Reklama

Kawa płodności szkodzi

Zbyt dużo kawy może zmniejszać szanse na poczęcie dziecka u kobiet, które mają problemy z płodnością - ostrzegają naukowcy.

Holenderscy badacze przyjrzeli się 9 tys. kobiet, które zostały poddane zapłodnieniu in vitro, aby sprawdzić, czy mają one szanse na naturalne zajście w ciążę. W przypadku jednej na siedem rzeczywiście tak się stało, ale picie ponad czterech filiżanek kawy dziennie obniżało szanse o 26 proc - podaje portal BBC.

Eksperci podkreślają, że odnosi się to tylko do pań, które miały problemy z płodnością i chciały zwiększyć szanse na ciążę.

Naukowcy z Radboud University w Nijmegen skupili się na paniach, które zostały poddane sztucznemu zapłodnieniu w latach 1985-1995.

Reklama

16 proc. z nich udało się zajść w ciążę w sposób naturalny, z czego 45 proc. po pół roku od ostatniego zabiegu in vitro.

Kobiety zostały zapytane o nawyki. Okazało się, ze picie alkoholu co najmniej trzy razy w tygodniu pociągało za sobą takie same konsekwencje jak picie zbyt dużej ilości kawy. Jeszcze bardziej obniżają szanse na dziecko palenie przynajmniej jednego papierosa dziennie i nadwaga.

36-latka, która pali, pije zbyt dużo alkoholu i kawy, a także ma nadwagę i przeszła trzy cykle zapłodnienia in vitro ma tylko 5 procentową szansę na naturalną ciążę. Gdy prowadzi zdrowy tryb życia - prawdopodobieństwo poczęcia wzrasta aż trzykrotnie.

Prowadząca badania dr Bea Linsten jest zdania, że potencjalni rodzice powinni być informowani, jak zmaksymalizować szansę na naturalne poczęcie potomka.

Inni eksperci zwracają uwagę na to, że badanie dotyczy jedynie kobiet, które były poddawane zapłodnieniu in vitro. Fiona Ford z Centre for Pregnancy Nutrition przypomina, że poprzednie badania nie wykazały, by kawa mogła wpływać na poczęcie.

Z kolei prof. Bill Ledger z University of Sheffield twierdzi, że kofeina może rzeczywiście mieć słaby toksyczny wpływ na jajniki i plemniki. - Wiele kobiet może wypijać i 20 filiżanek kawy dziennie i zajść w ciążę, ale kiedy są problemy z płodnością, to może faktycznie zaszkodzić - mówi.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: naukowcy | picie | problemy | poczęcie | kawa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy