Arka Noego naprawdę istniała? Zaskakujące odkrycie w Turcji

​Biblijna Arka Noego od wieków fascynuje naukowców. Okazuje się, że może być nią... formacja skalna o charakterystycznym kształcie, znajdująca się w górach w Turcji! Zespół badaczy uważnie przygląda się nietypowej strukturze, wykorzystując skanowanie 3D.

Miejsce w okolicach góry Ararat odkryto w 1959 roku
Miejsce w okolicach góry Ararat odkryto w 1959 rokuFacebook / Noah's Ark Discovered ProjectFacebook

Miejsce, które może być wzięte za biblijną Arkę Noego znajduje się niedaleko granicy turecko-irańskiej, na górze Tendürek w paśmie górskim Ararat. Formacja została odkryta przez Ilhana Durupinara, kapitana tureckich sił powietrznych i kartografa, w 1959 roku. Dostrzegł on specyficzny kształt gór na wojskowych zdjęciach lotniczych wykonywanych na zlecenie NATO.

Arka Noego istniała naprawdę? Naukowcy toczą spór

Obserwacja kapitana natychmiast okazała się sensacją i obiegła media - nie tylko te tureckie, napisano o niej m. in. w magazynie "Life".

Potencjalna Arka Noego została znaleziona w regionie, w którym, według tradycji, miała osiąść po potopie. To zelektryzowało wierzących na całym świecie. Naukowcy zaczęli ściągać do tamtego regionu, aby przyglądać się odkryciu - ich zdania są jednak podzielone. Część z nich twierdziła, że obiekt musiał wykonać człowiek, jednak spora grupa badaczy przekonywała, że to tylko naturalna formacja skalna o charakterystycznym kształcie, a zbieżność z biblijną Arką Noego jest przypadkowa.

Arka Noego w Turcji. Trwają szczegółowe badania

Naukowcy jednak nie ustawali w ustaleniu, czy formacja z gór Ararat to prawdziwa Arka. Wszystko dlatego, że wymiary nietypowego odkrycia były niemal identyczne jak wymiary biblijnej Arki Noego, która została opisana w Starym Testamencie, w Księdze Rodzaju. Tajemniczy kształt miał bowiem 156,64 na 26,66 metrów - tyle mierzy Arka Noego według opisu z Biblii.

Mogliśmy się tego dowiedzieć dzięki badaniom nad formacją skał z góry Tendürek, którą prowadzą aktualnie amerykańscy i tureccy specjaliści, którzy należą do projektu Noah's Ark Scans. Wykorzystują do tego technologię skanowania 3D.

Musiał to stworzyć człowiek? Tak sądzi część badaczy

Dzięki tej specjalistycznej technologii wykazano także, że pod ziemią i pod charakterystycznym kształtem znajduje się dziwna konstrukcja stworzona z kształtów złożonych z prostych, równoległych linii i kątów prostych, które wyraźnie wyglądają na stworzone przez człowieka. Mówi o tym jeden z badaczy z zespołu, Andrew Jones, inżynier informatyki i archeolog.

"To nie jest coś, czego można by się spodziewać, gdyby był to tylko solidny blok skalny lub nagromadzenie przypadkowych szczątków z błota. Ale takich wyników można się spodziewać, jeśli jest to stworzona przez człowieka łódź, odpowiadająca biblijnym wymogom Arki Noego"

- podkreślał Jones w wypowiedzi dla "The Sun".

Innym argumentem, który, zdaniem badaczy, przemawia za tym, że nietypowa formacja geologiczna z tureckich gór to biblijna Arka Noego, jest fakt, że odkryto trzy warstwy, które mogą odpowiadać trzem pokładom, z których składał się legendarny statek.

Zespół podkreśla, że odkrycia powinny zmusić sceptyków do ponownego przyjrzenia się temu wyjątkowemu miejscu. Ma także nadzieję na dalsze prace - skany, a także odwierty i wykopy. Noah’s Ark Scans stara się pozyskać niezbędne 100 tysięcy dolarów, aby kontynuować prace.

Arka Noego. Co mówi o niej Biblia?

Według opisanej w Księdze Rodzaju, w Starym Testamencie historii, Noe, natchniony przez Boga, zbudował 156-metrowy drewniany statek (arkę), aby uchronić siebie, swoją rodzinę i zwierzęta przed apokaliptyczną powodzią.

Geolodzy i historycy uważają, że biblijnego mitu o powodzi nie można traktować dosłownie. Nie da się pogodzić go z historią ludzkości i wiekiem Ziemi, jednak dowody na istnienie Arki Noego wciąż są poszukiwane. Czy tym razem badacze wpadli na trop i Arka istniała naprawdę? Być może odpowiemy sobie na to pytanie, kiedy przedstawiciele Noah’s Ark Scans dokończą swoje badania.

* * *

Zobacz więcej:

Psy dla alergików. Te rasy mają wyjątkową zaletęInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas