Nie gotuj kalafiora w wodzie! Jest o wiele lepszy sposób

Kalafior to zdrowe warzywo o łagodnym smaku, które idealnie nadaje się na dodatek do obiadu lub samodzielne danie. Niestety gotowanie kalafiora wiąże się z nieprzyjemnym zapachem rozchodzącym się po całej kuchni. Na szczęście istnieje sposób gotowania, który sprawi, że warzywo będzie jeszcze smaczniejsze, a przykra woń zostanie wyeliminowana.

Nie gotuj kalafiora w wodzie
Nie gotuj kalafiora w wodzie123RF/PICSEL

Istnieje kilka sposobów na to, aby kalafior nie wydzielał przykrych zapachów podczas gotowania. Ale jak go przyrządzić, by oprócz tego był jeszcze smaczniejszy niż zwykle?  Zazwyczaj kalafior gotujemy po prostu w osolonym wrzątku. Istnieje jednak lepsza metoda.

Kalafior gotowany w mleku

Delikatny nieco orzechowy smak i neutralny zapach. Aby uzyskać taki efekt wystarczy rozcieńczyć mleko wodą w proporcjach 1: 1 (np., pół litra mleka, pół litra wody). Doprawić do smaku solą i szczyptą cukru. Tak przygotowany płyn doprowadzamy do wrzenia i wrzucamy dokładnie umyte różyczki kalafiora. Warzywo gotujemy ok. 15 minut tak, aby było miękkie, ale nierozgotowane. Kalafior gotowany w mleku świetnie sprawdzi się, jako dodatek do drugiego dania, ale wystarczy polać go masłem lub podsmażaną bułką tartą i można podawać go, jako osobne danie. Świetnie sprawdza się z jajkiem sadzonym.

Kalafior curry duszony w mleku

Ząbek czosnku i łyżeczkę curry podsmaż lekko na oleju, dodaj różyczki kalafiora. Wlej mleko rozcieńczone wodą (pół litra mleka, pół litra wody). Dopraw solą, pieprzem i odrobiną cukru. Gotuj około 15 minut. Wyjmij różyczki, a sos gotuj jeszcze chwilę by odparował i zgęstniał.

Kalafior duszony w mleku kokosowym

Masz ochotę na jeszcze bardziej wyrafinowane smaki? Zgnieciony ząbek czosnku, łyżeczkę tartego imbiru, łyżeczkę posikanej papryczki chili i pół łyżeczki kurkumy podsmaż na oleju. Wlej 400 ml mleka kokosowego i wymieszaj, a następnie dodaj różyczki kalafiora. Możesz uzupełnić płyn wodą lub bulionem. Posól do smaku Duś do miękkości pod przykryciem. Wyjmij różyczki, a sos gotuj jeszcze chwilę, by odparował. Gdy nieco zgęstnieje, polej nim różyczki i podawaj.

"Zdanowicz pomiędzy wersami". Oto prawdziwa cena emigracji INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas