko, cukier, sól i mieszamy. Na koniec dodajemy rozpuszczone masło. Następnie dokładnie wyrabiamy ciasto, tak długo aż będzie miękkie i elastycznie. Z gotowego ciasta formujemy kulę, którą wkładamy do oprószonej mąką miski. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do momentu, aż ciasto podwoi swoją objętość. Następnie gotowe ciasto wałkujemy do kształtu prostokąta, przez cały czas delikatnie posypujemy mąką, aby lepiej się wałkowało. Gotowy prostokąt smarujemy nadzieniem. Całość zawijamy w formę rolady o długości ok. 50 cm, którą kroimy w plasterki o grubości ok. 2 cm. Pokrojone kawałki układamy na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce, zachowując spore odległości między bułeczkami. Przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy na ok. 40 minut, aż bułeczki podwoją swoją objętość. Po wyrośnięciu bułeczki pieczemy w temperaturze 220 stopni przez ok. 10 minut.

Bułeczki cynamonowe - szwedzkie kanelbulle - cinnamon rollsInteria Kulinaria
Sernik bakaliowy
Sernik bakaliowymateriały prasowe

Idealny sernik z bakaliowym musem

Bakalie moczymy w soku porzeczkowym przez ok. 1 godzinę. Białka ubijamy na sztywno. Miękkie masło ubijamy i dodajemy do niego stopniowo po jednym żółtku, na przemian z 1 łyżką cukru pudru. Wszystkie składniki dokładnie ubijamy. Następnie do masy dodajemy zmielony ser oraz stopniowo, dalej miksując: cukier wanilinowy, śmietankę i mąkę ziemniaczaną. Dodajemy ubite białka i całość delikatnie mieszamy. Okrągłą tortownicę wykładamy papierem do pieczenia i delikatnie przekładamy do niej całą masę. Wstawiamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i pieczemy przez ok. 60 minut. W tym czasie w rondelku przygotowujemy masę bakaliową. Wszystkie suszone owoce podgrzewamy z sokiem porzeczkowym, aż połączą się ze sobą. Masę możemy również delikatnie zblendować. Wylewamy na wystudzony sernik.

Zmysłowe smaki: Sernik z nutą piernikowąInteria.tv
INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas