Naleśniki dla wymagających

Mąka pszenna, cukier i mleko nie są dla ciebie? Nie szkodzi. Jeśli masz ochotę na naleśniki – podpowiemy ci jak zrobić pyszne i dopasowane do potrzeb diabetyków oraz osób z wyjątkowo wrażliwym przewodem pokarmowym. W wersji wytrawnej smakują niepowtarzalnie.

Naleśniki równie dobrze smakują w wersji wytrawnej
Naleśniki równie dobrze smakują w wersji wytrawnej 123RF/PICSEL

Zacznijmy jednak od tego, że będą wyglądały łudząco podobnie, a smakowały inaczej - nastaw się na to, inaczej poczujesz rozczarowanie, zamiast cieszyć się poznawaniem nowych smaków. Zarówno cukier, jak i mąka pszenna powinny być mocno ograniczane, niemal wyeliminowane z diety osób dotkniętych cukrzycą.

Mleko krowie z kolei przysparza sensacji metabolicznych większości z nas. U jednych są ona na tyle delikatne, że w małych dawkach mogą spożywać mleko, inni już dawno się z nim pożegnali.

Mleko krowie zawsze można zastąpić roślinnym: migdałowym, owsianym, sojowym, albo zrobić naleśniki zupełnie bez mleka. Jak? Już spieszymy z odpowiedzią!

Do zrobienia sześciu naleśników (dla 2-3 osób) potrzebne będą następujące składniki:

- 2 jajka,

- szklanka mąki ryżowej,

- szklanka wody (sprawdzi się zarówno woda mineralna, jak i z kranu),

- 30 ml tłoczonego na zimno oleju rzepakowego,

- szczypta soli.

Ćwiczenie czyni mistrza!
Ćwiczenie czyni mistrza! 123RF/PICSEL

Jajka wybijamy do szklanego naczynia, dodajemy wodę, olej i przy użyciu rózgi lub miksera dokładnie mieszamy. Następnie stopniowo dodajemy mąkę połączoną z solą i wyrabiamy do momentu uzyskania jednolitego, lejącego się ciasta. Naleśniki smażymy na mocno rozgrzanej patelni z odrobiną tłuszczu. Najlepiej rozprowadzić go pędzelkiem po całej powierzchni patelni. Smażymy z obu stron, aż osiągną ciepły, złotawy kolor.

Klasyczne naleśniki kojarzą nam się ze smakiem słodkim, ale w przypadku problemów metabolicznych takie z konfiturą, dżemem, czekoladą czy owocami nie powinny mieć miejsca w naszym jadłospisie. Wytrawne będą smakowały wybornie i zdecydowanie na dłużej zapewnia nam uczucie sytości.

Z czym je zatem serwować? Jeszcze ciepłe naleśniki smarujemy według preferencji: serem typu feta, domowej roboty masłem orzechowym, humusem, pastą rybną, pesto pietruszkowym lub jeszcze inną ulubioną pastą.

Miłośnicy mięsa zapewne będą zadowoleni z naleśników nadziewanych kurczakiem czy indykiem. Ciekawie smakują również z dodatkiem sera typu mozzarella lub halloumi, które po zawinięciu kładziemy na chwile na patelni, żeby ser się delikatnie roztopił.

Ewa Koza, mamsmak.com  

Zobacz więcej

Góralskie naleśniki z oscypkiem i żurawinąInteria Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas