Tort Dobosza

Aktualizacja

Tort Dobosza to jeden z najsłynniejszych deserów świata. Ma węgierski rodowód. Przepis został opracowany u schyłku XIX wieku przez cukiernika z Budapesztu, Józefa Dobosa. W czym tkwi fenomen smaku przepisu na tort Dobosza? Najpewniej chodzi o dobór i proporcje składników - pozornie proste połączenie karmelu, kremu i ciasta biszkoptowego nie ma sobie równych.

Tort Dobosza prezentuje się przepięknie
Tort Dobosza prezentuje się przepięknie123RF/PICSEL

Biszkopt

Tort Dobosza - przygotowanie

Biszkopt: Białka oddzielamy od żółtek, w misce ubijamy na sztywną pianę. Żółtka, w osobnym naczyniu, ucieramy z cukrem waniliowym, aż powstanie biała, puszysta masa. Pod koniec ucierania, nie przerywając tej czynności, dodajemy do żółtkowej masy przesiane mąki z proszkiem do pieczenia. Łączymy. Gdy składniki będą dobrze połączone, dodajemy pianę z białek, mieszamy całość. Powstałe ciasto dzielimy na osiem równych części - powinniśmy finalnie otrzymać sześć-siedem cienkich upieczonych krążków.

Nagrzewamy piekarnik do 200 stopni. Tortownicę wykładamy papierem do pieczenia (możemy go lekko natłuścić). Nakładamy pierwszą porcję ciasta, formujemy okrąg. Pieczemy ok. 12 minut w wariancie góra-dół. Upieczony placek studzimy, odwracamy, ostrożnie zdejmujemy zeń papier do pieczenia. Tak samo postępujemy z pozostałymi sześcioma partiami ciasta. Jeden z krążków odkładamy i kroimy na osiem równych trójkątów.

Krem: Szklankę napełniamy gorącą wodą do 1/5 wysokości. Dodajemy kawę, mieszamy, by się rozpuściła. Całość studzimy, dodajemy spirytus. Żółtka umieszczamy w misce, ucieramy je z cukrem, aż powstanie puszysta masa. Następnie dodajemy kakao. Nie przerywając miksowania, dodajemy przygotowaną wcześniej mieszankę kawy spirytusu oraz miękkie masło. Wszystko razem ma stworzyć gładki krem.

Karmel: W małym rondelku umieszczamy cukier, zalewamy 1/3 szklanki wody, podgrzewamy, aż cukier się rozpuści (nie mieszamy, możemy poruszać garnkiem trzymając za rękojeść). Pilnujemy, żeby płyn się nie przypalił. Gotujemy, aż otrzymamy jednolity, bursztynowy płyn. W otrzymanym karmelu zanurzamy osiem przygotowanych wcześniej trójkątów wyciętych z ciasta (ostrożnie, bo karmel jest gorący), odkładamy do przestudzenia.

Pierwszy biszkoptowy krążek układamy na talerzu/paterze, skrapiamy niewielką ilością wody i rozprowadzamy na nim krem. Na warstwie kremu układamy kolejny krążek i powtarzamy czynności, aż wykorzystamy wszystkie krążki. Tort dekorujemy trójkątami z karmelu. Całość chłodzimy.

Sprawdź też inne przepisy na ciasta:

Zobacz materiał wideo:

"Ewa gotuje": Ciasteczka migdałowe na białkachPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas