Niezwykły korzeń

Nazywana przez dzieci "białą marchewką" pietruszka zagwarantowała sobie w polskiej kuchni niekwestionowane miejsce w niedzielnym rosole. W dobie popularnych zup kremów bywa również ich składnikiem.

Warto sięgać zarówno po natkę, jak i jadalny korzeń pietruszki
Warto sięgać zarówno po natkę, jak i jadalny korzeń pietruszki123RF/PICSEL

Pietruszka jest czymś więcej niż tylko dodatkiem do rosołu. Istnieją dwie jej odmiany - taka, której korzeń jest bezużyteczny, bo pozwala jedynie na wyhodowanie natki, i ta, z której powinniśmy jadać zarówno korzeń, jak i zielone liście.

Należy oczywiście mieć świadomość, że obróbka termiczna niszczy znakomitą część wartości odżywczych każdego warzywa. Pozostaje nam wtedy delektowanie się ich smakiem i aromatem.

Warto sięgać zarówno po natkę, jak i jadalny korzeń pietruszki jak najczęściej, i to w postaci surowej. Uczynić z niej składnik surówek i sałatek.

Ma ciekawy, a jednocześnie nienachlany smak, więc również dzieci powinny łatwo się z nim oswoić. Po co? Żeby wzmocnić organizm i skorzystać z wielu prozdrowotnych właściwości tego warzywa.

Pietruszka ma nam do zaoferowanie naprawdę wiele. O właściwościach natki - "zielonego złota" - rozpisywano się już wielokrotnie. A co uzyskamy zjadając korzeń pietruszki?

Kobiety powinny spożywać go w postaci surowej na kilka dni przed menstruacją. Pietruszka ma zdolność łagodzenia skurczów macicy i pozwoli przejść przez miesiączkę bez zażywania środków przeciwbólowych czy rozkurczowych. Wykazuje silne właściwości odkażające.

Jest polecana przy nawracających infekcjach dróg moczowo-płciowych, zapaleniach pęcherza, kamieniach moczowych i schorzeniach nerek. Ma też działanie moczopędne. Z uwagi na wysoką zawartość potasu korzystnie wpływa na ciśnienie tętnicze krwi oraz pracę serca.

Przyniesie ulgę pacjentom borykającym się z dną moczanową. Z uwagi na działanie antyseptyczne i przeciwzapalne korzeń pietruszki pozwoli zadbać o dobry stan jelit. Zmniejszy napięcie mięśni gładkich i pozwali uwolnić trudny brzuch z nadmiaru zgromadzonego w jelitach powietrza.

Nieznacznie pobudzi wydzielanie śliny i soku żołądkowego, co może okazać się bardzo pomocne dla dzieci i osób starszych cierpiących na brak apetytu.

Przepis na zupę krem z marchwiInteria Kulinaria


Pietruszka ułatwi trawienie i przyswajanie pokarmów. Powinna być również włączana - w postaci surowej - do menu dziecka borykającego się z pasożytami jelitowymi. Ponadto pietruszka polecana jest przy przewlekłym zapaleniu trzustki oraz chorobach wątroby.

Dlaczego przypisuje się pietruszce właściwości psychoaktywne? Roślina ta zawiera dwie substancje: apiol i mirystycynę, którym o działaniu tożsamym z marihuaną. Warto zwrócić jednak uwagę na to, że w większym stężeniu są one obecne w nasionach pietruszki. Korzeń zawiera zaledwie śladowe ich ilości i zjadanie go jest dla nas i naszych dzieci jak najbardziej bezpieczne.

Oleju z nasion pietruszki, jak i samych nasion, nie powinno podawać się małym dzieciom, a także kobietom ciężarnym, gdyż grozi to poronieniem.

Korzeń pietruszki możemy spokojnie włączyć do jadłospisu. Wszystko jest trucizną i nic nią nie jest. Dawka jest zawsze decydująca.

Ewa Koza

dietetyk, autorka bloga mam smak.com, MAM s’MAK na życie

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas