Najmodniejsze kolory jesieni

Według Pantone, specjalisty ds. kolorów, główne trendy na jesień 2007 będą bazować na palecie barw takich, jak purpurowe wino, kaszmirowa róża, cytrynowe curry, zielony mech, delikatny fioletowo-niebieski, niebiesko-szarozielony, intensywny turkus, czerwone chili, żółtobrunatny i brąz espresso.

Marc Jacobs
Marc JacobsEast News/ Zeppelin

Wyraziste, jasne barwy

Kamienie szlachetne mają wiele wyrazistych, jasnych kolorów takich, jak pomarańczowy, koralowy, różowy, czerwony, szmaragdowozielony, ametystowy, różowy i purpurowy.

Purpura

Hitem pośród kolorów będzie głęboki, nasycony kolor wina z purpurowych winogron. Możesz śmiało nabyć cokolwiek w kolorze purpury i bądź pewna, że wybierasz to, co jest modne.

W sezonie jesień/zima 2007/8 wybór hitowych kolorów jest szeroki: jasny fiolet, liliowy, lawendowa róża, ametyst, oberżyna, fioletowo-brązowy i niebieskawo-fioletowy. Po 20 latach wraca do łask purpura; równie ważnym kolorem była w późnych latach 60. i 70., jak również 100 lat wcześniej, kiedy odkryto ją jako pierwszy barwnik anilinowy.

Złote lata

W sezonie jesień/zima 2007/8 lejące się, złociste i brokatowe sukienki "na dyskotekę" będą błyszczeć i lśnić - to propozycja zwłaszcza dla młodych kobiet. Jeżeli okres noszenia kusych sukienek masz już za sobą, proponujemy zakup np. złocistej torebki.

Sukienki w stylu "militarnym", niczym "z pola bitwy", dobrze komponują się z przytłumionymi barwami takimi, jak kolor oliwkowy lub khaki. Dobrze jednak prezentują się również kolory takie, jak złoty, brązowoszary, szary, grafitowy, antracytowy, tabakowy i granatowy. To są kolory jesieni, które doskonale komponują się ze stylem "militarnym". Rozejrzyj się również za dużymi, złocistymi i żółtawozielonymi brokatowymi zdobieniami, jak również złocistymi ozdobami w formie plecionek, podpatrzonych ze stylu "militarnej" sukienki.

Pomarańcza

Zauważ, jak żółte barwy idą w kierunku odcieni np. oliwki, mchu czy kardamonu. Złoto również ewoluuje w kierunku większego nasycenia kolorem, poprzez odcień różany, aż do miedzianego i imbirowego. Blask jest wszechobecny. Zwróć uwagę na miedziano-metaliczny poblask na skórzanych kurtkach i tkaninach strojów wieczorowych. Wiosenne kolory żółtobrunatne i terakoty zyskują na atrakcyjności, zaś jesienią dominować będą barwy żółtawozielone. Bardzo modne będzie połączenie koloru mandarynkowego z odrobiną cytrusowej zieleni. Kolory pomarańczy są przygaszone, aby idealnie pasowały do pory spadających liści.

Złoty, karmelowy, pomarańczowy i jasnobrązowy to główne barwy tkanin, zwłaszcza skóry. Jeżeli nie chcesz nosić takich jaskrawych kolorów blisko twarzy, być może skusisz się na nową torebkę. Taki drobiazg może ożywić strój. Nadchodzący sezon przywraca do łask bursztyn, cytryn i miedź.

Zastrzyk czerwieni

Obok koloru brunatno-czerwonego, terakoty i pomarańczy barwy koralu będą łączyć się z intensywną, "brudnawą" czerwienią. Zastrzyk czerwieni może radośnie ożywić nawet poważne stroje. Głęboka czerwień to również idealny kolor sukien wieczorowych. Czerwona sukienka pozwoli ci wybić się z morza konwencjonalnych "małych czarnych".

Dodatki do bieli i czerni w jasnych, wyrazistych barwach lub też faktury "czarne na czarnym" mogą odświeżyć ubrania z minionego sezonu, dzięki wykorzystaniu aktualnie modnych kolorów. Czerwone dodatki mogą okazać się szczególnie przydatne, jeżeli w pracy jesteś zmuszona nosić stonowane, poważne kolory. Pomimo iż w sezonie jesień/zima 2007/8 dominować będą jasne, wyraziste kolory, modne będą również zestawienia monochromatyczne.

Czarne na czarnym

Czarna faktura na innej fakturze, matowe na błyszczącym, stonowane na połyskliwym.

Zestawienia monochromatyczne - kolor czarny w połączeniu z bielą daje wiele ciekawych możliwości. Tego lata można było zaobserwować wiele podobnych połączeń, zaś teraz, jesienią, zwróć uwagę, jak ten trend współgra z kratą, zwłaszcza szkocką. Moda na biało-czarne zestawienia panuje od kilku lat. Jesienią zeszłego roku zestawienia czerni z bielą dominowały we wzorach kratki szkockiej typu Houndstooth. Nadchodzącej zimy zestawienie to będzie dominować w kratce "obrusowej".

Kolory neutralne - szary, kremowy, kawowy

Szary, srebrny, antracytowy i grafitowy to kolory wyrobów dziewiarskich, odzieży w stylu "militarnym", "męskim", jak również powłóczystych, satynowych sukien. Nie chodzi tylko o kolor srebrnoszary i szary w odcieniu miedzi, cyny i cynku. Rozejrzyj się za odzieżą w kolorach kremowych i kawowo-kremowych, posiadających fakturę na fakturze. Połączenia kolorów szarego, antracytowego, srebrnego, brązowoszarego i ciemnej oliwki są delikatne i zrównoważone, jednak można je ożywić przy pomocy jasnych, wyrazistych kolorów.

Wyrazisty błękit

Tego roku do łask wracają różne odcienie niebieskiego. Producenci skupili się zwłaszcza na "elektryzującym" niebieskim. Błękit kobaltowy to dominujący kolor parek i kurtek. Już teraz na półkach sklepowych można zobaczyć mocne, wyraziste, niebieskie barwy, jak również niebieski w odcieniach szarości. Zauważ na przykładach poniżej przejście od szafiru do koloru turkusowego morza.

Kilka słów o purpurze tyryjskiej

Tyryjska purpura sprzed tysiąca lat była znacznie cieplejszym, fioletowobrązowym kolorem z odcieniem karmazynu. "Tyryjska purpura" bierze swoją nazwę od miejsca pochodzenia. Purpurowy barwnik był wytwarzany w Tyrolu w Fenicji przy użyciu wydzielin ślimaków znajdowanych w skorupach rozkolca. Minojczycy wytwarzali jednak podobny purpurowy barwnik ze skorupek rozkolca na Krecie, i to na kilkaset lat przed tym, jak zaczęli trudnić się tym Fenicjanie.

Barwnik taki był zawsze produktem luksusowym, a jego wartość była wtedy zbliżona do wartości srebra, tak jak dziś szafran jest droższy niż barwnik złoty. Każdy ślimak wytwarzał kropelkę płynu, która wymagała dłużej ilości czasu, aby zamienić się w barwnik, dlatego wytwarzanie barwników było procedurą bardzo czasochłonną. Purpura tyryjska miała domieszkę karmazynu.

W czasach rzymskich tylko elity społeczne mogły nosić purpurowe togi, stąd wzięło się skojarzenie purpury z barwą królewską. Od tego czasu zaczęła funkcjonować jako "barwnik imperatorski". Purpura tyryjska była produktem bardzo rzadkim, a jej pozyskiwanie z morza było kosztowne. Do znajdowania ślimaków produkujących ten barwnik potrzebni byli specjaliści. Purpura tyryjska miała wówczas odcień fioletowobrązowy, jaki widujemy na szatach biskupów, które mają dziś dla nas kolor bardziej karmazynowy niż purpurowy.

Purpura jest mieszanką koloru czerwonego z niebieskim. Nie należy mylić purpury z fioletem, który znajduje się na końcu niebieskiej palety barw indygo i jest kolorem spektralnym. Odmiany koloru purpurowego zależą bardziej od proporcji zmieszania koloru czerwonego z niebieskim niż od długości fali, tak jak w przypadku spektralnego fioletu. W dobrym świetle lub w postaci przezroczystego materiału fiolet wydaje się mieć więcej niebieskiego niż purpura. Purpura może wydawać się cieplejsza i "bardziej czerwona".

Purpura - fakty

Purpura jest kolorem o bogatej symbolice i od dawna kojarzy się ją z rodami królewskimi. Purpurowy kolor symbolizuje obfitość, wyższość, dominację i wspaniałe bogactwo.

Purpura bywa także kojarzona z duchowością, tajemnicą i spokojem. Wierzono, że purpurowy kamień chroni pijącego przed odurzeniem alkoholowym. Dobrej jakości ametyst można poznać po głębokim, purpurowym kolorze, jednakże odcienie ametystu od liliowego do różowego są również możliwe, więc wybór tych kamieni jest szeroki i zależy od gustu i możliwości finansowych. Ametyst, noszony jako talizman czy "szczęśliwy kamień", jest bardzo wytrzymały i dlatego jego zakup na pewno się opłaci.

Ametyst to kamień św. Walentego i był niegdyś klejnotem królewskim, jako że purpura była kolorem władzy. Kamień ten będzie idealnym prezentem walentynkowym.

Różne odcienie purpury mogą również funkcjonować jako barwy żałobne - w miejsce tradycyjnej czerni i bieli.

Eva Tillmann

Wszystko złote

Anna Sui
Bill Blass
Betsey Johnson
Barbara Tfank
+16
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas