Na jelita działa jak miotełka. To cenne źródło zdrowia na zimę

Wymiatają załogi z jelit, zapewniają uczucie sytości, wspomagają pracę serca, regulują ciśnienie krwi, obniżają poziom złego cholesterolu i dopingują układ odpornościowy. To idealne przetwory na zimę — kiszone pomidory.

To idealne przetwory na zimę — kiszone pomidory.
To idealne przetwory na zimę — kiszone pomidory. archiwum prywatne

Kiszone pomidory: Właściwości

Kiszone pomidory w zimie będą dla nas bogatym źródłem witamin: A,E,C, K oraz witaminy z grupy B. Znajdziemy w nich także magnez, żelazo, wapń, kwas mlekowy oraz błonnik pokarmowy.

Kiszone pomidory są bogatym źródłem witamin i makroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Dzięki nim wspomożemy pracę układu sercowo-naczyniowego i unikniemy kłopotów kardiologicznych. Kiszonka pomoże też uregulować ciśnienie tętnicze krwi. Przetwory z pomidorów będą pomocą dla układu immunologicznego, dzięki czemu uchronimy się przed przeziębieniem.

Bogate w błonnik pokarmowy kiszone pomidory zapewnią uczucie sytości, dzięki czemu łatwiej stłumimy głód i pozbędziemy się boczków i wałeczków. Kiszonka reguluje też wchłanianie cukru do krwi. Przetwory z pomidorów działają na jelita jak miotełka — skutecznie usuwają złogi. Kiszone pomidory są także zalecane przy wysokim cholesterolu, ich regularne spożywanie może ustrzec nas przed miażdżycą i udarem.

Kiszone pomidory: Przepis

W garnku zagotowujemy wodę z solą i liściem laurowym. W tym czasie pomidory myjemy, a czosnek obieramy i kroimy w ćwiartki. W słoiku układamy warstwami pomidory, czosnek, koper i pieprz. Tak przygotowane warzywa zalewamy wrzątkiem. Słoki należy szczelnie zakręcić i odwrócić do góry dnem. Po kilku godzinach przenosimy słoiki do chłodnego, ciemnego pomieszczenia. Po kilku tygodniach kiszone pomidory są gotowe do spożycia.

Przetwory z pomidorów na zimę to cenne źródło witamin i makroelementów
Przetwory z pomidorów na zimę to cenne źródło witamin i makroelementów123RF/PICSEL

Kiszone pomidory: Jak jeść?

Miłośnicy kiszonych pomidorów zjadają je samodzielnie w formie przekąski, na kanapkach bądź jako dodatek do obiadu. Kiszonka będzie świetnym uzupełnienie do sałatek. Kiszone pomidory są też wspaniałą bazą do zupy pomidorowej czy sosów. Na ich bazie można przygotować domowy pasztet, pastę do kanapek czy warzywne smoothie.

„Ewa gotuje”: Papryki kiszone z kapustąPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas