Sałatki makaronowe

Gotowe w 15 minut!

Makaron z groszkiem
Makaron z groszkiem123RF/PICSEL

"Zielona miska"

Sposób przygotowania

1. Sałatka: zagotuj litr osolonej wody i ugotuj makaron. Szpinak opłucz, o ile nie jest już umyty, i dokładnie osusz. Groszek dodaj do gotującego się makaronu na ostatnią minutę gotowania. 

2. Sos: jogurt zmiksuj z połową sera, czosnkiem, miętą (wykorzystaj susz z herbaty miętowej), sporą szczyptą pieprzu i oliwą. Ew. dosól do smaku. Resztę sera rozdrobnij widelcem. Zamiast sera typu feta możesz użyć twardego sera bałkańskiego lub dojrzewającego korycińskiego. Zrób sos z podwójnej porcji składników i trzymaj go w zakręcanym słoiku, w lodówce, nawet przez kilka dni. 

3. Odcedź makaron z groszkiem (groszku z puszki nie trzeba obgotowywać!). Przelej całość zimną wodą i wymieszaj z sosem. 

4. Dodaj szpinak (wcześniej oderwij twarde ogonki). Znów wymieszaj i posyp sałatkę resztą sera oraz podprażonymi orzeszkami. Dla kontrastu kolorystycznego, posyp ew. sałatkę drobniutko pokrojoną czerwoną i żółtą papryką.

Makaron z filetem
Makaron z filetem123RF/PICSEL

Makaron miodowo-musztardowy

1. Imbir obierz i drobno zetrzyj. Ugotuj makaron w osolonej wodzie, minutę krócej niż zaleca producent. Przygotuj sos: sos sojowy wymieszaj z miodem i podgrzej z 1/5 szkl. bulionu wymieszanego z olejem. 

2. Zdejmij z ognia i energicznie wymieszaj. Połącz go z imbirem, musztardą i sambal oelek. Na patelnię wylej 1/2 bulionu. Zagotuj go i wrzuć pokrojoną paprykę. Smaż 5 min, dodaj kiełki i szczypiorek. 

3. Mieszając, podgrzewaj warzywa 2 minuty (ew. dolewając bulion, jeśli będą przywierać do dna naczynia). Warzywa odcedź, a bulion wymieszaj z sosem. Możesz dodać do niego posiekane orzeszki ziemne (niesolone). Mięso pokrój w plastry. 

4. Makaron odcedź i przelej zimną wodą. Włóż go ponownie do garnka i połącz z warzywami. Przełóż do salaterki. Polej sosem i rozłóż na wierzchu mięso. Sałatkę posyp kolendrą (lub natką pietruszki)s. Ew. schłodź przed podaniem.

Makaron z kaczką
Makaron z kaczką123RF/PICSEL

Makaron z wytrawną kaczką

Sposób przygotowania

1. Sos: dzień wcześniej pokrój morele w cienkie paseczki i zalej koniakiem. Przykryj i odstaw w temperaturze pokojowej. Następnego dnia zmiksuj morele z olejem, koniakiem, parmezanem, szczyptą pieprzu i ew. soli (uwaga: parmezan może być wystarczająco słony!). Koniak możesz zastąpić świeżo wyciskanym sokiem z pomarańczy. 

2. Kaczkę zalej sosem na 5 min. Ugotuj makaron chwilę krócej, niż podaje przepis na opakowaniu. Wyjmij mięso z sosu. Sos zeskrob do miseczki, a mięso pokrój na cieniutkie plasterki. Oberwij listki tymianku. Szalotki obierz i pokrój na cienkie piórka. Możesz je skropić sokiem z pomarańczy.

3. Makaron odcedź i przelej kilka razy zimną wodą. Wymieszaj go z szalotką, tymiankiem i zielonym pieprzem. Wmieszaj sos - najlepiej wlej połowę i dolewaj po jednej łyżce tyle, by sos tylko oblepił składniki. Sałatkę przełóż na większy talerz (na jego spodzie możesz wcześniej rozłożyć porwane listki sałaty lodowej lub rzymskiej). Pomiędzy makaron powkładaj plasterki kaczki. Całość posyp płatkami parmezanu. 

Makaron ze szparagami
Makaron ze szparagami123RF/PICSEL

Młode szparagi z pieczarkami

Sposób przygotowania

1. Sałatka: ugotuj makaron w osolonej wodzie. Szparagi pokrój na 3 części. Pomidor rozkrój, wytnij miąższ z pestkami. Resztę pokrój w kostkę (jeśli chcesz obrać pomidora, sparz go najpierw wrzątkiem i ściągnij skórkę). 

2. Sos: masło rozpuść i przestudź. Żółtka ubij mikserem na puszystą masę. Dolewaj po kropelce octu (lub jeśli wolisz łagodniejsze smaki - soku z cytryny). Żółtka ubijaj na parze - zajmie to mniej czasu. Stopniowo dodawaj po łyżeczce ciepłego masła, ciągle ubijając. Sos powinien mieć konsystencję majonezu (można go podawać na ciepło i na zimno). 

3. Ugotowany makaron odcedź i przelej zimną wodą, by się nie kleił. Jeśli pieczarki są pokrojone na cieniutkie plasterki, możesz je wrzucić na surowo do sałatki. Grubsze lepiej przesmażyć najpierw na suchej patelni, a gdy zbrązowieją, wymieszać z łyżeczką masła. 4Sos wymieszaj z grzybami. Makaron połącz ze szparagami i z pomidorem. Polej lekko ciepłym sosem z pieczarkami.

Makaron z oliwkami
Makaron z oliwkami123RF/PICSEL

Cezar z kluseczkami

Sposób przygotowania

1. Sałatka: do litra osolonego wrzątku wrzuć makaron. Gotuj według wskazówek podanych na opakowaniu. Mięso pokrój na kawałeczki. Sałatę umyj i osusz, porwij na cząstki (sałatę rzymską możesz zastąpić sałatą lodową - ma ona trochę mniej smaku, ale jest równie chrupka jak rzymska i nie zwiędnie pod wpływem cięższego sosu). Pomidorki umyj, osusz i poprzekrawaj na połówki. 

2. Sos: zmiksuj jogurt z filecikami anchois. Jeśli masz sos worcestershire, dolej 1-2 łyżeczki. Jogurt wymieszaj z majonezem, musztardąi szczyptą pieprzu (nie musisz go dosalać bo fileciki anchois są wystarczająco słone).  

3. Makaron odcedź i przelej zimną wodą. Wymieszaj go z pozostałymi składnikami (oprócz sosu i łyżki posiekanych ziół). 

4. Na czterech talerzach rozłóż sałatę. Na niej połóż makaron z dodatkami. Polej całość kilkoma łyżkami sosu - resztę sosu podaj oddzielnie w miseczce. Posyp odłożoną zieleniną. Ew. schłodź sałatkę przed podaniem. 

Sałatka wiejska - idealna na przyjęciaInteria Kulinaria
Makaron z warzywami
Makaron z warzywami123RF/PICSEL

Warzywne penne z sosem pomidorowym

Sposób przygotowania

1. Świeże warzywa umyj i oczyść. Cukinię i bakłażan (bez obierania ze skórek) pokrój na cienkie półi ćwierćplasterki. Zgrilluj je przez minutę na patelni posmarowanej cieniutko olejem (nie mają się upiec, tylko lekko zmięknąć). Makaron ugotuj w osolonym wrzątku. 

2. Pokrój papryki na półpaseczki. Dodaj do cukinii i bakłażana, na patelni zdjętej z ognia. Dorzuć oliwki i oberwane listki ziół. Najlepsze byłyby oliwki z pestką - mają najwięcej smaku, ale trzeba uważać przy jedzeniu. Nie można ich obrać, bo pestka trudno odchodzi od miąższu. Warzywa rozłóż na talerzu, by szybciej ostygły.

3. Pomidory z puszki odcedź - soku nie wylewaj - i zmiksuj na gładki sos. Dodaj 1/3 pokruszonego sera, oba rodzaje papryki, szczyptę pieprzu i ew. soli lub brązowego cukru. Jeśli sos jest za gęsty, dolej sok. Warzywa wymieszaj ze zmiksowanym sosem. Makaron odcedź i przestudzony wymieszaj z łyżką oliwy. 

4. Pokrusz lub pokrój resztę sera. Makaron podziel na 4 porcje i rozłóż na głębokich talerzach. Na makaronie rozłóż podzielone warzywa z sosem. Każdy talerz posyp serem i udekoruj świeżymi ziołami. Sałatkę możesz serwować z pokrojoną na grubsze kromki świeżą bagietką.

Zmysłowe smaki: Makaron z kurkamiInteria.tv
Tina
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas