Gołąbki wigilijne z kaszą i grzybami według przepisu Konrada Gacy

Święta to szczególny czas, kiedy to chcemy pozwolić sobie na nieco więcej przyjemności próbując różnorodnych przysmaków na świątecznych stole. Odwiedzamy bliskim i delektujemy się specjałami polskiej kuchni – również kalorycznymi deserami, których na co dzień staramy się unikać. Czy jest jakiś sposób na to, aby cieszyć się smakiem tradycyjnych świątecznych potraw, a po świętach zachować dobre samopoczucie i nie przytyć?

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne123RF/PICSEL

Święta to czasami trudny czas dla osób będących w trakcie procesu odchudzania. Wizyty rodzinne i biesiadowanie wśród przyjaciół przy stole zastawionym świątecznymi specjałami, obfituje w pokusy. W takich sytuacjach zawsze radzę, aby zastosować się do kilku podstawowych zasad. Po pierwsze warto pamiętać, że czwarty kawałek ciasta czy trzecia dokładka barszczu z uszkami będą smakować tak samo jak pierwsze porcje. Umiar powinien być naszym sprzymierzeńcem przy świętowaniu. Po drugie - przygotujmy potrawy wigilijne w wersji fit. Małe zmiany, jak np. zastąpienie majonezu i śmietany jogurtem naturalnym czy zrezygnowanie ze smażenia na rzecz gotowania i duszenia, mogą przynieść wielkie korzyści naszemu zdrowiu i sylwetce. Ciężkie ciasta zastąpmy deserami w wersji fit. Kilka pomysłów na lekkie i pyszne słodkości opublikowałem w mojej książce „Kuchnia Fit” – dietetyczne mogą być i sernik, i muffiny, i pierogi, o ile się je odpowiednio przygotuje.

Sposób przygotowania

Grzyby suszone płuczemy i moczymy w zimnej wodzie, odstawiamy na noc. Następnego dnia gotujemy i kroimy w paski. Zachowujemy wywar. Kapustę gotujemy w garnku, nożem oddzielamy liście wierzchnie (już sparzone). Cebulę kroimy w plasterki i parujemy do miękkości, szatkujemy. Do garnka wlewamy 3 szklanki wody, dodajemy masło i gotujemy. Na wrzątek wrzucamy opłukaną i przebraną kaszę. Zmniejszamy ogień i gotujemy na małym ogniu, aż kasza wchłonie wodę. Dodajemy grzyby i cebulę, dokładnie mieszamy. Wstawiamy garnek z kaszą do piekarnika nagrzanego do temp. 160 stopni i pieczemy przez 40 minut. Odstawiamy do wystudzenia. Kaszę zawijamy w liście sparzonej kapusty i układamy dosyć ciasno w naczyniu żaroodpornym. Zalewamy wywarem z grzybów i pieczemy w temp. 160 stopni przez godzinę. 
 W szybszym trawieniu naszym sprzymierzeńcem będą też ziołowe herbaty oraz dodawanie do potraw ostrych przypraw, takich jak imbir, papryka chilli czy pieprz cayenne. Zasady dobrego odżywiania bardzo wspomoże także aktywność fizyczna. Zabawa z dziećmi na śniegu czy rodzinny spacer na pewno poprawią nasze samopoczucie po długim świętowaniu przy stole. Rozsądne odżywianie, ruch, a także skuteczna regeneracja i motywacja do zdrowego życia, zagwarantują dobre samopoczucie po świętach i wspaniałą zabawę sylwestrową, bez dodatkowych kilogramów na koncie. 

Zmysłowe smaki: Gołąbki z młodej kapustyInteria.tv
materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas