Reklama
ABC bezpiecznego opalania

Na ratunek opalonej skórze

W skórze wystawionej na promienie UV zachodzi wiele niekorzystnych zmian. Najbardziej niebezpieczne są te, których nie widać. Dlatego tak ważna jest pielęgnacja po opalaniu.

Przedawkowanie słońca i zbyt intensywne opalanie się może wywoływać wiele niepożądanych objawów. Do najbardziej niekorzystnych skutków nadmiernego plażowania należy poparzenie słoneczne. Jest to uszkodzenie skóry, które objawia się zaczerwienieniem i podrażnieniem. Mogą pojawić się bąble, skóra piecze i swędzi jednocześnie. Po kilku dniach od wystąpienia pierwszych objawów zaczyna schodzić, co wygląda bardzo nieestetycznie.

Do poparzenia najczęściej dochodzi u osób o bardzo jasnej karnacji, bo ich skóra zawiera mało melaniny, barwnika, który chroni przed szkodliwym promieniowaniem. Długotrwałe przebywanie na słońcu przyczynia się także do przedwczesnego starzenia się skóry. Winę za tzw. fotostarzenie ponoszą promienie UVA. Są one podstępne. Nie grzeją i nie zaczerwieniają skóry, więc skutki ich działania nie są widoczne od razu. Oddziałują one na głębokie warstwy naskórka i skóry właściwej, niszcząc komórki i przyczyniając się do powstawania wolnych rodników.

Jeśli opalasz się zbyt intensywnie, za kilka lat grozi ci powstanie głębokich zmarszczek i bruzd, skóra może stać się gruba, szorstka i sucha, zdarza się, że dochodzi nawet do tak zwanego rogowacenia starczego lub słonecznego. Wówczas (najczęściej na skórze twarzy) pojawiają się drobne nawarstwienia rogowe o żółtobrunatnym kolorze, które zalicza się do stanów przedrakowych.

Reklama

Regeneracja opalonej skóry

Po opalaniu powinniśmy zastosować kosmetyki, które zregenerują naszą skórę i skutecznie nawilżą. Nasza skóra jest zaczerwieniona, nagrzana i odwodniona. Kosmetyki nawilżające skórę po opalaniu zawierają substancje regenerujące i normalizujące procesy komórkowe. Ponadto zawierają one substancje łagodzące, które ukoją ewentualne podrażnienia i dostarczą ukojenia.

Niektóre posiadają także mentol przynoszący uczucie przyjemnego chłodzenia. Poza tym preparat po opalaniu powinien być wzbogacony w liczne składniki, które nawilżą naskórek.

Najlepsze nawilżenie po opalaniu gwarantuje kwas hialuronowy, który jest naturalną substancją fizjologiczną, dlatego nie uczula. Jest to związek chemiczny silnie wiążący wodę w naskórku. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie przyłączyć do siebie 250 cząsteczek wody.

Innymi substancjami regenerującymi skórę po opalaniu są emolienty, czyli preparaty służące do natłuszczania i nawilżania wrażliwej skóry oraz wspomagania w jej leczeniu.

Skóra po opalaniu wchłania emolienty, które zatrzymują w niej wodę, przez zablokowanie kanałów. Emolienty doskonałe do stosowania po opalaniu możemy znaleźć w maściach, kremach, mleczkach i emulsjach. Są dostępne w aptekach bez recepty. Korzystanie na skórę po opalaniu wpływają także kosmetyki zawierające witaminy w tym witaminy A, B2, PP, E, a także mikroelementy, takie jak krzem, cynk oraz lanoliny.

Kosmetyki powinny też zawierać naturalne wyciągi barwne, na przykład z orzecha włoskiego czy masła kakaowego, które podkreślają brązowy odcień skóry. Jest to bardzo ważne, aby opalenizna trzymała się dłużej a skóra została zregenerowana.

Kosmetyk właściwy do sposobu opalania

Pielęgnacja po opalaniu ma przede wszystkim na celu zniwelować działanie wolnych rodników powstających na skutek działania promieniowania UV, złagodzić ewentualne podrażnienia skóry, oparzenia, stany zapalne oraz nawilżyć skórę. Pamiętajmy, że wybierając kosmetyki po opalaniu na słońcu, kupujemy inne produkty od tych, których używamy, po wizycie się w solarium.

Kosmetyki po opalaniu w solarium mają bogatszy skład niż te, które oferują drogerie jako preparaty po opalaniu na słońcu.

Dieta dla skóry

Niewątpliwie nasza dieta ma także duży wpływ na kondycję skóry oraz na utrzymanie koloru po opalaniu. Chcąc jak najdłużej cieszyć się opalenizną, powinniśmy wprowadzić do naszych posiłków warzywa i owoce bogate w betakaroten, związek organiczny bezpieczny dla naszego organizmu.

Co zrobić po przedawkowaniu słońca? Najpierw weź chłodny prysznic. Zrób okłady z zimnego mleka, kefiru lub jogurtu. Ochłodzą one rozgrzaną skórę i właściwie ją nawilżą. Posmaruj skórę łagodzącymi kosmetykami. I zawsze pamiętaj o piciu dużej ilości płynów i oczywiście chroń się przed słońcem.

Żyj zdrowo i aktywnie
Dowiedz się więcej na temat: Słońce | skóra | opalanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy