Wakacyjny raj nad Adriatykiem

Piękne wybrzeże Chorwacji, Alpy i jeziora Słowenii oraz malownicze zatoki Czarnogóry czekają na nas u bałkańskich wybrzeży ciepłego Adriatyku. Wybierz kraj, w którym wypoczniesz najlepiej.

Chorwacja to idealny cel rodzinnych wakacji
Chorwacja to idealny cel rodzinnych wakacji123RF/PICSEL

Morze w zasięgu ręki: Chorwacja

Kraj przytulony do adriatyckiego wybrzeża, skąpany w słońcu i zapachu kwitnących pnączy potrafi skraść serce w ciągu zaledwie paru chwil. Jest jak kufer pełen skarbów. Kameralne zatoczki, setki wysp, średniowieczne miasteczka, lazurowe jeziora - od nadmiaru możliwości może zakręcić się w głowie. Nie dziwi więc, że kto raz odwiedził Chorwację, zwykle wraca do niej już regularnie. Polacy upodobali sobie ten kraj szczególnie - co roku na miejsce wypoczynku wybiera go ponad 700 tys. rodaków, a liczba ta niebawem sięgnie zapewne miliona. Któż w końcu nie chciałby spędzić czasu na kąpielach w ciepłym morzu, spacerach po kameralnych miasteczkach, eksploracji jezior i parków narodowych? A wieczorów uprzyjemniać sobie kieliszkiem miejscowego białego wina i talerzem wyśmienitych dań: kalmarów, krewetek, soli czy aromatycznej jagnięciny pieczonej w ziołach? Po kilku spędzonych tu dniach powrót do domu może okazać się sporym wyzwaniem.

INFORMACJE

  • Sezon trwa od kwietnia do października, szczyt przypada jednak na połowę lipca i sierpień. Jeżeli chcemy uniknąć tłumów, lepiej wybrać się w podróż w maju, czerwcu lub we wrześniu.
  • Najpiękniejsze miasta to Zagrzeb (stolica), Split (Dalmacja) i Dubrownik.
  • Chorwacja jest idealnym krajem dla turystów indywidualnych. Ogromna ilość miejsc noclegowych (od 20 euro) i kempingów sprawia, że ze spaniem nie ma problemów. Kraj wygodnie zwiedza się autem. Nie trzeba mieć winiety, za autostrady płacimy na bramkach.

WARTO ZOBACZYĆ

Wyspa Hvar

Uchodzi za jedną z najpiękniejszych wysp świata. Wydłużony skrawek lądu opleciony jest siecią dróg wywijających po górach szalone zawijasy. Z ich szczytów rozciąga się widok na miasteczka rozsiane po wyspie, przytulne baseny jachtowe i lazur Adriatyku. Wyspa Hvar określana jest często jako "wyspa lawendy", jej uprawy - podobnie jak rozmarynu - od wieków stanowią bowiem ważne źródło dochodu mieszkańców.

Rovinj

Ulokowane na krągłym półwyspie Istria, doskonale zachowane stare miasto porównywane jest często do francuskich kurortów na Lazurowym Wybrzeżu. Rdzawe dachówki i pastelowe barwy fasad budynków okraszone drewnianymi okiennicami są idealną scenerią niespiesznych przechadzek lub chwil przy filiżance kawy bądź kieliszku białego wina. W sezonie bywa tu, niestety, tłoczno.

Opatija

Jeszcze w połowie XIX w. była tu niewielka rybacka wioska na Istrii. Dziś Opatija to letniskowa miejscowość pełna pięknych willi i pensjonatów z początku ubiegłego stulecia. Miejsce przyciąga elegancją, dobrymi restauracjami oraz wielokilometrową promenadą Lungomare. Wijący się wśród zatoczek bulwar mknie po skalnych półkach tuż nad samą wodą, zahaczając o naturalne baseny kąpielowe, kusząc wygodnymi ławeczkami i mijając chylące się nad morzem pinie. Nocne spacery z widokiem na skrzącą się punkcikami świateł Opatiję na długo zostają w pamięci.

Kameralnie i romantycznie: Słowenia

Ten malutki kraj zaskakuje ilością atrakcji: piękne góry, ciepłe morze i dużo cichych zakątków. W pełnych zieleni dolinach masywu Alp Julijskich skryły się kameralne wioski pełne kamiennych domów, krystaliczne strumienie toczą się wartko głębokimi wąwozami. Słoweński Kras kryje ponad tysiąc jaskiń, a krzaki winorośli malowniczo oplatają nasłonecznione wzniesienia. Jest też krótki, ale atrakcyjny pas wybrzeża usiany malutkimi miejscowościami w weneckim stylu. Przy wszystkich swoich zaletach jakimś cudem udało się zachować Słowenii kameralny charakter - w porównaniu z sąsiednią Chorwacją, przyciągającą co roku rzeszę turystów, tu wciąż jest stosunkowo spokojnie (w ciągu roku pojawia się ok. 45 tys. Polaków). Na przyjezdnych czekają baza noclegowa o wysokim standardzie, świetnie przygotowane trasy turystyczne i infrastruktura potrafiąca zadowolić nawet najbardziej wybrednych.

INFORMACJE

  • Ze względu na nieduży dystans do Słowenii łatwo dojechać z Polski samochodem. Miłośnicy podróży samolotowych mogą jednak skorzystać z połączenia między Warszawą a Lublaną, obsługiwanego trzy razy w tygodniu przez linię Adria Airways (od ok. 574 zł w dwie strony).
  • Kierowcy korzystający w Słowenii z autostrad i dróg szybkiego ruchu muszą posiadać winietę, którą nakleja się na przednią szybę auta. Można ją kupić m.in. na stacjach benzynowych (siedmiodniowa kosztuje 15 euro).

Bled to jezioro otoczone wysokimi szczytami Alp Julijskich. Nad nim przytulony do skały zamek i malutka wyspa z uroczym kościółkiem. Okolice Bledu nie bez powodu cieszą się mianem jednego z atrakcyjniejszych miejsc Słowenii. Niepowtarzalna sceneria, termalne wody źródlane i uzdrowiskowy klimat sprawiają, że nie sposób tu nie wypocząć.

Wino na terenie Słowenii produkowali już Rzymianie. Dziś powstaje tu 100 mln litrów trunku. Trzy główne regiony to: Podravje, Posavje i Primorska. Warto spróbować czerwonego wina Cviček, a w Mariborze obejrzeć krzak winorośli, który owocuje od 400 lat!

Bałkany w pigułce: Czarnogóra

Dopiero mości się na turystycznych mapach świata. Kraj wciąż jeszcze trochę zanurzony w przeszłości, nieco chaotyczny, ale też żywiołowy i niezwykle gościnny. Przyciąga osoby ceniące tradycję, górskie krajobrazy, serdeczność mieszkańców i wspaniałą kuchnię. Mówi się, że Czarnogóra to Chorwacja sprzed kilkunastu lat. Sporo w tym racji. Posiada bowiem równie wiele atutów, ale jeszcze udało się tu uniknąć wysokich cen. Jednak oferta noclegowa czy stan dróg sprawiają czasem niespodzianki. Za to w górach czekają kamienne monastery, wąwozy przecięte mostami i niemal dzikie parki narodowe.

INFORMACJE

  • Czarnogóra nie jest jeszcze członkiem UE, ale obowiązuje tu euro i by wjechać, wystarczy ważny dowód osobisty.
  • Najszybciej dotrzemy lotami czarterowymi do Podgoricy. Dużą ofertę ma np. Rainbow Tours, ok. 820 zł w dwie strony.

Boka Kotorska to duża adriatycka zatoka wcinająca się w czarnogórski ląd. Najchętniej wybierana przez rodziny z dziećmi z powodu pięknych plaż. Warto zobaczyć Perast oraz Kotor ze starówką, uważaną za najładniejszą nad Adriatykiem.

Ostrog, prawosławny klasztor wbudowany we wnękę skalną. Największe prawosławne sanktuarium jest bogato zdobione freskami i ikonami, a z tarasu widać dolinę rzeki Zeta.

Tekst: Michał Głombiowski

Olivia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas