Reklama

Ciało mówi więcej niż słowa!

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Po czym poznać, że nasz rozmówca kłamie albo że się w nas zakochał? Jak skutecznie ukryć strach przed osobą, z którą rozmawiamy?

Zdjęcie

/ 
Czy można wyprosić intruza z naszej strefy intymnej? Co to jest władza dłoni? Jak rozpoznać tzw. gesty zalotne? Okazuje się, że większość informacji o innych ludziach odczytujemy z ich... gestów. Mowa ciała to ruch, postawa, gesty i mimika, a szczególnie ich zmiany podczas kontaktów z innymi ludźmi. Wbrew pozorom słowa mają o wiele mniejsze znaczenie w komunikacji niż mogłoby się wydawać.

Reklama


Gościem interaktywnego programu E-MISJA w tv.interia.pl była dr Katarzyna Warmińska - pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, socjolog, specjalista od komunikacji społecznej - która wyjaśniła najważniejsze pojęcia i problemy związane z tzw. mową ciała.

W jaki sposób ludzie komunikują się ze sobą za pomocą gestów? Jak można się nauczyć odczytywania gestów i zachowań ludzi, z którymi się spotykamy? Jak ważne są takie gesty w sytuacjach codziennych kontaktów w pracy, w szkole, na uczelni, a jakie jest ich znaczenie w kontaktach biznesowych: podczas negocjacji, przy podpisywaniu ważnych umów czy w trakcie negocjacji?

Chcesz wiedzieć, czy twój partner jest naprawdę zainteresowany rozmową? Obserwuj gesty jego rąk, ramion, nóg i mimikę twarzy! Szybko stwierdzisz, czy jest z tobą szczery i jakie naprawdę ma wobec ciebie zamiary.

Okazuje się, że mowy ciała możemy się nauczyć, co więcej manipulować za jej pomocą naszym rozmówcą. Najbardziej powszechnym "oszustwem" mowy ciała jest uśmiech zaadresowany do osoby, której nie darzymy sympatią.

Na co dzień nie jesteśmy świadomi, jak bardzo ciekawym i pouczającym doświadczeniem może być każde spotkanie z drugim człowiekiem... Kiedy mówimy, że mamy "przeczucie" lub "niejasne odczucie", że ktoś skłamał, tak naprawdę mamy na myśli, że język ciała nie idzie w parze ze słowami. W ten sposób nasza podświadomość działa na mowę ciała, czyli na nasze gesty.

Czy podczas spotkania, nazywanego niegdyś randką, naprawdę wykonujemy gesty pozwalające stwierdzić, że to, co czujemy do drugiej osoby, nie jest już tylko zwykłym zainteresowaniem, lecz uczuciem? Jak mówi specjalistka istnieją tak zwane gesty zalotne, które wykonujemy, gdy świadomie lub nieświadomie pokazujemy drugiej osobie, że nam się podoba.

Zobacz, jak dr Katarzyna Warmińska analizuje postawy i gesty w konkretnych sytuacjach. Posłuchaj, czym tak naprawdę jest mowa ciała i do czego służy...

Artykuł pochodzi z kategorii: Strona główna

Więcej na temat:ciało | gestykulacja

Zobacz również

Reklama

Skomentuj artykuł: Ciało mówi więcej niż słowa!

Przejdź do forum »

Wyróżnij ten komentarz spośród pozostałych, niech zobaczą go wszyscy!

Aby wyróżnić ten komentarz

wyślij SMS o treści KOLOR na numer

7152

I wpisz otrzymany kod w polu poniżej

Ok

DBAMY O JAKOŚĆ! WYROŻNIJ ZA 1,23 PLN

Koszt całkowity SMS 1,23 PLN Nota prawna

? O co chodzi z wyróżnieniem

Wasze komentarze (51)

Dodaj komentarz
karl

~karl -

czy Ona mnie lubi.

Lorenzo Aldonza

~Lorenzo Aldonza -

Pani, która wypowiadała się na temat komunikacji niewerbalnej w dobie powszechnego przekonanie, że każdy jest "prawdziwym specjalistą" w tej dziedzinie. Chciałbym przypomnieć, że internetowy program miał wybitnie popularyzatorski charakter i z pewnością został "przycięty" na miarę potrzeb jego redaktora. Formuła takiego wystąpienia zawsze pociąga za sobą konieczność uproszczenia poruszanych problemów, stąd być może zarzuty dotyczące nieprofesjonalności, przejawiające się w wykazaniu rozbieżnością między treścią wypowiedzi a mową ciała. "Prawdziwy specjalista" powinien zdawać sobie sprawę, że nawet posiadając głęboka wiedzę dotyczącą niewerbalnych przekazów, nie jesteśmy w stanie całkowicie zapanować nad swoimi gestami. Jest to tak oczywiste, że nie wymaga dyskusji. Powszechne mniemania bywają fałszywe, dlatego też uważam, że audycja, o której mowa, spełniła swoje zadanie - w sposób przystępny przekazana została elementarna wiedza o komunikacji niewerbalnej, przydatna dla tych wszystkich, którzy wiedzy tej nie posiadają lub mniemają, że posiedli. P.S. W jednym z komentarzy poruszony został interesujący problem: czy specjalista z jednej dziedziny może być również dobrym specjalistą w innej, w ramach tej samej dyscypliny naukowej (w tym przypadku socjologii). Jestem głęboko przekonany, że zajmowanie się przez cały czas jednym tylko, wąskim problemem naukowym, świadczy o ograniczonych możliwościach poznawczych badacza, który postępuje w taki sposób. Nawet proste, niezłożone zjawisko, należy badać z różnych perspektyw. To wymaga ustawicznego wychodzenia poza własną specjalizację i penetrowania nowych obszarów rzeczywistości i, rzecz jasna, nauki.

madzia

~madzia -

mieszkam w gdansku mam 22 lata, kilka miesiecy temu poznalam chlopaka, jest naprawde wyjatkowy, tyle ze jest problem on ejst w seminarium i to na ostatnim roku(na 6). obecnie zastanawia sie zeby odejsc, bo powiedzial ze jest ze mna szczesliwy, ja jednak sie boje ze bedzie tego kiedys zalowal...nie wiem co mam robic, chce zeby byla to jego decyzja, jak mam mu pomoc, ktos mzoe byl w podobnej sytuacji, albo ktos z waszych znajomych...

pp

~pp -

jak mam poznać czy chłopak którym ja sie interes=uje jest mna zainteresowany.. kiedy go widze wpropobuje pu sie przyglądać ale od razu coś sie ze mna takiego dzieje że nie patrze juz na niego.. kiedy go widze mam wrażenia że jest mna zainteresowany ale wiem że to tylko moje wrażenie... ale na pewno widze że on jest tj: na luzie.. co robić dać sobie spokój??

pp

~pp -

Poznałam 3 miesiące temu ciekawego chłopaka i chciałabym go lepiej poznać.. nie umiem do niego podejść i zagadać ani i dowiedzieć się czegoś o nim od kolegów ..nie umiem tak.. taka jestem.. kiedy go widzę to próbuje popatrzeć się mu w oczy ale od razu tchórze. Czasami mam wrażenie że się domyśla ale to chyba tylko moje wrażenie .. <chyba> przecież nie podejdę do niego i nie będę mu mówić że chce go lepiej poznać :\jak by mi dał kosze to bym się spaliła ze wstydu .. a na dodatek codziennie go widzę więc nie miałabym szans go unikać co mam robić ..czekać czy dać sobie spokój.. tak mi ciężko z ty m ale musze się trzymać tylko że to dla mnie trwa już zbyt długo i nie wiem właśnie co robić.. poradcie !! prosze

ANECIA

~ANECIA -

czy ktos zna jakies stronki opisujace dokladnie problem 'mowy ciala'? jesli tak to bylabym wdzieczna za podanie:) Szukalam informacji na ten temat lecz jak narazie znalazlam rzeczy 'wiadome' dla mnie:)

Naty

~Naty -

prowadzacy to lipa bez kitu...ten dziadek powinien juz ziemie grysc...HaH elo

wiosenka123

~wiosenka123 -

nie uczylam sie tego na studiach a sama chyba wiem wiecej od tej kobiet na temat gestow ..i mowy ciala:)

wiesia

~wiesia -

a mój mały palec u lewej stopy mówi mi, że jestem głodna

kmd

~kmd -

faktycznie - kaszana!!!!!!!!!

Reklama

Reklama