Bezglutenowe hot cross buns

Tradycyjne bułeczki pieczone przez Brytyjczyków w okresie Wielkanocy. Będąc w Londynie, miałam okazję spałaszować bezglutenową hot cross bun, która choć o nie najlepszym składzie, smakowała wyśmienicie. Tak oto zrodził się pomysł przygotowania wersji domowej - opowiada Weronika Madejska w książce "Słodkie sekrety, czyli bezglutenowe, roślinne historie pisane lukrem".

Bezglutenowe hot cross buns
Bezglutenowe hot cross buns materiały prasowe

Podjęłam kilka nieudanych prób, ale ostateczny efekt sprawił, że zatańczyłam z radości. Mimo że lista składników może ci się wydać dość długa, chwila pracy zaowocuje niebywale puszystym miąższem, który sprawi, że zapomnisz o jakiejkolwiek diecie.

Wszystkie mąki połącz w misce i przesiej. Dodaj proszek do pieczenia i ponownie przesiej przez sito. Dodaj cynamon, gumę ksantanową i drożdże. Wymieszaj.

Siemię zalej 1/3 szklanki gorącej wody i odstaw do napęcznienia, a następnie zmiksuj z 1/3 szklanki mleka. Pozostałe mleko podgrzej delikatnie, a olej rozpuść i wystudź.

Do mąki dodaj purée z marchewki, syrop, ksylitol, mleko i siemię. Za pomocą miksera wyrób jednolite, luźne ciasto. Powinno to zająć 7 - 8 minut. Najlepiej skorzystać z robota, który ma funkcję zagniatania ciasta drożdżowego. Pod koniec dodaj olej i wymieszaj do połączenia.

Ciasto przełóż do naoliwionej dużej miski i przykryj szczelnie folią typu stretch. Odstaw na 1 godzinę, do podwojenia objętości.

Jabłko obierz i pokrój w małą kostkę. Wymieszaj z rodzynkami, żurawiną i skórką.

Ciasto uderz pięścią, aby pozbyć się bąbelków powietrza. Zagnieć z 50 g mąki ziemniaczanej na plastyczne ciasto.

Blat posyp cienką warstwą mąki i rozwałkuj ciasto na gruby placek. Posyp równomiernie bakaliami i zwiń w rulon. Pokrój na 9 kawałków i z każdego uformuj kształtną bułeczkę. Układaj na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, zachowując odstępy. Każdą bułeczkę posmaruj mlekiem. Przykryj ponownie folią i odstaw na 25 minut do wyrośnięcia.

Przygotuj pastę do krzyżyków. Mąkę dokładnie połącz z wodą. Woreczek śniadaniowy wypełnij masą i minimalnie obetnij jeden z rogów.

Wyrośnięte babeczki posmaruj mlekiem wymieszanym z oliwą i pokryj pastą tak, by utworzyły się krzyże.

Piecz ok. 25 minut w 200 st. C z termoobiegiem.

Konfiturę zmiksuj, aby miała jednolitą konsystencję. Gorące, rumiane bułeczki pokryj morelami. Ostudź zupełnie przed podaniem.

Jeżeli masz doświadczenie w produkcji ciasta drożdżowego, na pewno wiesz, że trudno jest podać bardzo dokładne proporcje. Czasami intuicyjnie trzeba dodać więcej lub mniej mąki, aby ciasto zyskało pożądaną konsystencję. Pamiętaj jednak, że znacznie lepsze efekty osiągniesz, kiedy ciasto pozostanie luźne. Zawsze łatwiej będzie ci dodać więcej mąki, niż ratować zbitą kulę.

Słodkie sekrety, czyli bezglutenowe, roślinne historie pisane lukrem
Słodkie sekrety, czyli bezglutenowe, roślinne historie pisane lukremmateriały prasowe

Przepis pochodzi z książki Weroniki Madejskiej "Słodkie sekrety, czyli bezglutenowe, roślinne historie pisane lukrem". Wydawnictwo Helion. Premiera: 13 lutego 2017.

"Słodkie sekrety..." to druga po bestsellerowej "Bez glutenu, bez wyrzeczeń" książka Weroniki Madejskiej, autorki bloga natchniona.pl. Tym razem na warsztat weszły bezglutenowe słodkości, wymyślone, stworzone i przetestowane przez autorkę, która od 12. roku życia stosuje dietę bezglutenową.

Sałatka z burakamiInteria Kulinaria
INTERIA/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas