Co zabrać do plecaka na wycieczkę w góry?

Marzysz o aktywnym wypoczynku na górskim szlaku? Pamiętaj, że odpowiedni ekwipunek to podstawa. Od niego zależy nie tylko twój komfort podczas wyprawy, ale również zdrowie i bezpieczeństwo. W końcu taka wyprawa to nie spacer po parku. Trudno ją sobie wyobrazić bez plecaka. Jaki zatem plecak wybrać w góry latem i co do niego zapakować? Podpowiadamy!

article cover
.

Zanim zaczniesz zastanawiać się, co spakować w góry, upewnij się, że masz odpowiednio dobrany plecak. To jeden z podstawowych elementów sprzętu na górską wyprawę, podczas której przyjdzie ci przemierzyć od kilku do kilkudziesięciu kilometrów. Dobrze dopasowany pozwoli w komfortowy i bezpieczny sposób przenieść niezbędny ekwipunek.

Plecak w góry na jeden dzień: jaka pojemność?

Ile litrów powinien mieć plecak? To pierwsza decyzja, z jaką przyjdzie ci się zmierzyć. Odpowiedź zależy od kilku czynników: pory roku (zimą pakujemy więcej ciepłych rzeczy, które zajmują trochę miejsca), czasu trwania wyprawy (im dłuższa wyprawa, tym więcej sprzętu będzie ci potrzebne) oraz stopnia jej trudności (podczas wspinaczki lub pokonywania trudniejszych tras przyda ci się dodatkowy sprzęt, jak. np. kask).

Przyjęło się, że na jednodniową wyprawę powinien wystarczyć plecak o pojemności 20-30 l. Plecaki o takiej pojemności mają często lepiej zaprojektowaną przestrzeń ładunkową, dzięki czemu będziesz mógł lepiej nią dysponować. Jeśli jednak planujesz krótką, 2-4-godzinną wycieczkę, wystarczający będzie plecak o pojemności do 15 litrów.

.

Plecak w góry: na co zwrócić uwagę?

Aby ból ramion i pleców nie przeszkadzał ci w rozkoszowaniu się górskimi pejzażami, poszukaj plecaka zaprojektowanego z myślą o ergonomii. Nie bez znaczenia są również elementy, które zapewniają wygodę pakowania oraz łatwy dostęp do ekwipunku. Na co zatem zwrócić uwagę, poza pojemnością, przy wyborze plecaka w góry?

- system nośny - im bardziej pojemny plecak, tym większe znaczenie ma odpowiednio zaprojektowany system nośny. Ważna jest pełna regulacja, która pozwoli maksymalnie dopasować plecak do sylwetki. Istotnym elementem jest również pas biodrowy, który przenosi nawet 70 proc. ciężaru, oraz pas piersiowy, który wspomaga właściwe rozłożenie ciężaru.

- wentylacja - wentylowany system nośny zminimalizuje dyskomfort spowodowany nadmiernym poceniem się pleców i ramion. Warto zaopatrzyć się w plecak, w którym tylni panel występuje w postaci siatki dystansującej lub oddychającej, odpowiednio wyprofilowanej pianki. Świetnym przykładem jest system Dry Back Custom, który znajdziesz np. w plecaku Salewa Alptrek 38 + 5.

- pasy ramienne oraz pas biodrowy - pasy powinny być wyściełane miękką pianką lub siateczką. To gwarancja komfortu podczas górskiej wędrówki. Przydatną opcją są kieszonki na pasie biodrowym - możesz w nich trzymać rzeczy, do których chcesz mieć dostęp bez konieczności ściągania plecaka, np. chusteczki czy telefon komórkowy.

- komora - to miejsce, w którym znajdzie się największa część ekwipunku. Przydatnym elementem jest zamek umieszczony w dolnej części plecaka - umożliwia on wygodny dostęp do rzeczy schowanych na dnie.

- boczne kieszenie - umożliwiają łatwy dostęp do akcesoriów, które warto mieć w zasięgu ręki. Często jest to termos lub bidon.

- dodatkowe mocowania - niepozorne troczki i tasiemki umieszczone w różnych miejscach plecaka podnoszą jego funkcjonalność. Za ich pomocą przymocujesz do plecaka kije trekkingowe, linę czy karimatę.

- kieszeń na bukłak - wielu turystów decyduje się na picie wody prosto z bukłaka. Warto rozważyć zakup plecaka, który posiada system mocowania bukłaka oraz ma możliwość wyprowadzenie z wnętrza specjalnej rurki.

- pokrowiec przeciwdeszczowy - gdy na szlaku zaskoczy cię nagła zmiana pogody, przydatny będzie pokrowiec, który pozwoli zabezpieczyć plecak i jego zawartość przed zmoknięciem.

Co zabrać do plecaka w góry?

Wygodny i funkcjonalny plecak został już wybrany. Pozostaje skompletować ekwipunek - od tego zależy twoje bezpieczeństwo na szlaku. Co obowiązkowo powinno się znaleźć w plecaku na jednodniową wyprawę w góry latem?

- papierowa mapa - w dobie smarfonów oraz aplikacji telefonicznych wydaje się być przeżytkiem, ale nic bardziej mylnego. Telefon może się rozładować, a papier będziesz miał pod ręką.

- naładowany telefon + powerbank - to twoja łączność ze światem, a także pomoc na szlaku - chociażby dzięki zainstalowanym mapom i aplikacjom. Obowiązkowo powinien zostać naładowany przed wyruszeniem w góry. Na wypadek nieprzewidzianych okoliczności warto zadbać o dodatkowe źródło energii w postaci powerbanku.

- woda - nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważne jest nawadnianie się na szlaku. Zadbaj o odpowiedni zapas wody - zwłaszcza w upalne dni.

- prowiant - wędrówka w górach wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym, a co za tym idzie - wzrasta zapotrzebowanie energetyczne naszego organizmu. Nawet, jeśli planujesz posiłek w schronisku, weź do plecaka przekąski, które zabezpieczą cię przed głodem. Wiele osób nie rusza się w góry bez czekolady lub energetycznych batonów.

- bluza lub softshell - jeśli twoim celem są miejsca położone wyżej, musisz być gotowy na zmianę pogody wraz ze wzrostem wysokości. Do tego na szczytach i graniach często bardzo mocno wieje. Może się nam również przytrafić załamanie pogody. W związku z tym nawet w ciepły i słoneczny dzień warto mieć w plecaku cieplejszą bluzę.

- kurtka przeciwdeszczowa - w górach zmiana pogody może cię spotkać w każdej chwili - warto się zabezpieczyć przed deszczem. Wędrowanie w przemoczonym ubraniu do przyjemnych nie należy, a dodatkowo może się skończyć nadmiernym wychłodzeniem organizmu.

- odzież na zmianę - dobrym pomysłem jest również koszulka i skarpety na zmianę - docenisz je, kiedy się spocisz.

- latarka/czołówka + zapasowe baterie - choć za pomocą aplikacji dziś łatwiej zaplanować trasę, a dzień latem jest dłuższy, pamiętaj, że na trasie może nas spotkać coś niespodziewanego, co opóźni dotarcie do celu. Warto mieć na taki wypadek czołówkę lub latarkę. Oczywiście z kompletem zapasowych baterii.

- apteczka - w górach o urazy nietrudno, a często wędrujemy w miejscach oddalonych od cywilizacji. Warto się zabezpieczyć zabierając: leki, które zazwyczaj przyjmujesz, leki przeciwbólowe, leki na zatrucie pokarmowe, produkt do odkażania ran, plastry, bandaż i nożyczki. Wiele osób zaleca również koc ratunkowy, który spowalnia wychłodzenie się organizmu, oraz chustę trójkątną.

- krem z filtrem UV - w górach jesteśmy bardziej narażeni na działanie promieni UV niż w niższych partiach. Dlatego zabranie na szlak kremu z filtrem jest konieczne. Dzięki temu ochronisz skórę.

- okulary przeciwsłoneczne z filtrem - z tego samego powodu warto zadbać również o oczy.

- woreczek na śmieci - zasada jest prosta; jeśli mogłeś coś wnieść na górę, tym bardziej możesz to znieść. Nie zostawiaj na szlaku śmieci, nawet organicznych. Warto mieć ze sobą mały woreczek i do niego zbierać wszystkie odpady.

- kije trekkingowe - nie jest to obowiązkowy ekwipunek, ale warto o nim pomyśleć. Kijki to dwa dodatkowe punkty podparcia, które wpływają na naszą równowagę i poczucie stabilizacji. Dodatkowo, przenosząc część swojego ciężaru (oraz ciężaru plecaka) na kijki, odciążasz kręgosłup oraz stawy w nogach.

.

Jak spakować plecak w góry?

Gdy zadecydujesz, co zabrać do plecaka na wycieczkę w góry, zadbaj o odpowiednią kolejność pakowania. Dzięki temu środek ciężkości plecaka będzie bliżej ciebie, co zmniejszy wysiłek potrzebny do jego dźwigania.

Zasada jest prosta: ciężkie rzeczy umieść blisko pleców, w górnej części plecaka. Lżejsze powinny się znaleźć na dole i bardziej z przodu. Ważne również, by plecak nie przechylał się na żadną ze stron - zatroszcz się, by jego zawartość była rozłożona równomiernie, bez obciążania bardziej jednej ze stron.

materiały promocyjne partnera
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas