Domowe wyroby alkoholowe. Kiedy są nielegalne?

Przygotowywanie domowych wyrobów alkoholowych cieszy się dużą popularnością - zwłaszcza lubiane są wszelkie tradycyjnie robione owocowe nalewki i likiery. Sporo osób nastawia także własne wino. O czym musimy pamiętać? Czy istnieją konkretne rodzaje alkoholi, które są nielegalne?

Nalewka może być produkowana tylko na użytek własny
Nalewka może być produkowana tylko na użytek własny123RF/PICSEL

Najpopularniejszymi alkoholami, które przygotowujemy domowymi, tradycyjnymi metodami są nalewki owocowe. To trunki spirytusowe poniżej 80 proc., które są produkowane na bazie wysokoprocentowego alkoholu etylowego.

Według ustawy, produkowanie takich nalewek na własny użytek w domowych warunkach jest zwolnione z opłacania akcyzy, w myśl tego, że do ich produkcji wykorzystuje się alkohol, od którego oprowadzono już akcyzę. Podobnie jest zresztą z piwem, winem, cydrem i napojami fermentowanymi, które nie są przeznaczone do sprzedaży.

Nie musimy zakładać działalności gospodarczej ani nigdzie tego zgłaszać - wystarczy skorzystać z legalnie kupionego spirytusu lub wódki i produkować trunki wyłącznie na własny użytek.

Domowy alkohol jest nielegalny? To możliwe!

Co będzie więc karalne? Przede wszystkim wykonywanie nalewek i innych alkoholi na sprzedaż - to wymaga zezwoleń i działalności gospodarczej, a nalewki - tak jak inne napoje alkoholowe - muszą być oznaczone banderolą przy sprzedaży. Sprzedaż alkoholu - jak choćby nalewek - bez zezwolenia może na nas ściągnąć wysoką grzywnę. Jeśli będzie to sprzedawanie podczas imprezy masowej, możemy zapłacić nawet od 10 000 do 500 000 złotych!

Nie wolno nam także przygotowywać destylatów - tych nie możemy robić nawet na własny użytek. 

napoje spirytusowe, o których mowa w ust. 2, nie mogą być wytwarzane bezpośrednio w wyniku destylacji po fermentacji alkoholowej

Dlaczego? Ponieważ w Polsce produkcja alkoholu etylowego jest prawnie zakazana. Niedozwolone jest więc pędzenie bimbru.

Przeczytaj też:

Placki ziemniaczane jak u babci. Będą idealnie chrupiące!

Dlaczego warto jeść ziemniaki, czego o nich nie wiemy i co z nich zrobić

Nalewka z pigwy - jak zrobić i jakie ma właściwości?

* * *

Zobacz więcej:

„Ewa gotuje”: Barszcz czerwony z żeberkiem i jajkiem poszetowymPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas