Gulasze z młodą kapustą

Młoda kapusta jest delikatna i ma subtelny smak. Połączona z innymi warzywami, mięsem oraz odpowiednio dobranymi przyprawami nie będzie miała sobie równych. Sami spróbujcie!

Wiosenny bigosik w wersji wegetariańskiej
Wiosenny bigosik w wersji wegetariańskiej123RF/PICSEL

Wiosenny bigosik w wersji wegetariańskiej

Sposób przygotowania:

1. Kapusty oczyść, umyj, poszatkuj. Marchewkę obierz, opłucz, pokrój w kostkę. Cebulę obierz, grubo posiekaj. W garnku rozgrzej olej. Zeszklij na nim cebulę. Dodaj marchewkę. Smaż razem przez 5 minut. Potem dodaj kapustę. Dolej wino i bulion. Dołóż listek laurowy i ziele. Duś jeszcze 15 minut.

2. Pomidory sparz, obierz ze skórki, oczyść z pestek, potnij na kawałki. Dodaj do bigosu ok. 5 minut przed końcem duszenia. Danie przypraw posiekanym czosnkiem niedźwiedzim, solą oraz pieprzem i wymieszaj z posiekanym koperkiem.

Wersja light

Jeśli chcesz zmniejszyć kaloryczność tego dania, zrezygnuj z podsmażenia warzyw na oleju. Po prostu wrzuć je do garnka i podlej bulionem. Potem duś do miękkości, tak jak podano to w przepisie.

Zrezygnuj też z białego wina. By zachować lekko kwaskowy smak dania,  możesz przyprawić bigosik odrobiną soku z cytryny  albo dodać około 1/4 kwaśnego jabłka. Wcześniej je zetrzyj lub drobno pokrój.

Wersja bogata w likopen

Likopen to naturalny barwnik znajdujący się  w czerwonych i pomarańczowych warzywach. Odgrywa on ważną rolę  w profilaktyce chorób nowotworowych i układu krążenia. Spowalnia też starzenie się organizmu. By zwiększyć jego ilość, dodaj do bigosu 6-7 pomidorów (bardzo dojrzałych, bo w takich jest najwięcej tego składnika)

Fasolowy bigos z kalarepką

Fasolowy bigos z kalarepką
Fasolowy bigos z kalarepką123RF/PICSEL

Sposób przygotowania:

1. Kapusty oczyść, opłucz, pokrój na kawałki. Marchewki, kalarepkę i pietruszkę obierz, opłucz. Marchewki potnij w plasterki, a pietruszkę i kalarepkę w słupki.

2. Cebule obierz, posiekaj, zeszklij na oleju. Dołóż marchewki, pietruszkę i kalarepkę. Smaż razem 5 minut. Dodaj kapustę. Podlej bulionem. Przypraw solą, pieprzem oraz zielem. Duś 15 minut, aż warzywa będą miękkie. Pod koniec duszenia dodaj osączoną fasolę i posiekany koperek.

Wersja light

Jeśli właśnie jesteś na diecie, zamiast białej fasoli dodaj do gulaszu mniej kaloryczną czerwoną soczewicę. Może być soczewica z puszki. Jeśli używasz suchych ziaren, nie musisz ich moczyć. Wystarczy gotować je 20-25 minut, by stały się odpowiednio miękkie.

Wersja doprawiona kminkiem

Dania z fasolą i kapustą warto odpowiednio przyprawić, a będą lżej strawne. Spora ilość kminku (może być mielony albo w ziarenkach) przyda się zwłaszcza osobom zmagającym się z dolegliwościami układu pokarmowego (np. zgaga, wzdęcia, uczucie pełności po jedzeniu).

Ziemniaczany bigos z kotlecikami

Ziemniaczany bigos z kotlecikami
Ziemniaczany bigos z kotlecikami123RF/PICSEL

Sposób przygotowania:

1. Kotleciki opłucz, osusz, natrzyj czosnkiem przeciśniętym przez praskę. Posyp wędzoną papryką, solą i pieprzem. Szybko obsmaż na patelni  z nieprzywierającą powłoką. Przełóż do garnka. Zalej 2-3 szkl. wody i duś 15 minut. 

2. W tym czasie obierz ziemniaki oraz marchewki. Warzywa opłucz, pokrój w kostkę. Kapustę oczyść, grubo poszatkuj. Pokrojone warzywa dołóż do mięsa. Duś razem jeszcze 20 minut. Pod koniec dodaj koncentrat. Przypraw do smaku solą, pieprzem oraz suszonym tymiankiem.

Wersja light

Jeśli walczysz z nadprogramowymi kilogramami, dodaj do gulaszu podwójny filet z kurczaka zamiast kotletów wieprzowych.  Delikatnie mięso w czasie duszenia przejdzie smakiem i aromatem warzyw, ale jeśli chcesz, by było jeszcze smaczniejsze, zamarynuj je wcześniej w ulubionych ziołach.

Wersja bogata w żelazo i witaminę E

Do dania dodaj 25 dag szpinaku. Dzięki zawartości żelaza, magnezu i wit. E szpinak pomoże zapobiegać zawrotom głowy. Wit. E utrzymuje elastyczność naczyń krwionośnych, co wspomaga krążenie. Żelazo ze szpinaku chroni też przed anemią, która również nasila zawroty głowy.

Tina
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas