Mąż spłaca mój kredyt. Czy to darowizna?

Dowiedz się, czy musisz zapłacić podatek, jeśli dostałaś darowiznę od najbliższej osoby.

Pani Beata opowiedziała mi, że kupiła mieszkanie przed ślubem. Pomogli jej rodzice, na resztę wzięła kredyt.

Reklama

- Potem wyszłam za mąż. Mąż ma firmę, więc ustanowiliśmy rozdzielność majątkową. Ostatnio straciłam pracę i mój kredyt spłaca mąż. Czy to jest darowizna? - zapytała.

- Spłata długu za inną osobę (nawet z najbliższej rodziny) to darowizna. Zwłaszcza, że mieszkanie należy tylko do pani.

- Czy muszę więc od niej zapłacić podatek?

- Zasadniczo od darowizny należy się podatek. Ale darowizny do pewnej kwoty są z niego zwolnione.

- A jakie to kwoty?

- Są one różne dla różnych grup podatkowych. Podatku nie trzeba płacić od darowizn otrzymanych od jednej osoby, jeśli ich wartość nie przekracza 9637 zł. A obdarowany należy do I grupy podatkowej. Dla obdarowanych z II grupy kwota ta nie może przekroczyć 7276 zł. A 4902 zł dla osób z III grupy. Takich darowizn nie trzeba zgłaszać fiskusowi.

- Czy tu chodzi o jednorazową kwotę?

- Nie. O te darowane łącznie w ostatnich 5 latach przez jedną osobę. Dodatkowo może pani skorzystać ze specjalnego zwolnienia dla najbliższej rodziny.

- To znaczy?

- To tzw. zerowa grupa podatkowa - grono najbliższych osób wyróżnionych z pierwszej grupy podatkowej. Są to: małżonek, zstępni (np. dzieci, wnuki), wstępni (np. matka, ojciec, dziadek, babcia), pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha.

- Na czym polega to specjalne zwolnienie?

- Nie zapłaci pani podatku (bez względu na wartość darowizny), jeśli dopełni pani formalności wobec urzędu skarbowego. Nie jest to oczywiście konieczne, jeśli darowizna nie przekracza kwoty wolnej od podatku. W pani przypadku jest to 9637 zł.

- Jakich formalności?

- W ciągu 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego musi pani złożyć w swoim urzędzie skarbowym formularz SDZ2. Ponadto, pieniądze nie mogą być przekazane gotówką, ale przelewem bankowym lub przekazem pocztowym.

- A jeśli nie zgłoszę tego w urzędzie albo zrobię to po terminie?

- Darowizna będzie opodatkowana na zasadach dla osób z I grupy podatkowej wg skali (w zależności od kwoty - 3, 5 lub 7 proc.).

l art. 4, 6, 9, 14 ustawy o podatku od spadków i darowizn; Wyrok NSA z 25.01.2013 r. (sygn. akt II FSK 1125/11)

PORAD UDZIELA IZABELA ROGOWSKA mgr ekonomii, absolwentka Studium Prawa Handlowego

Chwila dla Ciebie
Dowiedz się więcej na temat: prawo

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje