Niezwykłe pałace na Kaszubach

Wspaniałym celem wakacyjnych wycieczek mogą być pomorskie rezydencje. Wiele z nich to prawdziwe perełki architektoniczne. Niektóre podupadłe, inne wręcz wymuskane dzięki obecnym gospodarzom, ale każda ma ciekawą historię…

Rzucewo, neogotycki palac projektu Fryderyka Augusta Stulera
Rzucewo, neogotycki palac projektu Fryderyka Augusta Stulera Wojciech Stozyk/ReporterEast News

Wybieracie się na Kaszuby? To świetny pomysł! Czekają na was nie tylko plaże i morze, ale też wiele ciekawych miejsc do zwiedzania. Na przykład w Rzucewie, które niegdyś należało do Sobieskich. Podobno król Jan III tu polował i sam posadził lipy w alei prowadzącej do swojej siedziby.

Stare drzewa rosną do dziś, tylko pałac jest już inny: wzniesiono go 200 lat po śmierci monarchy, dla pruskiego rodu von Below. Teraz działa w nim hotel, ale można też go zwiedzać i spacerować po pięknym parku ciągnącym się do Zatoki Puckiej. To tu wypoczywali kiedyś bohaterowie serialu "Usta, usta". Inny film - "Wiatr od morza" z Eugeniuszem Bodo, gwiazdorem przedwojennego kina - nakręcono w Krokowej.

Poznacie tam niezwykłe dzieje pomorskiego rodu von Krockow, którego członkowie nieraz występowali przeciw sobie w czasie wojen: jedni po polskiej, drudzy po niemieckiej stronie. Zupełnie inny, kameralny klimat ma szlachecki dworek w Będominie, gdzie urodził się Józef Wybicki, autor słów "Mazurka Dąbrowskiego". Mieści się w nim Muzeum Hymnu Narodowego.

To niezłe miejsce na wypad z dziećmi - zetkną się tam z wieloma tradycjami narodowymi. W muzeum znajduje się kolekcja muzykaliów patriotycznych, m.in. pozytywki grające hymn. Warto również zobaczyć tzw. zamek w Łapalicach - całkiem współczesny, olbrzymi, lecz niedokończony i popadający w ruinę. Zaczął go budować w latach 80. XX w. prywatny inwestor. Było to jego marzenie z dzieciństwa, do dziś niespełnione. Może jeszcze nie wszystko stracone...

Nie przegap w okolicy

Niecałe 20 km od Sasina znajduje się Słowiński Park Narodowy, wpisany na stworzoną przez UNESCO listę Światowych Rezerwatów Biosfery. Warto się tam wybrać, aby zobaczyć imponujące ruchome wydmy nadmorskie, które tworzą pustynny krajobraz, absolutnie unikatowy w Europie. Pięciokilometrowy pieszy szlak dla turystów wytyczono na Mierzei Łebskiej.

Naj
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas