Mleczne duety

Mleko jest ważną pozycją w jadłospisie dziecka, jednak w pewnym momencie może mu się znudzić. Wtedy podaj smykowi wartościowy posiłek na jego bazie.

Smakowity domowy budyń to świetny deser lub podwieczorek.
Smakowity domowy budyń to świetny deser lub podwieczorek.123RF/PICSEL

Domowe smakołyki są pyszniejsze i o wiele zdrowsze niż dania i desery, które możesz kupić w sklepie. Większość gotowych produktów mlecznych zawiera spore ilości cukru (nawet 4 łyżeczki w kubeczku 150 g!). Często są w nich też sztuczne barwniki oraz konserwanty.

Takie posiłki nie są więc odpowiednie dla maluchów poniżej 3. roku życia.

Dlatego zachęcamy cię, żebyś sama przyrządzała szkrabowi różne pyszności. Nie jest to trudne ani czasochłonne. Wystarczy porcja mieszanki mlecznej dla niemowląt i kilka produktów z domowej spiżarni. Oto nasze propozycje.

Mleko plus kaszka po 6. miesiącu

Niemowlęciu możesz przyrządzić kaszę mannę lub kukurydzianą. Po ukończeniu 8. miesiąca smyk może też zajadać się kaszą jaglaną. Drobne kasze są delikatne w smaku, odżywcze i sycące. Bogate m.in. w żelazo i witaminy z grupy B. Możesz je podawać malcowi na śniadanie lub kolację.

Nasza rada

Kaszę ugotuj na wodzie według przepisu podanego na opakowaniu. Przestudź ją, a następnie dodaj odmierzoną wcześniej porcję mieszanki dla niemowląt (posiłku nie dosładzaj już cukrem, będzie zdrowszy). Kaszkę możesz serwować maluszkowi np. z przecierem owocowym ze słoiczka lub z uprażonym wcześniej, tartym jabłkiem.

Mleko plus kakao po 12. miesiącu

Większość dzieci uwielbia ten aromatyczny napój. Kakao jest nie tylko smaczne, ale też zdrowe. Ma sporo magnezu, żelaza oraz przeciwutleniaczy (które m.in. korzystnie działają na układ krążenia). Jest dobre zwłaszcza dla niejadków i maluchów zagrożonych anemią. Najbardziej wartościowe jest zwykłe ciemne kakao (tzw. rozpuszczalne zawiera różne dodatki oraz mnóstwo cukru, który obniża jego zdrowotne właściwości).

Nasza rada

Przyrządzenie tradycyjnego kakao jest bardzo proste. Wystarczy, że wsypiesz do kubka płaską łyżeczkę kakao i zalejesz je odrobiną wrzątku. Potem trzeba tylko dolać przygotowaną wcześniej porcję mleka modyfikowanego - i gotowe! Kakao możesz podawać rano lub wieczorem, np. do kanapek z pastą jajeczną lub z twarożkiem.

Mleko plus mąka po 8. miesiącu

Smakowity domowy budyń to świetny deser lub podwieczorek. Jest sycący i wartościowy, zawiera bowiem wszystkie cenne składniki z mleka, m.in. białko, wapń oraz kwasy tłuszczowe omega-3. Nasza rada Budyń możesz przyrządzić na bazie mleka modyfikowanego. Przygotuj porcję mieszanki w proszku, szklankę wody, płaską łyżeczkę mąki ziemniaczanej oraz 1 żółtko. Pół szklanki wody zagotuj w rondelku.

Resztę wody dokładnie rozrób z mąką i z żółtkiem. Mieszaninę wlej do wrzątku i - mieszając ją - raz jeszcze zagotuj. Przestudź, dodaj mleko w proszku, a potem wymieszaj. Podawaj malcowi z sezonowymi owocami lub z gęstym sokiem. Kiedy twój szkrab skończy już 12 miesięcy, możesz ugotować budyń na zwykłym mleku krowim. Mleko+ryż po 6. miesiącu Od czasu do czasu, zamiast kaszki, możesz przyrządzić maluszkowi kremowy pudding.

Ryż ma dużo skrobi, więc taki posiłek dostarczy smykowi sporej dawki energii. Jest przy tym lekkostrawny i nie zawiera glutenu, dlatego mogą go jeść maluszki, które są uczulone na białka zbóż. Nasza rada Dopóki twój brzdąc nie nauczy się dobrze gryźć, podawaj mu

Jakiego mleka używać?

Maluch do 12. miesiąca powinien otrzymywać mieszankę dla niemowląt. Po ukończeniu 1. roku sporadycznie możesz mu przyrządzić posiłek na bazie mleka krowiego o 2 proc. zawartości tłuszczu. Generalnie jednak smyk powinien pić mieszankę dla dzieci po 1. roku życia.

Konsultacja: dr inż. Anna Stolarczyk, dietetyk z Centrum Zdrowia Dziecka. Tekst: Agata Nowak

Mam dziecko
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas