Co musisz wiedzieć, zabierając psa za granicę?

Zabierając psa za granicę, musimy pamiętać o szeregu dokumentów. Niezależnie od celu naszej podróży, bez dodatkowych formalności nie będziemy mogły zabrać naszego pupila ze sobą. Czego potrzebujemy, żeby wyruszyć z naszym psem na zagraniczną wycieczkę? Sprawdź

Co musisz wiedzieć, zabierając psa za granicę? Dokumenty, przepisy i transport
Co musisz wiedzieć, zabierając psa za granicę? Dokumenty, przepisy i transport123RF/PICSEL

Co jest potrzebne do przewiezienia psa za granicę?

Dodatkowo na samą wyprawę potrzebujemy wydać kilkanaście jak nie kilkaset złotych. Wszystko z myślą o zwierzaku. Należy pamiętać o dokumentach zgodnych z przepisami. Do tego powinnyśmy spakować leki dla zwierzaka, miski na wodę, worki na odchody czy zabawki. Nie powinniśmy zapomnieć również o środkach zabezpieczających naszego pupila w podróży.

Przewóz zwierząt za granicę. Przepisy 2022

Na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii znajdują się wszystkie wytyczne dotyczące przewozu zwierząt domowych. Znajduje się tam również konkretna lista, które zwierzęta zaliczamy do zwierząt domowych. Okazuje się, że nie tylko psa oraz kota dotyczą konkretne przepisy względem zagranicznych wycieczek.

Ze strony GIW wiemy, że najważniejszymi aspektami, niezależnie od kraju podróży są:

  • Posiadanie przez psa mikrochipu,
  • Aktualna książeczka szczepień przeciwko wściekliźnie. Szczepienie powinno zostać zrealizowane najwcześniej 21 dni przed datą wyjazdu,
  • Wyrobiony paszport dla psa lub kota,
  • Upoważnienie od właściciela zwierzęcia, jeśli nim nie jesteśmy.

Te cztery najważniejsze zasady dotyczą głównie psów, kotów oraz fretek. Względem innych gryzoni dostępna jest osobna lista wymagań.

Wyjazd z psem za granicę. Jakie przepisy obowiązują w Szwecji

Szwecja posiada kilka swoich dodatkowych wytycznych, których nie ujrzymy na rządowych stronach żadnego innego narodu. Widnieje tam informacja o karach, jakie dotkną osoby, które nie przestrzegają przepisów.

Za brak szczepienia, chipu lub paszportu może czekać naszego psa poddanie kwarantannie, za które zobowiązane jesteśmy zapłacić. Najgorszą karą za łamanie przepisów dotyczących psa w Szwecji jest jego uśpienie.

Wyjazd z psem za granicę. Jakie przepisy obowiązują w Anglii

Od 1 stycznia 2021 Wielka Brytania nie jest już krajem członkowskim Unii Europejskiej. Oznacza to, że istnieją dodatkowe wymagania względem posiadanych dokumentów przy podróży ze zwierzęciem. Należy również pamiętać, że powyższe wytyczne dotyczą Anglii, Walii oraz Szkocji. Irlandia Północna posiada odrębną listę zasad dotyczącą przewozu zwierząt domowych.

Anglia wymaga w swoich przepisach, żeby nasz pupil posiadał dodatkowy komplet badań na tasiemca. Przed podróżą do Wielkiej Brytanii musimy wypełnić także oświadczenie, że nie planujemy sprzedać ani oddać naszego psa w ręce innego właściciela.

Wyjazd z psem za granicę. Jakie przepisy obowiązują w Norwegii

Norwegia, tak samo jak Wielka Brytania oprócz mikrochipa oraz szczepienia przeciwko wściekliźnie wymaga leczenia tasiemca. Takie badanie/leczenie należy przeprowadzić na 24-120 godzin przed wyjazdem do Norwegii.

W większości przypadków wyjazd z psem za granicę  jest zgodny z przepisami UE. Dlatego wyjazd z psem do Niemiec, Chorwacji czy Holandii realizowany jest na takich samych zasadach jak te podane w Polsce.

Paszport dla psa. Gdzie i jak wyrobić? Ile kosztuje?

Paszport dla psa określany jest również jako poszerzona książeczka zdrowia. Pozwala on zidentyfikować pupila oraz jego właściciela. Wyrobienie tego typu dokumentu jest dużo łatwiejsze niż w przypadku ludzkiego paszportu. Paszport dla psa można wyrobić u weterynarza z uprawnieniami.

Informacja o specjalistach dostępna jest po kontakcie z okręgową radą lekarsko-weterynaryjną. Lista dostępna jest również w Krajowej Izbie Lekarsko-Weterynaryjnej. W trakcie wizyty u specjalisty, jeśli okaże się, że zdrowie naszego psa pozwala na podróż, zostaje wystawiony dokument. Na paszport dla psa czeka się maksymalnie jeden dzień. Koszt paszportu to 100 zł. Należy natomiast pamiętać, że jeśli będzie coś nieaktualnego, doliczyć należy komplet badań lub szczepień. Więcej szczegółowych informacji o paszporcie dla psa znajdziecie w naszym artykule: Sprawdź, jak podróżują zwierzęta

Jak przewozić psa w samochodzie za granicę?

Wiele osób nie jest w stanie wyobrazić sobie samochodowej wyprawy bez swojego czworonoga. Warto natomiast pamiętać, że podróż psa w samochodzie niesie ze sobą pewne wymagania. Podstawą jest komfort naszego pupila.  Są psy, które uwielbiają jazdę samochodem, ale te mniej pewne wycieczek powinny być przyzwyczajane. Jeśli nasz pies nie czuje się najlepiej w podróży, warto skonsultować ten problem z weterynarzem.

Polskie przepisy nie posiadają dokładnych wytycznych względem przewozu psów. Jednak, aby zadbać o bezpieczeństwo podróżujących, najlepszą formą przewożenia psa będzie transporter. Oprócz tego skorzystać możemy z szelek z uchwytem, które spina się z pasami bezpieczeństwa.

Dodatkowo nie powinniśmy zapomnieć o antypoślizgowej macie, którą rozłożymy na tylnym siedzeniu czy w bagażniku. W przypadku większego psa dobrze sprawdzi się specjalna klatka, którą mocuje się w bagażniku.

***

Czytaj także:

Pleśń na produktach spożywczych. Dlaczego jest tak szkodliwa?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas