Reklama

Dzieci na słońcu

Skóra dzieci z założenia jest w znacznie większym stopniu podatna na uboczne skutki opalania niż osób dorosłych, wymaga specjalnej pielęgnacji.

Częstym argumentem rodziców, a czasami także lekarzy, przemawiającym za wystawianiem dzieci na słońce jest zwiększenie syntezy witaminy D. Jednakże obecnie wszystkie niemowlęta objęte są profilaktyką rozwoju krzywicy, dlatego otrzymują preparaty witamin D doustnie w ilościach wystarczających na pokrycie ich dużego w tym okresie zapotrzebowania i nie wymagają narażania skóry na promieniowanie słoneczne.

Kiedy i jak zacząć chronić dzieci przed słońcem

Ochronę przed promieniowaniem UV powinniśmy rozpocząć już w okresie noworodkowym, a następnie kontynuować przez okres całego dzieciństwa.

Reklama

Rodzice powinni pamiętać, aby stosować odpowiednie preparaty wyposażone w filtry przeciwsłoneczne.

Preparaty te podzielić można na dwie duże grupy: zawierające związki chemiczne i fizyczne. Na skórę dzieci, które nie ukończyły 6 miesiąca życia stosować można tylko i wyłącznie kosmetyki zawierające filtry fizyczne, są to np. kosmetyki z tlenkiem cynku oraz dwutlenkiem tytanu. Dwutlenek tytanu przepuszcza jednak pewien zakres promieniowania UVA.

U dzieci starszych, które ukończyły 2 rok życia, należy stosować kosmetyki zawierające zarówno filtry fizyczne jak również filtry chemiczne.

PODSTAWOWE ZASADY OCHRONY SKÓRY DZIECI PRZED PROMIENIOWANIEM ULTRAFIOLETOWYM (UV)

1. Unikaj nasłonecznienia skóry dzieci w czasie kiedy promieniowanie słoneczne jest najintensywniejsze - od godziny 11.00 do godziny 15.00 po południu. Zwracaj uwagę, by dzieci zawsze w tym czasie były ubrane i bawiły się wyłącznie w cieniu.

2. Pilnuj, aby dziecko zawsze nosiło kapelusz z szerokim rondem. Dobry strój to suche, przewiewne ubranie z długim rękawem. Pamiętajmy, że promieniowanie UVA przenika również przez ubranie, szczególnie przez cienkie materiały. Również mokre kostiumy kąpielowe nie zatrzymują w 100% promieniowania UV.

3. Stosuj u dzieci bezwzględnie kosmetyki z filtrami ochronnymi. Używaj kosmetyków z filtrami minimum z SPF=15 (u dzieci o jasnej karnacji nawet 30), wyłącznie przeznaczonych dla dzieci i takich, które na opakowaniu zawierają informację, że chronią zarówno przed promieniowaniem UVB jak i UVA.

4. Nakładaj filtry ochronne na wszystkie partie skóry narażonej na promieniowanie słoneczne, a przede wszystkim na nos, uszy, usta (czerwień wargowa to również częste miejsce powstawania chorób skóry).

5. Nie żałuj kosmetyku - aby ochrona była skuteczna musisz zastosować odpowiednią dawkę.

6. Chroń oczy dziecka. Powinno ono nosić okulary przeciwsłoneczne, najlepiej kupione u optyka (wyposażone w filtr).

7. Nakładaj kosmetyki z filtrami ochronnymi nie później niż 15-20-minut przed wyjściem z domu. Jeżeli zapomnisz o tym, to pamiętaj, że na ich nałożenie nigdy nie jest za późno, możesz to zrobić również na plaży, ale wówczas skuteczność ochrony może być mniejsza.

8. Pamiętajmy też, że różne otoczenie wpływa na siłę promieniowania UV w specyficzny sposób. I tak:

a. Pół metra pod wodą intensywność promieni jest jeszcze na poziomie 60%

b. Piasek wzmaga intensywność promieni UV o 25%.

c. Przebywając w cieniu dociera do nas 50% promieniowania.

d. W górach siła słońca wzrasta o 4% na każde 300 metrów, natomiast śnieg wzmaga intensywność aż o 80%.

9. Większość kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi powinno być nakładana na skórę co 3-4 godziny (najlepiej co 2 godziny), również po każdej kąpieli i spoceniu się.

a. kosmetyk wodoodporny to taki, który zachowuje aktywność przez 40 minut przebywania w wodzie

b. kosmetyk ekstrawodoodporny to taki, który zachowuje aktywność przez 80 minut przebywania w wodzie

10. Ucz swoje dzieci używania kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi. Fotostarzenie skóry rozpoczyna się już we wczesnym dzieciństwie. Nie narażaj dzieci na przebywanie na słońcu bez potrzeby w okresie najintensywniejszego nasłonecznienia.

11. Pamiętaj: nie ma bezpiecznego opalania. Nie ma zdrowej opalenizny. Również ta nabyta w solariach powoduje starzenie się skóry i zwiększa ryzyko rozwoju jej chorób.

12. Obserwuj skórę dziecka, szczególnie znamiona. Jeżeli zauważysz zmianę zabarwienia, powiększenie się, krwawienie, czerwoną obwódkę wokół znamienia - zgłoś się do lekarza.

13. Jeżeli dziecko zażywa jakieś leki spytaj się lekarza, czy nie są to związki fotouczulające.

14. Nie stosuj na skórę przed opalaniem żadnych kosmetyków ani leków, które nie są przeznaczone do opalania.

15. Zwracaj uwagę na index UV podawany latem podczas prognozy pogody: gdy jest bardzo wysoki, nie eksponuj skóry na światło słoneczne.

Materiały z NIVEA.PL

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: preparaty | promieniowanie | kosmetyki | Słońce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy