Kogel-mogel z truskawkami? Czemu nie!

Któż nie zna tego prostego deseru z surowych żółtek utartych z cukrem? Mniej osób wie, że kogel-mogel można połączyć z różnymi dodatkami, jak np. białe wino czy truskawki, co pozwoli odkryć jego smak na nowo.

Kogel-mogel
Kogel-mogel123RF/PICSEL

Smak jajecznego deseru możemy wzbogacić łyżeczką kakao, garścią truskawek, poziomek, malin czy rodzynek albo startym jabłkiem.

Niebanalnym rozwiązaniem są też truskawki zapiekane pod koglem-moglem - owoce zalewamy masą i zapiekamy w piekarniku nagrzanym do 180 st. przez około 10 minut.

Zainspirować mogą nas też Ślązacy. Żółtka utarte z cukrem łączą z ubitymi białkami i żelatyną. Do tego różne dodatki wedle uznania. Najczęściej jada się szpajzę czekoladową lub cytrynową.

Na początek trzeba pamiętać, by jaja kupować w sprawdzonym miejscu – musimy mieć pewność, że są dobrej jakości. Wybieraj jaja wiejskie, a nie te z fermy. Warto wiedzieć, że w beżowych skorupach dłużej utrzymują świeżość, aniżeli w białych. Kupowanie jajek nawet u sprawdzonych sprzedawców nie gwarantuje, że nie trafimy na zepsuty egzemplarz. Warto więc zawsze przed ugotowaniem czy „wbiciem” do potrawy sprawdzić ich świeżość.
Możesz też rozpoznać świeżość jajka po konsystencji białka i żółtka. W świeżym jaju białko jest gęste, w sposób sprężysty otacza żółtko. W białku nieświeżym białko ma konsystencję wodnistą, a żółtko traci intensywny kolor. "Wybijając" takie jajko, ciężko oddzielić te dwie części od siebie.
Sprawdzanie świeżość jajka w osolonej wodzie: zanurz jajko w szklance wody z dodatkiem 1,5 łyżeczki soli. Jeśli zostanie na dnie naczynia, oznacza to, że jest świeże. W przypadku, gdy zacznie pływać po powierzchni w pozycji poziomej, również nadaje się do zjedzenia. Jeśli natomiast wypłynie w położeniu pionowym, najprawdopodobniej jest stare i lepiej go nie konsumować.  Dlaczego się tak dzieje? Otóż, jajko im starsze, tym więcej traci wody i powiększa się w nim komora powietrzna.
Sprawdź świeżość jajka przez wygląd skorupki – jeśli jest chropowata i zmatowiona, oznacza to, że jajo jest świeże. Stare ma zazwyczaj śliską, błyszczącą skorupkę.

W wykwintnych restauracjach kogel-mogel można też spotkać w wersji z odrobiną białego wytrawnego wina i skórki z cytryny. "Wino dodaje kwaskowości i powoduje, że żółtka lepiej się zacierają. Z kolei skórka z cytryny dodaje świeżości" - mówił PAP Life szef kuchni Jakub Botta.

Jajeczny przysmak prawdopodobnie wywodzi się z kuchni żydowskiej. W Polsce pojawił się w XVII wieku. Kogel-mogel był popularny w okresie międzywojennym i w latach PRL-u, gdy w sklepach brakowało słodyczy.

Zobacz również:

Jajka po rosyjsku – jak je zrobić?Interia Kulinaria
PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas