Czekoladowe specjały z pazurem

Rozgrzewająca czekolada z chilli, słodycz doprawiona szafranem, pieprzem - przełamywanie smaków to jedna z zalet kuchni, która zagościła również w cukiernictwie. Dlatego w sezonie jesienno-zimowym mistrzowie czekolady postanowili słodycz solidnie doprawić.

Czekolada z chili
Czekolada z chili123RF/PICSEL
Nie bój się odważnych połączeń
Nie bój się odważnych połączeń123RF/PICSEL

W tym sezonie mistrzowie czekolady stawiają na przyprawy. Popularnym dodatkiem do ekskluzywnych czekoladek jest przyprawa cenniejsza od złota - szafran, która słodycz przełamuje swoim cierpkim, gorzkim smakiem.

Inną popularną przyprawą wśród cukierników jest pieprz z Espelette. Jest to odmiana papryki chilli, która uprawiana jest we francuskiej gminie Espelette (Pireneje Atlantyckie). Roślina została sprowadzona do Francji z Meksyku w XVI wieku. Początkowo odgrywała rolę leczniczą, a potem zaczęto ją stosować jako przyprawę, przede wszystkim do mięsa i szynki. Obecnie jest jedną z najistotniejszych przypraw kuchni baskijskiej, w której zastępuje pieprz czarny, np. w daniu piperade.

Pieprz z Espelette jest zbierany późnym latem, a we wrześniu girlandy tej przyprawy wiszą na balkonach i ścianach domów aż do wyschnięcia. W październiku odbywa się też festiwal tej przyprawy.

Mistrzowie czekolady w poszukiwaniu inspiracji sięgają po najbardziej egzotyczne przyprawy. Przykładem jest papeda nazywana potocznie limonką kaffir. Aromatyczna skórka owoców znajduje zastosowanie w kuchni Tajlandii i Laosu jako składnik pasty curry, zaś liście z ogonkami wykorzystywane są jako przyprawa w kuchni tajskiej i indonezyjskiej (zwłaszcza na Jawie i Bali). Sok i same owoce ze względu na zbyt cierpki smak nie mają zastosowania kulinarnego, wykorzystywane są za to w tradycyjnej medycynie indonezyjskiej. Z tego względu w języku indonezyjskim owoce są określane mianem jeruk obat (dosłownie "cytrus lekarski").

Znawcy czekolady nie tylko wzbogacają smak czekolady nietypowymi dodatkami, zwracają również uwagę na to, skąd pochodzą nasiona i w jakich warunkach rosły. To, jak przekonują, jest również wskazówką, z jakimi smakami czekolada będzie się komponować najlepiej.

Dla przykładu nasiona kakaowca pozyskiwane z regionów Ekwadoru zwykle wzrastają w otoczeniu bananów i mango, dlatego czekolada z nich wytwarzana idealnie łączy się ze smakiem owoców egzotycznych.

Smakosze coraz chętniej sięgają po słodycz z pazurem, dlatego też producenci i cukiernicy odważniej sięgają po coraz wyraźniejsze i nietypowe przyprawy, które nie tylko osłodzą, ale i rozgrzeją miłośników czekoladowych specjałów.

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas