Jak zrobić zakwas chlebowy?

Jeśli chcielibyśmy regularnie piec chleb, warto abyśmy mieli w swojej kuchni zakwas chlebowy. Dzięki niemu chleb będzie miał bardziej indywidualny charakter i będzie zdrowszy. Swoją recepturą na zakwas podzielił gwiazdor kuchni skandynawskiej, Claus Meyer.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne123RF/PICSEL

Claus Meyer, twórca słynnej kopenhaskiej restauracji Noma, jest wielkim orędownikiem jedzenia chleba do posiłków. "Dobre pieczywo podwyższa jakość posiłku, pomaga w trawieniu i wzmacnia zdrowie" - mówi PAP Life. "Większość dań jest wilgotna albo zawiera płynny składnik. Zupy są płynne, dania duszone są +mokre+, dodatkowo sam lubię dania, które można określić mianem soczystych. Wtedy chleb okazuje się niezastąpiony, np. do maczania go w sosie i czynienia z niego części większego posiłku" - uważa Meyer.

Swoje kulinarne credo Meyer wyłożył w książce "Wszystkie smaki Skandynawii", która ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Buchmann. Można w niej znaleźć przepisy na dobrze znane proste domowe jedzenie (kartoflanka na kilka sposobów, różne rodzaje klopsików), bardzo dużo inspiracji dla tych, którzy kochają ryby (np. śledzie, łososia, makrelę, flądrę, dorsza) i owoce morza, ale również i ciekawostki kulinarne, jak np. kompot z ziemniaków i twarożku czy smażoną owsiankę. Miłośnicy domowego chleba znajdą m.in. przepis na zakwas chlebowy.

Jak instruuje Meyer: "Wsyp składniki do miski, zalej wodą i dokładnie wymieszaj. Przelej do garnka, do miski szklanej lub porcelanowej. Częściowo przykryj, aby zakwas mógł oddychać. Trzymaj w temperaturze pokojowej. Raz dziennie mieszaj. Po 10 dniach zakwas powinien mieć zapach dobrego, mocnego ciemnego piwa i podobną pianę. Mieszaj zakwas regularnie, najlepiej codziennie, ale wystarczy co drugi dzień. Staraj się dosięgnąć do samego dna naczynia, gdyż w zakwasie powstanie osad, który się zepsuje, jeśli nie będziesz go regularnie mieszał z płynem".


Warto dodać, że przy każdym użyciu zakwasu będzie wymagał on "odświeżenia". Obowiązuje zasada: dodajesz do zakwasu taką samą ilość mąki i wody, jaką zużyłeś do pieczenia. Meyer radzi, by przechowywać zakwas w temperaturze pokojowej, np. w kuchennej szafce. Dokarmiaj zakwas świeżą mąką i wodą co najmniej raz w tygodniu.

Prosty chleb na zakwasieInteria Kulinaria
PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas