Nowa dieta na zdrowie

Do tej pory twój maluszek jadł wyłącznie mleko z piersi lub butelki, a teraz właśnie nadszedł czas na kolejny ważny posiłek.

Pamiętaj też, że to, w jaki sposób twój maluszek będzie karmiony we wczesnym dzieciństwie, ma wpływ na jego rozwój w przyszłości.
Pamiętaj też, że to, w jaki sposób twój maluszek będzie karmiony we wczesnym dzieciństwie, ma wpływ na jego rozwój w przyszłości.123RF/PICSEL

Według nowego schematu żywienia, niemowlętom karmionym piersią lub butelką, nowe produkty uzupełniające dietę mleczną można zacząć wprowadzać po 4. miesiącu życia. Jeśli masz wątpliwości - zanim zaczniesz rozszerzać dietę dziecka - skonsultuj to z pediatrą i ustalcie wspólnie, czy to odpowiedni moment na kulinarne nowości, czy lepiej poczekać, aż dziecko skończy 5 lub 6 miesięcy.

Pamiętaj też, że to, w jaki sposób twój maluszek będzie karmiony we wczesnym dzieciństwie, ma wpływ na jego rozwój w przyszłości.

Zanim podasz pierwszą łyżeczkę

Według nowego schematu żywienia, niemowlętom karmionym piersią lub butelką, nowe produkty uzupełniające dietę mleczną można zacząć wprowadzać po 4. miesiącu życia. Jeśli masz wątpliwości - zanim zaczniesz rozszerzać dietę dziecka - skonsultuj to z pediatrą i ustalcie wspólnie, czy to odpowiedni moment na kulinarne nowości, czy lepiej poczekać, aż dziecko skończy 5 lub 6 miesięcy. Pamiętaj też, że to, w jaki sposób twój maluszek będzie karmiony we wczesnym dzieciństwie, ma wpływ na jego rozwój w przyszłości.

Początek przygody z nowymi smakami

Eksperci zalecają, by rozszerzanie diety dziecka rozpocząć od warzyw, a nie owoców. Podając gotowane warzywa w formie przecieru: marchew, dynię, ziemniak, brokuł jako pierwszy bezmleczny posiłek, zwiększasz szansę, że maluszek zaakceptuje i polubi ich smak. Gdy dziecko przywyknie do jedzenia warzyw, chętniej będzie po nie sięgać w przyszłości. Jeśli jako pierwsze podasz owoce - maluch może przyzwyczaić się do ich słodkiego smaku i odmawiać później próbowania warzyw.

Pierwszy posiłek

Powinno to być danie jednoskładnikowe, np. zupka z marchewki lub dyni. Możesz ugotować ją sama, np. z 1/2 marchewki lub kawałeczka dyni, 1/2 szklanki niegazowanej wody mineralnej i 1/2 łyżeczki oliwy. Zupkę gotuj na wolnym ogniu ok. 30 minut. Potem ją zmiksuj na gładką papkę i przestudź, by miała temperaturę pokojową.

Jeśli nie masz pewności, czy warzywa pochodzą z bezpiecznych, ekologicznych upraw, kupuj maluchowi pierwsze dania w słoiczku. Kieruj się informacjami podanymi na etykiecie (zupki po 4. miesiącu może jeść także dziecko 6. miesięczne). Otwarty słoiczek przechowuj w lodówce zgodnie z zaleceniami producenta (nie dłużej niż 48 godzin). Ze względu na ryzyko alergii, nowe składniki wprowadza się niemowlęciu według określonych zasad.

Jeśli zdecydujesz, że pierwsze danie będzie marchewkowe lub dyniowe - przez kolejne 3-4 dni podawaj na obiad to samo warzywo, stopniowo zwiększając porcje. Obserwuj, czy u dziecka nie pojawiają się niepokojące objawy, np. wysypka, ból brzuszka (jeśli tak - odstaw danie i skonsultuj to z pediatrą). Jeśli nowy produkt będzie dobrze tolerowany, możesz wprowadzić go na stałe do menu.

Kolejne smaki

Po udanym debiucie wprowadzaj kolejne posiłki - na tej samej zasadzie, czyli obserwując, jak reaguje organizm dziecka. Może się zdarzyć, że nie wszystkie próby będą udane. Czasem potrzeba kilku podejść, by maluszek przekonał się do nowego smaku. Najważniejsze, by miał w czym wybierać. Czasami dziecko nie ma ochoty na warzywny obiad, za to chętnie zje owocowe danie - ok. Maluch nie skończył obiadku? Może nie był głodny. Nic na siłę.

Różne konsystencje

Dostosowując posiłki do wieku dziecka podawaj raz zmiksowane, raz przetarte lub z małymi kawałkami. Nie opóźniaj wprowadzania nowych konsystencji pokarmów. Jeśli dziecko zbyt długo dostaje papki, może mieć problem z przyzwyczajeniem się do większych kawałków.

Pozwalaj dziecku dotykać jedzenie rączkami, by mogło rozwijać wszystkie swoje zmysły.

Anna Szafrańska

Świat kobiety
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas