Korzeń imbiru - z czym to się je?

Ta orientalna przyprawa rozgrzeje, doda energii, a daniom nada wyjątkowy smak. Oto co warto o imbirze wiedzieć, by dobrze go wykorzystać w swojej kuchni.

Obieraj tylko taki fragment kłącza, jaki jest ci potrzebny
Obieraj tylko taki fragment kłącza, jaki jest ci potrzebny123RF/PICSEL

Jak wygląda? Świeży (cena ok. 11 zł/250 g) przypomina wielopalczaste, powykrzywiane ręce potwora. Kupisz też imbir: mielony (cena ok. 4 zł/50 g) marynowany (cena ok. 10 zł/200 g) i kandyzowany (cena ok. 25 zł/1 kg).

Jak smakuje? Mielony ma korzenny smak, świeży jest słodko-cytrusowy i ma lekko palący smak. Jak obierać? Oskrob korzeń łyżeczką do herbaty. Łatwo usuniesz nią skórkę nawet w największych zagłębieniach.

Jak dobrze wybrać? Kupując świeży imbir, wybieraj młode korzenie. Takie mają jasną, napiętą skórkę bez plam. Po przełamaniu korzeń powinien być też soczysty i jasny. Nie kupuj ciemnych i wysuszonych kłączy, bo są łykowate.

Jak przechowywać? Obieraj tylko taki fragment kłącza, jaki jest ci potrzebny. Niewykorzystany kawałek imbiru zawiń w papierowy ręcznik i włóż do lodówki.

Jaki imbir do czego? Świeży dodaje się do rozgrzewających herbat. Starty stosuj do mięs. Mielony dodawaj do przetworów, marynat, sosów, ciast. Imbir kandyzowany to zdrowa przekąska, marynowany zaś to niezastąpiony dodatek do sushi.

Zmysłowe smaki: Ciasteczka imbiroweInteria.tv
Tina
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas