Piekarniki parowe: wyjaśniamy, jak działają i dlaczego przydadzą się każdemu

Piekarnik parowy nie różni się znacznie od tego tradycyjnego. Jedyną odmienną funkcją jest pieczenie parowe. Tylko tyle i aż tyle. Okazuje się bowiem, że użycie parującej podczas pieczenia wody znacząco zmienia jakość potraw. Jak działa taki piekarnik i czy warto w niego zainwestować?

Przygotowane w piekarniku parowym wypieki mają aksamitną konsystencję, są wilgotne i puszyste
Przygotowane w piekarniku parowym wypieki mają aksamitną konsystencję, są wilgotne i puszyste .

Artykuł z ekspozycją partnera

Piekarnik parowy a tradycyjny

Piekarnik parowy na pierwszy rzut oka wygląda tak samo jak tradycyjny. Ustawiamy go na określoną temperaturę, wybieramy program i czas pieczenia. W środku mamy prowadnice teleskopowe oraz grzałki elektryczne. Na wyposażeniu znajdziemy również kratki i blachy.

Piekarnik parowy łączy w sobie funkcje pieczenia standardowego jak np. termoobieg oraz pieczenia z wykorzystaniem pary.

Daje także możliwość, aby po zakończonej pracy skorzystać z czyszczenia katalitycznego lub pyrolitycznego. Tym, co różni obydwa urządzenia, jest możliwość pieczenia na parze.

Działanie piekarnika parowego

Do piekarnika parowego wlewamy wodę. Może znajdować się w specjalnym pojemniku umieszczonym na panelu sterowania, który za pomocą generatora dozuje i równomiernie rozprowadza parę po całej komorze. Wodę można także wlać do zgłębienia na dnie piekarnika. Obydwa rozwiązania znajdziemy w urządzeniach Amica.

Pod wpływem wysokiej temperatury w trakcie pracy urządzenia woda zaczyna parować. Para rozprowadzana jest po całej komorze i zwiększa wilgotność obecnego wewnątrz powietrza. Jak wpływa to na smak potraw?

Smak jak z wykwintnej restauracji

Mówi się, że z piekarnikiem parowym niedoświadczona kulinarnie osoba jest w stanie gotować na znacznie wyższym poziomie. Wszystko dzięki gotowym programom parowym, które posiadają idealnie dobrane parametry pieczenia i dozowania pary do danej potrawy. I rzeczywiście, pieczywo staje się chrupiące z zewnątrz i puszyste w środku, mięso i ryby są delikatne, kruche i soczyste z przypieczoną skórką, a wypieki nie wysychają, mają aksamitną konsystencję, są wilgotne i puszyste.

Więcej witamin, mniej tłuszczu

Para w trakcie pieczenia pomaga wydobywać smak i aromat potraw. Znacznie zmniejsza się ilość używanej soli oraz tłuszczu, a wartości odżywcze są lepiej przyswajalne. Duża wilgotność sprawia nie tylko, że dania nie tracą swojej wagi, ale i nie kurczą się oraz nie wysychają. Jak zachowują się konkretne produkty?

Warzywa zachowują swój kolor i są kruche. Ciasto upieczone w piekarniku parowym równomiernie wyrasta, a pieczywo jest miękkie w środku i chrupkie na zewnątrz. Pieczeń nie wymaga używania rękawów, a posiłek z poprzedniego dnia odgrzejemy bez przesuszenia.

Dodatkowo pieczenie z parą jest znacznie zdrowsze. Pozwala potrawom zachować najwięcej witamin i wartości odżywczych. Tradycyjne gotowanie w wodzie wypłukuje z warzyw cenne składniki, jak witaminy czy minerały.

Wyższy poziom umiejętności kulinarnych

Piekarnik parowy ma także szerszy zakres temperatur niż tradycyjny, dzięki pieczeniu w niskiej temperaturze (ok. 70-80°C) przyrządzimy delikatne, soczyste i kruche mięsa, jak z najlepszej restauracji. Takie urządzenie pozwoli nam również przygotować efektowną potrawę metodą sous-vide, czyli w niskiej temperaturze i zamkniętym próżniowo worku.

Pieczone dania na parze jak mięsa, warzywa czy ryby będą pełne smaku, aromatyczne, miękkie i to bez dodatku tłuszczu.

Możemy zatem zapomnieć o gumowej konsystencji czy przesuszeniu, a także pozbyć się rękawów do pieczenia. Warto za to korzystać z gotowych rozwiązań. Jeśli nie mamy pewności, jak piec daną potrawę, skorzystajmy z programów piekarnika. Urządzenia parowe Amica same dobierają temperaturę i tryb pieczenia, w zależności od rodzaju przygotowywanego dania.

Odgrzewanie bez utraty smaku

Wilgoć w piekarnikach parowych zapobiega wysychaniu żywności
Wilgoć w piekarnikach parowych zapobiega wysychaniu żywności .

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że mięso najlepiej smakuje na świeżo. Często nawet rezygnujemy z jego odgrzewania - pieczeń na następny dzień kroimy do chleba i jemy na kanapce na zimno. Dania odgrzane w mikrofalówce pozostawiają wiele do życzenia - wysychają, tracą smak i aromat. Jeśli wsadzimy je do piekarnika, również ulegną wysuszeniu. To kolejny problem, który jesteśmy w stanie rozwiązać parą. Dzięki wysokiej wilgotności, którą zapewnia urządzenie, potrawy będą aromatyczne nawet po odgrzaniu.

Pasteryzacja

Kolejną zaletą piekarnika parowego jest możliwość szybkiej pasteryzacji lub marynowania przetworów. Przygotujemy w nim zarówno dżemy, jak i sosy warzywne czy zawekujemy dania mięsne, by uniknąć wyrzucania niezjedzonych resztek. Piekarnika użyć możemy również do sterylizacji słoików, zanim napełnimy je wybranymi składnikami.

Artykuł z ekspozycją partnera

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas